Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға қосымшалардың қызметтері туралы түсінік бере отырып,оқушылардың қосымшалардың жұрнақ пен жалғау болып бөлінетіндігі туралы алған білімдерін кеңейту, пысықтау.
Дамытушылық: Бірлесіп жұмыс жасай отырып, өз ойын дәлелдеуге, өзгенің ойын тыңдай білуге баулу. Алған білім, білігін қолдану дағдыларын дамыту. Оқушылардың сөздік қорын байыту; Тәрбиелік:.Оқушыларды білімділікке, ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа, бірін-бірі сыйлауға тәрбиелеу. Көрнекілігі: кесте, суреттер, сөзжұмбақ, алма, алмұрт ағашы, Сабақтың әдіс - тәсілдері: суретпен жұмыс, әңгімелесу, сұрақ - жауап, ойын, талдау, жинақтау. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. - Сабаққа назарын аудару Сыныпта жағымды ахуал тудыру: Сыныпта біздің тыныштық, Естілмейді дыбыс түк Мұны біз де қоштаймыз Кешіккенді тоспаймыз Сабақты біз бастаймыз - Ал, қазір біз Гүлдерді таңдау арқылы 2 топқа бөлінеміз,Қызыл гүлдер – жұрнақтар тобы. Сары гүлдер – жалғаулар тобы. Кезекті сабағымызды бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Әр топтан бір оқушыдан 301 – жаттығуды оқыту. Дәптерлерін ауыстыру. - Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болып өтеді, Өйткені, байқайсыңдар ма біздің білімімізді көруге ұстаздар қонаққа келіп отыр.
ІІІ.Өткен сабақты қайталау
Ендеше, бар зейінімізді сабаққа аударып, ден қоялық.
Ендеше біз «Ұшақ» ойыны арқылы өзіміздің осы уақытқа дейін өткен тақырыптарымызды қайталап жіберейікші.Ойынның шарты : Парақшаларға сұрақтар жазып, ұшақ жасап, бір топ бір топқа ұшырамыз да, сұрақтарға жылдам жауап береміз. «Ұшақ » ойыны 1. Сөз неден құралады? 2. Буын неден құралады? 3. Сөйлем неден құралады? 4. Қазақ алфавитінде қанша әріп бар? 5. Дыбыстар неше түрге бөлінеді? 6. Дауысты дыбыстар неше түрге бөлінеді? 7. Дауыссыз дыбыстар неше түрге бөлінеді? 8. Түбір дегеніміз не? 9. Қосымша дегеніміз не?
10. Сөйлем неден құралады?
11. Сөйлем нешеге бөлінеді?
12. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
13. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
14. Лепті сөйлем дегеніміз не?
Өткен сабақты қайталау. - Балалар өткен сабақты еске түсіру үшін мына сөзжұмбақты шешейік. Сөзжұмбақ Қ О С Ы М Ш А І топ 1. Тілі жоқ өзінде, Сөзі бар ізінде (қалам) 2. Төрт қырлы өзі аппақ, Тақтадағы ізі аппақ.(бор) 3. Жылт - жылт еткен Жырадан өткен(су) ІІ топ 4. Көлдің беті көк әйнек. Сырғанауға тым әйбәт (мұз) 5. Жазда да, қыста да, Өзгермейтін бір түсте (шырша) 6. Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тонады (қар) ІV. Жаңа сабақ- Міне, балалар олай болса, бүгін біз сендермен қосымша туралы білімімізді кеңейтейік. Қане бірге бәріміз, Көзімізді жұмамыз. Өтіп - тау мен өзеннен Бір елге жетіп қонамыз. Қосымша деп аталар. Бұл елде мүлде бейтаныс. Біз білмейтін, балалар, Қосымшаның түрі бар. Жаң сөздер жасайтын Жұрнақ атты ұлы бар. Сөз бен сөзді қосатын. Жалғау атты қызы бар. (Тақтаға сызбаны іліп қою) V. Оқулықпен жұмыс Күн ретін, көркем жазуды жаздыру.
302 – жаттығу. (ауызша )
Өлеңді мәнерлеп оқы. Әр топтан бір – бір оқушыға оқытып,өлеңді оуызша оқушылармен бірлесе отырып талдап өту, қарамен жазылған «Шекарашы», «сақшы» сөздерін топтарға бөліп беріп, талдату. Талдаған сөздерді тақтаға іліп тексеру.
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрамыз Алақанды ұрамыз Бір отырып, бір тұрып Тынығып дем аламыз
303 – жаттығу (өз беттерінше жұмыс) Мақалды оқып, жатқа жаз. Жұрнақ пен жалғауды тиісті белгімен белгіле.
2 оқушыға мәнерлеп оқыту, 1 минут уақыт беру жаттауға. Кітаптарын жапқызып қойып, 2 оқушыдан жатқа сұрау. Содан кейін дәптерлеріне жазғызу. Кітапқа қарап қателерін тексерту. Тақтаға талдату.
Әдепсіз бала
Ауыздықсыз атпен тең
Ақылды қария
Жазып қойған хатпен тең.
304 – жаттығу (тақтамен жұмыс) Сөздерге тиісті жалғау жалғап, сөйлем құрап жаз. Жалғаулардың сөйлемде қандай қызмет атқарып тұрғанын түсіндір. Әр топтан кезек – кезек шығып тақтаға жазады.
Баян сабаққа әзірленді. 2. Мұғалім сыныпқа кірді. 3. Ауладағы қарды күреді. 4. Серік доп сатып алды. 5. Әлияның шешесі сатушы болып істейді.
VІ. Қорытынды.
305 – жаттығу. (топпен жұмыс) Жұрнақ пен жалғаудың бір – бірінен өзгешілігін мысал ақрқылы дәлелде.
Әр топқа алма мен алмұрт таратылып, алмаға – жұрнақ жалғанған сөздер, алмұртқа – жалғау жалғанған сөздер жазып алма мен алмұрт ағаштарына ілу.
Үлгермеуші оқушымен жұмыс
«Күйшінің», «оқушылар» деген сөздерді сызба арқылы талдату
Ал ендеше балалар бүгінгі сабағымызды қорытындылау мақсатында «Бір айналым » ойнынын ойнайық. Ережесі : қазір мен мына табаны сендерге беремін, сендер музыка ырғағымен бір – бірлеріңе айналдыра бересіңдер,музыка тоқтаған кезде таба кімде болады, сол табадан бір сұрақ алып, соған жауап береді.
Түбір сөзді тап
А)жаңалық
Ә)күй
Б)құрлысшы
Түбірге жалғанатын бөлік не деп аталады?
А)қосымша
Ә)түбір
Б)жалғау
3. Қосымшаның неше түрі бар?
А)4
Ә) 2
Б) 3
4. Түбірге жұрнақ пен жалғаудың қайсысы бірінші жалғанады?
А) жұрнақ
Ә)жалғау
Б)қосымша
5. Жалғау жалғанған сөзді тап
А)гүлді
Ә)қобызшы
Б) күйші
6. Жұрнақ жалғанған сөзді тап
А)көлдер
Ә)оқушы
Б)тақтада
Рефлексия.
VІІІ. Үйге тапсырма 306 – жаттығу. 110 бет
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок " Жұрнақ пен жалғау"»
Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға қосымшалардың қызметтері туралы түсінік бере отырып,оқушылардың қосымшалардың жұрнақ пен жалғау болып бөлінетіндігі туралы алған білімдерін кеңейту, пысықтау.
Дамытушылық: Бірлесіп жұмыс жасай отырып, өз ойын дәлелдеуге, өзгенің ойын тыңдай білуге баулу. Алған білім, білігін қолдану дағдыларын дамыту. Оқушылардың сөздік қорын байыту; Тәрбиелік:.Оқушыларды білімділікке, ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа, бірін-бірі сыйлауға тәрбиелеу. Көрнекілігі: кесте, суреттер, сөзжұмбақ, алма, алмұрт ағашы, Сабақтың әдіс - тәсілдері: суретпен жұмыс, әңгімелесу, сұрақ - жауап, ойын, талдау, жинақтау. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. - Сабаққа назарын аудару Сыныпта жағымды ахуал тудыру: Сыныпта біздің тыныштық, Естілмейді дыбыс түк Мұны біз де қоштаймыз Кешіккенді тоспаймыз Сабақты біз бастаймыз - Ал, қазір біз Гүлдерді таңдау арқылы 2 топқа бөлінеміз,Қызыл гүлдер – жұрнақтар тобы. Сары гүлдер – жалғаулар тобы. Кезекті сабағымызды бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Әр топтан бір оқушыдан 301 – жаттығуды оқыту. Дәптерлерін ауыстыру. -- Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болып өтеді, Өйткені, байқайсыңдар ма біздің білімімізді көруге ұстаздар қонаққа келіп отыр.
ІІІ.Өткен сабақты қайталау
Ендеше, бар зейінімізді сабаққа аударып, ден қоялық.
Ендеше біз «Ұшақ» ойыны арқылы өзіміздің осы уақытқа дейін өткен тақырыптарымызды қайталап жіберейікші.Ойынның шарты : Парақшаларға сұрақтар жазып, ұшақ жасап , бір топ бір топқа ұшырамыз да, сұрақтарға жылдам жауап береміз. «Ұшақ » ойыны 1. Сөз неден құралады? 2. Буын неден құралады? 3. Сөйлем неден құралады? 4. Қазақ алфавитінде қанша әріп бар? 5. Дыбыстар неше түрге бөлінеді? 6. Дауысты дыбыстар неше түрге бөлінеді? 7. Дауыссыз дыбыстар неше түрге бөлінеді? 8. Түбір дегеніміз не? 9. Қосымша дегеніміз не?
10. Сөйлем неден құралады?
11. Сөйлем нешеге бөлінеді?
12. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
13. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
14. Лепті сөйлем дегеніміз не?
Өткен сабақты қайталау. - Балалар өткен сабақты еске түсіру үшін мына сөзжұмбақты шешейік.
Сөзжұмбақ Қ О С Ы М Ш А
І топ 1. Тілі жоқ өзінде, Сөзі бар ізінде (қалам) 2. Төрт қырлы өзі аппақ, Тақтадағы ізі аппақ.(бор) 3. Жылт - жылт еткен Жырадан өткен(су)
ІІ топ 4. Көлдің беті көк әйнек. Сырғанауға тым әйбәт (мұз) 5. Жазда да, қыста да, Өзгермейтін бір түсте (шырша) 6. Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тонады (қар)
ІV. Жаңа сабақ
- Міне, балалар олай болса, бүгін біз сендермен қосымша туралы білімімізді кеңейтейік. Қане бірге бәріміз, Көзімізді жұмамыз. Өтіп - тау мен өзеннен Бір елге жетіп қонамыз. Қосымша деп аталар. Бұл елде мүлде бейтаныс. Біз білмейтін, балалар, Қосымшаның түрі бар. Жаң сөздер жасайтын Жұрнақ атты ұлы бар. Сөз бен сөзді қосатын. Жалғау атты қызы бар. (Тақтаға сызбаны іліп қою)
Қосымша
Жалғау
Жұрнақ
V. Оқулықпен жұмыс Күн ретін, көркем жазуды жаздыру.
302 – жаттығу. (ауызша )
Өлеңді мәнерлеп оқы. Әр топтан бір – бір оқушыға оқытып,өлеңді оуызша оқушылармен бірлесе отырып талдап өту, қарамен жазылған «Шекарашы», «сақшы» сөздерін топтарға бөліп беріп, талдату. Талдаған сөздерді тақтаға іліп тексеру.
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрамыз Алақанды ұрамыз Бір отырып, бір тұрып Тынығып дем аламыз
303 – жаттығу (өз беттерінше жұмыс) Мақалды оқып, жатқа жаз. Жұрнақ пен жалғауды тиісті белгімен белгіле.
2 оқушыға мәнерлеп оқыту, 1 минут уақыт беру жаттауға. Кітаптарын жапқызып қойып , 2 оқушыдан жатқа сұрау. Содан кейін дәптерлеріне жазғызу. Кітапқа қарап қателерін тексерту. Тақтаға талдату.
Әдепсіз бала
Ауыздықсыз атпен тең
Ақылды қария
Жазып қойған хатпен тең.
304 – жаттығу (тақтамен жұмыс) Сөздерге тиісті жалғау жалғап , сөйлем құрап жаз. Жалғаулардың сөйлемде қандай қызмет атқарып тұрғанын түсіндір. Әр топтан кезек – кезек шығып тақтаға жазады.
Баян сабаққа әзірленді. 2. Мұғалім сыныпқа кірді. 3. Ауладағы қарды күреді. 4. Серік доп сатып алды. 5. Әлияның шешесі сатушы болып істейді.
VІ. Қорытынды.
305 – жаттығу. (топпен жұмыс) Жұрнақ пен жалғаудың бір – бірінен өзгешілігін мысал ақрқылы дәлелде.
Әр топқа алма мен алмұрт таратылып, алмаға – жұрнақ жалғанған сөздер, алмұртқа – жалғау жалғанған сөздер жазып алма мен алмұрт ағаштарына ілу.
Үлгермеуші оқушымен жұмыс
«Күйшінің», «оқушылар» деген сөздерді сызба арқылы талдату
Ал ендеше балалар бүгінгі сабағымызды қорытындылау мақсатында «Бір айналым » ойнынын ойнайық. Ережесі : қазір мен мына табаны сендерге беремін, сендер музыка ырғағымен бір – бірлеріңе айналдыра бересіңдер,музыка тоқтаған кезде таба кімде болады , сол табадан бір сұрақ алып, соған жауап береді.
Түбір сөзді тап
А)жаңалық
Ә)күй
Б)құрлысшы
Түбірге жалғанатын бөлік не деп аталады?
А)қосымша
Ә)түбір
Б)жалғау
3. Қосымшаның неше түрі бар?
А)4
Ә) 2
Б) 3
4. Түбірге жұрнақ пен жалғаудың қайсысы бірінші жалғанады?
А) жұрнақ
Ә)жалғау
Б)қосымша
5. Жалғау жалғанған сөзді тап
А)гүлді
Ә)қобызшы
Б) күйші
6. Жұрнақ жалғанған сөзді тап
А)көлдер
Ә)оқушы
Б)тақтада
Рефлексия.
VІІІ. Үйге тапсырма 306 – жаттығу. 110 бет
№ 29 Жаңатұрмыс орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Жұрнақ пен жалғау.»
2 «а» сынып
Бастауыш сынып мұғалімі: Тажиева.А.Б.
2016 – 2017 оқу жылы
Мен қазақ тілі пәні бойынша «Жұрнақ пен жалғау » тақырыбында ашық сабақ өттім. Бұл күнтізбелік жоспар бойынша өтілді. Жұрнақ пен жалғау сабағына оқулықта 6 сағат берілген, менің өткен сабағым 3 сабақ. Сабақты мен ұйымдастыру кезеңінен бастадым. Оқушылар «Шаттық шеңберінде» тұрып , психологиялық сәтті айтты. Екі түрлі гүлді таңдап , екі топқа бөлінді. Топ басшыларын сайлар,бағалау парақшасын бердім. Үйге берілген тапсырманы әр топтан бір – бір оқушыға оқыттым. Дәптерлерін ауыстырдым. Өткен сабақты қайталау мақсатында, «Ұшақ» ойыны арқылы балалар бір- біріне сұрақтармен алмасты. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында , әр топқа «Сөзжұмбақ» бердім. Жаңа сабаққа байланысты ертегіні оқып өттім. Оқулықпен жұмыс кезінде , оқушылар белсене жаттығуларды орындады. Сабақты 305 жаттығу арқылы қорыттым. Оқушылар жұрнақ пен жалғау жалғанған сөздерді екі ағашқа бөліп ілді. Осы кезде «Үлгермеуші оқушымен жұмыс» жасадым. Қорыта айтатын болсам мен сабақта өз мақсатыма жеттім. Оқушылар жаттығуды орындай отырып, жұрнақ пен жалғауды ажырата алды. Әрине, шатасқан оқушылар болды, бірақ бұл сабақ соңғы сабақ емес екендігін ескердім. Түсінбеген оқушымен жұмыс жасаймын.