Просмотр содержимого документа
«Презентация тақырыбы "Өз мұратыңа жету" 8 сынып»
«Шошанай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» кмм
Өзін-өзі тану пәні
Тақырыбы
“Өз мұратына жету”
(LSTDI-сабағы)
Өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі:Б.Медиева
Сабақтың мақсаты:
Ұжымда дұрыс қарым-қатынас жасай білуге, айналаңа қиянат жасамау өзіңе қиянат жасамау екендігі туралы түсінік беру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
амандасу,түгендеу,көңіл-күйлерін сұрау
Тыныштық сәті:
Жағымды көңіл-күй ұйымдастыру
“ Жәрмеке”
Үй тапсырмасын тексеру .
“ Микрафон”әдісі
Бақыт іздеушілер
Байдың үш баласы кәсіпті қалай іздемекші болды?
Бақыт іздеуші кіші баласы кімдерге жолықты?
Жігіт өзіне тапсырылған аманаттарды қалай орындады?
Жігіт қандай қасиеттерінің арқасында мұратына жетті?
Бұл қасиеттер қандай құндылықтардың көрінісі?
Өзің мұратыңа жету үшін қандай жолды таңдар едің?
Дәйексөз «Бойыңызға болашақтың арман-мұраттарын дарытыңыз, оның өзі шын мәніндегі күн шұғыласы тәрізді»
.
Шығармашылық жұмыс . “Өлең жолдарымен” топқа бөлу
1-топқа
1-тапсырма: Төмендегі ғұламалар ой-тұжырымдарын оқып, бақытты адамды сипаттаңдар.
«Адамның басына қонған бақыттың тұрақты болуы жақсы мінез-құлыққа байланысты» Әл-Фараби.
«Адамның бақытының өлшемі–көңілің қалаған, өзің ұмтылған мақсатыңнан алған жан рахатыңның ләззаты. Ондай бақытқа бөленіп, ләззатты алудың басты кепілі–ниет, пиғыл, мақсат». Әл-Ғазали
1-тапсырма: Төмендегі сұрақтарды негізге ала отырып, «Менің түсінігімдегі бақыт» тақырыбына ой-пікірлеріңді жазыңдар.
Сенің бақытыңның негізі неде?ттегі мәтінді оқып
Бақытты адамның ұстанымдары қандай болады?
2-топқа
2-тапсырма: 89 - беттегі мәтінді оқып, қандай үлгі алуға болатынын айтыңдар.
Мұрат дегеніміз адамдардың өмірінің мәнін толықтырып дегеніне жетуі үшін ұмтылған арманы. Адамдар армандаған мұраттарының әйтеуір бір кезеңде іске асатынына сенім арта- ды. Егер адам өзінің жүрек түкпіріне әдемі арманы мен жоғары мұратын ұялата білсе, онда ол адам кез келген жағдаяттарды құрметтеу арқылы бастан кешіреді. Мұратты, көзге көрінген сұлулықты, жүректегі әуенді, жан сұлулығын, жұмсақ. Таза нәзіктікті аялай білсек, осының бәрі қайран қалдыратын аса жоғары әлем, егер де біз адалдық білдірсек, онда осының бәрі біздің әлемімізге айналады.
Топпен ән айту
Асыл арман Бәкір Тәжібаев
Арманым, ақ сәулелі күнімбісің,
Әлде бір алаулаған гүлімбісің,
Әлде бір желпіп өткен самал ма едің,
Арманым айтарым көп саған менің.
Қ-СЫ: Асыл арман, асыл арман,
Көгімде шалқып ұшқан құсым ба едің?
Асыл арман, аспанымда жарқылдаған құсым ба еді,
Мен сенің құдіретіңе, Мен сенің құдіретіңе түсінбедім
Арманым, құздан құлар бұлақпысың,
Әлдебір күлімдеген шырақпысың.
Әлдебір албыраған ай ма екенсің,
Арманым, айтшы маған қайда екенсің?
Арманым жүрегімнің жыры ма едің,
Жас ару жанарының нұры ма едің.
Әлдебір сазы ма едің домбырамның,
Қиялды асқар шыңға қондыратын.
Үй тапсырмасы
Келесі сабақ: «Таңбалы тастағы» таңбалар мен суреттер туралы материалдар жинап, бірлесіп мақала жазу. Сапарғали Бегалиннің «Есею жолында» тақырыбын оқып келу
Соңғы тыныштық сәті:
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді бойларыңызға сіңіріп,жүректеріңізге түйіп алыңыздар.
Қиянат жасамау, қиянат жасамау, қиянат жасамау бар жерде, Қиянат жасамау, қиянат жасамау, қиянат жасамау бүкіл әлемде.