Пәні Қазақ тілі | Мұғалімі Бекжанова М.А | Мерзімі 25.11.16 |
сынып | 6«А» «Б» |
Сабақтың тақырыбы: | Сан есімнің түрлері.Есептік сан есім |
Сабақ мақсаты: | Оқушыларға сан есімнің мағыналық түрлерін таныстыру, есептік сан есімдерді бір – бірінен ажырата білуге үйрету, теориялық білімін тәжірибемен ұштастыру. Оқушылардың тақырып бойынша алған білімін шығармашылық жұмыстар арқылы дамыту. ,сауаттылығын, білімін арттыру,әдеби тілде жазуға,сөйлеуге дағдыландыру |
Оқу нәтижесі: | Оқушылар сан есімнің мағыналық түрлерімен танысады, есептік сан есімдерді бір – бірінен ажырата білуге үйренеді, теориялық білімін тәжірибемен ұштастырады. Оқушылар тақырып бойынша алған білімін шығармашылық жұмыстар арқылы дамытады ,сауаттылығын, білімін арттырады,әдеби тілде жазуға,сөйлеуге дағдыланады |
Дереккөздер: | Дидактикалық материал , Қасымбек А.А, Шыныбаева А.К,. Қазақ тілі 6-сынып ,Шың жинағы |
Ресурстар: | Ғаламтор,ноутбук, ,семантикалық карта,проектор, , слайдтар |
Әдіс-тәсілдер | «Блиц тәсілі» СТО, Диалог әдісі,шығармашылық жұмыс, мәтінмен жұмыс, жұппен жұмыс,топпен жұмыс,«Табыс кілті –талдау», «Рафт» ,Сұрақ-жауап«Білім мен Дәстүр сыны» |
Сабақтың кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | Бағалау |
Кіріспе | 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу,оқу-құралдарын түгендеу. Психологиялық дайындау, топтың алтын ережесімен таныстыру.Сандарды айту арқылы топқа бөлу . Бүгінгі сабақтағы ұранымыз: «Жақсы оқу,үлгілі болу» | Сәлемдеседі Оқу-құралдарын түгендейді.Психологиялық дайындалады, топтың алтын ережесімен танысады. Сандарды айту арқылы топқа бөлінеді. | Тақта.бор,оқулық,Шың баспасы | |
| 7 минут | «Миға шабуыл» әдісі бойынша үйге берілген тапсырманы, «Блиц»сұрақтары арқылы диалогқа түсіру Қандай сөз таптарын білеміз? Зат есім дегеніміз не? Зат есім құрамына қарай нешеге бөлінеді? Мағынасына қарай қандай түрлері бар? Күрделі зат есімдерге мысалдар келтіру Жалқы зат есімнің ерекшелігі қандай? Сын есім дегеніміз не? Сын есімнің қандай түрлері бар? Қатыстық,сапалық сын есімдер қалай жасалады?т.б. | Әр топтан екі-үш оқушы берілген сұрақтарға жауап береді.Мысалдар айтады,талдайды | Оқулықтар | Мадақтау ,мақтау,стикер |
Танысты-рылым | 10 минут | Слайд көрсету Мына сандарға қараймыз? Бұл сандар нені білдіреді? 105 саны- бұл Қазақтың дүлдүл ақыны Қасым Аманжоловтың туғанына 105 жыл. 25,16,105,7,40,2016,30,1 Кім тапқыр?» екен өлең есеп шешейік. Айдын көлге жұп аққу Ұшып келіп қонысты Үш қаз және екі үйрек Жүзіп жүріп жолықты Қарсы алуға оларды Төрт балапан шығысты Жауабын тез айта салшы Барлық құс нешеу болысты? Жұмбақтың жауабы:2+3+2+4=11 Алдымда Әкем, анам бар Білмесеңдер біліңдер Әпкем, көкем бар Өзім бармын, інім бар Қанша болдық бәріміз? Қанша болдық біліп ал. 6 Цифрмен берілген сан есімді қатыстырып оқығанда өлең шығады 1-бір Же1 екен 1қазан Ке1 жемді 1 қазан 1-ақ сәтте қойдым жеп Кү1 етті. «Тойдым» ,-деп Естіп1 кез дү1ді Жағадағы тү1ді Паналауға жүгірді | .Берілген сан есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрайды. Слайдта көрсетілген жұмбақтарды шешеді, өлең жолдарын толықтырады | Дәптер,парақша,оқулық.,тақта,бор . | Бірін-бірі бағалайды, 5-жұлдызша 4-төрт бұрыш 3-үш бұрыш |
Негізгі бөлім | 9 минут | Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс 132-жаттығуды орындау,сан есімдерді табу « РАФТ» стратегиясы 1-топ Сандардың күнделікті өмірдегі алатын орны? Мысал келтіру 2-топ Сандардың қатысуымен мақал – мәтелдер жазу Топтық тапсырма орындайды. Мәтінмен жұмыс Табыс кілті-талдау Берілген сөзді математикалық талдау Семантикалық картамен жұмыс жүргізу . | 132-жаттығуды орындайды,сан есімдерді табады. « Рафт» әдісі бойынша 1-топ Сандардың күнделікті өмірдегі алатын орны? Мысалдар жазады 2-топ Сандардың қатысуымен мақал – мәтелдер жазады топпен жұмыс жүргізеді. Мәтінмен жұмыс жүргізеді Сөйлем құрайды,талдайды. Тақтамен жұмыс жүргізеді. Семантикалық картамен жұмыс жүргізеді . | Оқулық, дәптер,парақшалар.Деңгейлік тапсырмалар Дұрыс жауаптарды белгілейді | |
Бағалау |
Критерий | Дискриптор | Ұпай |
Сан есім бойынша алған білімін шығармашылық жұмыстар арқылы дамыту | Сан есімдерді қатыстырып тапсырмаларды жазады. | 1 |
Мәтін ішінен сан есімдерді тауып жазады | 1 |
Мәтіннен сан есімдері бар сөйлемдерді талдайды. | 1 |
| | | | | |
| 2 минут | Сергіту Жаттығу оң қол,сол қол, мұрын, аяқпен 1,2,3,4,5 сандарын ауада жазу. | Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді. | | Бұрқасын шапалақ |
Қорытынды | 9 минут | Сабақта ең белсенді қатысқан оқушыларды атау. Оқушылардың білімін бағалау. «Білім мен Дәстүр сыны» 1-топ 1.Жеті атаңды ата 2.Халқымыздың кие тұтқан сандарын ата 3.Үш арысымызды ата 4.Жігіттің 3 жұрты. 5.Төрт түлікті ата. 2-топ 1.Үш бәйтеректі ата 2. Ер қаруы –бес қару 3.Күнделікті тұрмысымызда санмен аталатын өлең-жырлар. 4.Халқымыздың сан есімдермен басталып айтылатын ұлттық ойындары. 5.Бес арысты ата. | Берілген тапсырманы топпен бірге орындайды,ұғынады,талдайды | | Бірін-бірі бағалайды, «5 »-жұлдызша «4»-төрт бұрыш «3 »-үш бұрыш |
Бағалау Рефлекция | 2 минут3 минут | Бағаларын журналға қою Сабақтан алған әсері туралы жазу .Үйге тапсырма :133-жаттығу | Кері байланыс жазады Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады | | |