Просмотр содержимого документа
«Урок украинского языка»
Клас: 5-Б
Дата: 13.03.2019
Тема: Фразеологізми, їх лексичне значення
Мета: дати уявлення п `ятикласникам про фразеологізми, їх лексичне значення та функціонування в мові; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів у мовленні; удосконалити вміння і навички правильного тлумачення фразеологізмів; знаходити їх у тексті (текстоцентрічний підхід); учити пояснювати значення фразеологізмів, ознайомити з фразеологічним словником УМ ; поповнювати словниковий запас учнів шляхом використання фразеологізмів у власному мовленні;розвивати культуру мовлення, спостережливість, образне мислення, пам` ять;
виховувати повагу до рідного слова, його краси, почуття дружби.
Тип уроку:урок - квест
Методи, прийоми: слово вчителя, бесіда, спостереження над мовним матеріалом (текстоцентрічнийпідхід), проблемне навчання, робота з підручником,гра, робота в парах .
Обладнання : підручник, фразеологічні словники, презентація, індивідульні картки.
Хід уроку :
I. Організаційний момент.
Саморефлексія
Слово вчителя:Добрий день, діти, на екрані три смайлики, оберіть той смайлик, який передає ваш настрій на початку уроку.
Як багато посмішок засяяло. Дякую.
- А це мій настрій. Я готова продуктивно працювати з вами. Наснаги вам!
Хочу вам прочитати вірш .Сподіваюся, що він налаштує всіх на позитивний лад нашого уроку.
Вранці сонце
прокинулося, Солодко - солодко потягнулося, Посміхнулося і знову Вийшло по небу гуляти! Вдалого дня! Добрих посмішок!
II. Актуалізація опорних знань
-Слово вчителя: .Ми з вами певний час подорожуємо країною Мовознавства.Вивчаємо розділ Лексикологія.Пропоную вам виконати лінгвістичний диктант, щоб перевірити знання з вивченої теми.
Подивіться на аркуші, які лежать у вас на партах. З цією формою роботи ви знайомі. Отже, вам необхідно дати правильну відповідь з одного або двох слів.
Лінгвістичний диктант
(учні виконують самостійно на місцях + самоперевірка).
Запишіть термін до поданого визначення. Для виконання роботи вам дається 5 хвилин.
1. Ми вивчаємо розділ науки про мову - ? …
2.Усі слова ,що вживаються в мовленні і становлять її словниковий склад, називаються … ?
3.Лексичне значення слова пояснюється у ? … словниках.
4.Слова різні за написанням , але близькі за значенням називаються ? ...
5. Слова протилежні за значенням - це ?...
-Слово вчителя:
.Увага! Перевірте свої відповіді самостійно . Оцініть власні відповіді й за кожну правильну поставте 1 бал.
Зверніть увагу на те, скільки термінів ми повторили. Деякі поняття нам знадобляться сьогодні на уроці при вивченні нової теми.
III.Мотивація навчальної діяльності школярів.
1.Повідомлення теми та мети уроку:
Слово вчителя: .Ми продовжуємо знайомство з країною Мовознавства.
Наші пращури залишили нам у спадщину казки, прислів` я, приказки, загадки, що становлять справжній скарб української мови. І сьогодні ми доторкнемося до цих скарбів- перлин народної мудрості. Для цього нам треба виконати завдання квесту. А нагородою нам буде скарбниця народної мудрості- чарівна скриня. Отже, вирушаємо в путь.
На початку подорожі нам необхідно з’ясувати лексичне значення слова квест. Хто з вас знає , що позначає це слово?
(Слово КВЕСТ виведено на дошку, діти читають лексичне значення слова).
Квест- інтелектуальне змагання, основою якого є послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань .
Слово вчителя: Отже, наш урок- квест присвячено вивченню крилатих висловів або фразеологізмів.
Запишіть, будь ласка, у зошитах дату, класна робота.Тема уроку : "Фразеологізми, їх лексичне значення".
Сьогодні на уроці ми дізнаємося , що таке фразеологізми, будемо виробляти навички доречного вживання фразеологізмів в мовленні; знаходити їх у тексті , вчитися пояснювати значення фразеологізмів, поповнювати словниковий запас з використанням фразеологізмів у власному мовленні.
Я сподіваюсь, що сьогодні у нас не буде тих, хто буде працювати спустивши рукава, що ми будемо ворушати мозком, працювати пліч-о- пліч, душа в душу, не покладаючи рук.
Які вислови я використала у своєму мовленні? (фразеологізми).
Рушаймо!
IV. Вивчення нової теми.Засвоєння нових знань:
( 1квест "Пізнавальний")
Цей квест складається з 2 завдань.
По-перше, дізнаємось , що таке фразеологізми.Це поняття для вас нове. Де ми можемо знайти визначення поняття «фразеологізм» ? ( У підручнику)
(Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником -
стор. 129)
Бесіда:
1. Що ми називаємо фразеологізмами ?
