Бөлім 1А Визуалды өнер | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Кесте түрлері |
Осысабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау. 5.1.6.4 Таңдаған тәсілдерінің қасиеттерін ескере отырып, көркемөнер материалдарын, техникаларын пайдалану мен эксперимент жүргізу. |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар Қазақстандық және әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын зерттеп, қарастырады. Заттарды қолдана отырып қағаз бетіне композицияның ержелерін ескере отырып конструкциясын тұрғызады. |
Жетістік критерийлері | Қазақстандық және әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын біледі. Форматқа композициясын құрастыра алады. Түспен орындайды Жұмыстарын таныстыра алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады… білімдерін және түсініктерін қолдау үшін олар жұппен жұмыс істей алады. Диалогтар мен жазба жұмыстары үшін қажетті сөздер: Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады? Сіз сипаттап бере аласыз ба? Бұл техника сізге не үшін ұнады? Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды? Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз? Пәнге тән лексика және терминалогия: Өнердің қайта өркендеуі, заманауи өнер, мүсін, пейзаж, натюрморт, дақ, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. |
Құндылықтарды дарыту
| Оқушы бір-бірімен ынтымақтастықпен ашық пікір бөлісіп, шығармашылық көзқараспен еңбектенеді. Сабақ барысында еңбектену құндылығын бойына сіңіреді. |
Пәнаралық байланыстар | Тарих: Оқушылар Қазақстандық және әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын зерттеп, қарастырады. |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет желісін пайдалана отырып әлемдік суретшілердің жұмыстарын талқылау мысалы, Снайдерс, Ф.Хальс, А.Ғалымбаева. |
Бастапқы білім | Алдыңғы сабақта Қазақстан суретшілерінің шығармашылығы. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрларымен танысты. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы (5 минут) | Амандасу. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Натюрморт өнері, Ұлттық үлгідегі сәндік натюрморт. Оқушыларға мақсатпен критерий парағын таратып беру. Презентация Қазақстандық және әлемдік суретшілердің (натюрморт) туындыларын оқушылар назарына ұсыну. Сұрақ: Берілген жұмыс қандай жанрда орындалған? Ұлттық мән мәтінді натюрмортты қандай элементтер арқылы ажыратамыз? Натюрморттағы ұлттық элементтер арқылы қандай мәдениет бар екенін түсіндіру. Оларды не біріктіріп тұрғанын айту. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | Сәндік натюрморт http://artisthall.ru/zanyatiya-zhivopisyu/dekorativnyj-natyurmort/ Көркемдік галерея ARTUMAR. Натюрморт бөлімі http://artumar.kz/still-life/ Натюрморт салу үлгілері http://www.timetrips.co.uk/art_workshop.htm |
Сабақтың ортасы (25 минут) | Практикалық жұмыс: жеке жұмыс Бірнеше ұлттық заттарды жинақтау (ұлттық ыдыстар, музыкалық аспаптар, бас киімдер, және т.б.) оқушылар оймен өзіндік композицияларын құрастырады. Оқушылар таңдаған бірнеше заттарды құрастырып форматқа композициясын орындайды. Оқушылар орындалу техникасын таңдайды (гуашь, акварель, түрлі түсті қарындаштар) | Натюрморт: http://www.picture-russia.ru/genre/6 http://veta.kz/products/1247420 http://afisha.kz/news/vystavki/the_opening_of_a_personal_exhibition_gulfairus_ismailova/ Сурет көшірмесі Айша Ғалымбаев |
Сабақтың соңы (10 минут)
(5 минут) | Жұмыстарын таныстыру үшін 3-4 минут беріледі. Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, жұмыста қолданған материалды, техниканы және өз жұмысын бастауға себеп болған суретші туындысын түсіндіреді. Сабақтың соңында рефлексия орындайды: -нені білемін, нені үйрендім -не түсініксіз болды -немен міндетті түрде жұмыс жасау керек | |
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары |
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |