Сабақ жоспары : 6-сынып қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:
Сан есімнің түрлері.Есептік сан есім
Уақыты: 24.11.2016
Мұғалімнің аты – жөні: Ізтілеуова Г
Сынып: 6 «Ә»
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Белгілі бір оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі
Сан есімнің түрлері туралы ақпарат беру;
. Есептік сан есімнің жасалуы жолын жаттығулар арқылы меңгереді.
Сабақтың смарт
мақсаты
Оқушылардың барлығы:
- Оқушылар суреттер арқылы тақырыпты болжау үшін сөйлем құрастыра алады;
- Тақырыпты боджай алады;
Оқушылардың көбісі:
- Есептік сан есімнің ережесі туралы өз қорытындыларын шығарады.
- 132-жаттығудағы мәтіннен сан есімдерді тауып, құрамына қарай ажыратады және сұрағын анықтай алады.
- Тиісті сан есімдерді орнына қойып,мақал - мәтелді жалғастыр алады.
Оқушылардың кейбірі:
1. Берілген дара және күрделі сан есімдерді және тірек сөздерді пайдаланып, жетістік критерийіне сай мәтін құрастыра алады.
Жетістік критерийі
1.Оқушылар суреттер арқылы тақырыпты болжау үшін сөйлем құрастыра алса;
2.Жаңа сабақ тақырыбын болжай алады;
3.Есептік сан есімнің ережесі туралы өз қорытындыларын шығара алса;
4.132-жаттығудағы мәтіннен сан есімдерді тауып, құрамына қарай ажыратып, және сұрағын анықтай алса;
4.Тиісті сан есімдерді орнына қойып,мақал - мәтелді жалғастыр алса;
5.Берілген дара және күрделі сан есімдерді және тірек сөздерді пайдаланып, жетістік критерийіне сай мәтін құрастыра алады.
Кілт сөздер
Сан есімдер, есептік сан есімдер, дара және күрделі сан есімдер
Тілдік қолданыстар
Менің ойымша, қорытындылай келгенде, ақпараттарға көз жүгіртсек
Алдыңғы білім
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған іс - әрекеттер
Ресурстар
Сабақтың басы
7мин
Сабақтың ортасы
1 мин
2мин
5 мин
10 мин
7 мин
10 мин
5 минут
2 минут
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесі
Сынып тазалығы
Үй тапсырмасы.Тосын сқрақтар арқылы срақтар қойылады.
1.Ой қозғауға арналған суреттер. Мағынаны тану кезеңі. Оқушылар суреттер арқылы тақырыпты болжау үшін сөйлем құрастырады:
Төмендегі суреттерге қарап, жай сөйлем құрастырайық.
Келесі оқушы сол сөйлемнің ішіндегі сан есімнің астын сызады, сұрағын қойып кетеді.
Сұрақ:
Балалар, жаңа тақырып не туралы болуы мүмкін?
Біз күнделікті өмірде сандарды жиі қолданамыз ба?
Егер сандар болмаса немесе санау болмаса не болар еді?
Слайдтан сан есімнің түрлері туралы ақпарат беріледі. 2 мин
Жағдаятты шешу.Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Топ көшбасшысы сайланады.
3 бұрыш, 4 бұрыш,5 жұлдыз, 6 бұрыш
1-топ сыныптағы партаның есебін береді,
2-топ орындықтарды санап, есебін береді
3-топ гүлдерді санап, есебін береді
4- топ сыныптағы адамдардың қолының есебін береді.
Сұрақ: Оқушылар біз санаған заттардың есебін шығарғанда қандай сан есімдерді қолдандық ? Оларға қандай сұрақтар қойылады?
Тақтаға жазып, есептік сан есімнің ережесі туралы өз қорытындыларын шығарады.
Сабақ мақсаты, жетістік критерийімен таныстыру
Жк:
Оқылым. Жеке жұмыс. Әр оқушы 2 мин ішінде оқулықтағы ережені оқиды.Әр топтағы оқушылар
Топтық жұмыс жасайды.мақал-мәтел,эссе,салыстыру,суретке қарап сөйлем құрау.Барлық топтағы оқушылар бірдей тапсырма орындайды. Оқыған оқушының жұмысын басқа оқушылар «2 жұлдыз,1 тілекпен» бағалайды.
Диалогтік оқыту бойынша сыныптан 2 оқушы шығып,тв шоу ұйымдастырады.
Оқулықпен жұмыс,132-жаттығу
1-мәтіннен сан есімдерді табады
2-құрамына қарай ажыратады
3-сұрағын анықтайды.
сұралады.
.Әр топқа жұптық жұмыс беріледі.
1-топқа:Семантикалық карта
2-топқа:Сәйкестендіру
3-топқа:Домино
4-топқа:Тест
Жұмысты бағалау парағы тапсырылады.Топтағы оқушылар сағат тілімен бір-бірінің жұмысын тексереді.
Тақтадан дұрыс жауабы көрсетіледі. Жалпы ұпай 5 балл болу керек. Әр оқушы өз жұмысын алып, қандай қате жібергенін өзі анықтау керек.
Кері байланыс
Бекіту:
Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма?
Сан есімдер туралы алған білімдеріңізді алдаға уақытта қай жерлерде қолдана аласыздар?
Сабақтағы қай тапсырманы орындау ұнады?
Топтық жұмыста барлық оқушылар түгел атсалысты ма?
Үйге тапсырма: Газет-журнал мақалаларынан Тәуелсіздікке байланысты дара және күрделі сан есімдерді сөйлемімен бірге теріп, жазып келу.