2. У яких словниках можна з’ясувати лексичне значення фразеологізмів ?
3. Чи можна замінити окремі слова у фразеологізмі , не порушивши при цьому смислу ?
4.Як ви гадаєте, який розділ науки про мову вивчає фразеологізми?
5. Замініть одним словом подані фразеологізми :зарубати на носі (добре запам`ятати),
волосся дибки (перелякатися),
вітер в голові (легковажний).
-Ми вже з вами казали. що значення фразеологізмів подається у фразеологічних словниках. (Демонстрація фразеологічного словника, який знаходиться на виставці, знайомство з ним учнів).
Перед нами друге завдання квесту.
Подивіться на малюнки (презентація).
Завдання:Спробуйте дібрати синонім до малюнка, що передає фразеологізм.
V. Закріплення знань і вироблення умінь:
(2квест «Фразеологічний тренажер")
Завдання 1:
1.Прочитайте текст
Ми з Дмитром товаришуємо з першого класу. Однолітки кажуть, що нас навіть водою не розіллєш.І хоча з Дмитром інколи каші не звариш, але я на це не зважаю.
Ось минулої суботи ми домовилися піти вудити рибу. Я і черв` яків накопав, і вудочки приготував, а товариш навіть за холодну воду не брався. О восьмій ранку ми мали зустрітися біля криниці, щоб іти на річку разом, але Дмитро з`явився аж через півгодини. Я лише розвів руками.
Риболовля виявилася вдалою, ми спіймали багато карасів. Після обіду почали насуватися дощові хмари, і ми взяли ноги в руки та побігли додому. Злива наступала нам на
п`яти, ми сильно промокли й змерзли так, що зуб на зуб не попадав. Але все одно були задоволені від вдало проведеного вихідного дня.
Завдання 2 : Визначте тип і стиль мовлення тексту.
-Чим цікавий цей текст? (використанням фразеологізмів).
(3 Квест "Фразеологічна хвилинка") Слово вчителя:
.Я бачу, що ви втомилися.Давайте трошки розімнемося. Я пропонуватиму вам команди, що містять фразеологізми, а вам слід їх виконати під музику.( Вправа виконується під музичний супровід).
- Станемо рівно, мов аршин проковтнули.
-Зігнемося в три погибелі.
-Станемо рівно, мов аршин проковтнули.
-Пострибаємо, як заєць.
-Дамо задній хід.
-А зараз- руки в боки.
-Тримаємо ніс за вітром.
-Зараз викинемо все з голови.
- Дітки, у ногах правди немає. Продовжуємо наш урок.
Завдання 2 : Виписати з тексту фразеологізми у стовпчик.
Завдання 3.Дібрати синонім до фразеологізма.
Слово вчителя:
.Діти, подивіться, будь ласка , під свої стільці. Там ви знайдете картки, на яких і записані синоніми до фразеологізмів.
Водою не розіллєш-міцна дружба
каші не звариш-не домовишся
за холодну воду не брався-лінувався
розвів руками-не знав ,що робити
взяли ноги в руки- побігли
наступала на п’яти- наздоганяла
зуб на зуб не попадав -змерзли
Слово вчителя:
Скажіть, будь ласка, діти, яку б назву ви дали цьому тексту?("Водою не розлити").
-Добре. Ми вже виконали майже всі завдання й залишилось тільки в очікуванні дива ...пограти.
Гра називається "Вгадай фразеологізм".
(Діти (бажаючі)отримують записані на аркушах фразеологізми).
Завдання: за допомогою жестів учні мають передати зміст фразеологізмів, а клас упізнати їх і назвати.
1. Тримати язика за зубами.
2. Водити за носа.
3. Накивати п`ятами.
4. Намилити шию.
5 Намотати на вуса.
VI.Підсумки уроку.Оцінювання.
Вправа "Мікрофон"
-Що про фразеологізми ви дізналися на уроці?
-Для чого використовують фразеологізми у мовленні?
-Які вправи для тебе були цікавими?
-Які були складними?
-Що тобі на уроці сподобалось?
Слово вчителя:
Завдання квесту ми виконали. Скарбницю народної мудрості знайшли. А що ж в цій скарбниці , зараз дізнаємось.
(Відкривається чарівна скарбниця народної мудрості, учні витягають з мішечка аркуші, на яких записано фразеологізми – побажання; діти зачитують їх).
VII.Домашнєзавдання.
Параграф 36, вправа 237 (за підручником)(Обов`язково),дізнатися значення фразеологізма, що отримав зі скрині, увести його в речення.
Слово вчителя:Я дякую вам за роботу. Оберіть смайлик свого настрою . Сподіваюсь, що посмішок засяяло ще більше,і від цього я на сьомому небі.