kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок украинского языка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок украинского языка в системе уроков по тему "Сложноподчиненное предложение". На уроке решались следующие задачи: - образовательная: совершенствование умений и навыков учащихся распознавать сложноподчиненное предложение в связных высказываниях, определять его структурные типы и интонационно оформлять; - развивающая: развивать понятия мелодичности украинского языка, закреплять навыки выразительного чтения; - воспитательная: способствовать духовно-моральному развитию школьников, прививать любовь к прекрасному, воспитывать гуманистическую культуру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок украинского языка»

Урок української мови у 9 класі



Учитель української мови і літератури

Заворотнєва Наталія Кирилівна

Макіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №11




Тема уроку. Складнопідрядні речення з’ясувальні


Мовна лінія. Складнопідрядне речення як синтаксична категорія. Підрядні з’ясувальні.

Мовленнєва лінія. Засоби зв’язку компонентів тексту.

Культурологічна лінія. Пам’ятка архітектури дендрологічний парк “Софіївка”


Мета уроку:

навчальна - удосконалювати вміння й навички учнів розпізнавати складнопідрядне речення у зв’язному мовленні, визначати його структурні та змістові типи, інтонаційно й пунктуаційно оформлювати;

виховна - сприяти духовно-моральному розвиткові школярів, прищеплювати любов до прекрасного, плекати в них риси гуманістичної культури;

розвивальна - розвивати відчуття милозвучності української мови, закріпити навички виразного читання.

Тип і вид уроку: урок застосування знань, умінь і навичок; урок лінгвостилістичного аналізу тексту та тренувальних вправ.

Культура мовлення: інтонаційне оформлення складнопідрядних речень різних типів, синоніміка складних речень.

Міжпредметні зв’язки: історія, фольклор.

Обладнання: опорна таблиця “Складнопідрядне речення”, роздатковий дидактичний матеріал відповідної тематики, репродукції.





Перебіг уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Робота біля дошки з картками.

3. Бесіда з учнями

- На яки види поділяються СП речення?

- Назвіть сполучники підрядності.

- Які речення називаються СП з підрядними означальними?

- Яке місце підрядного речення щодо головного?

- Як підрядне означальне речення з’єднується з головним?

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Робота з текстом (ДОДАТОК 1).

Прочитайте текст, додержуючи орфоепічних норм української літературної мови й добираючи потрібний тон і темп читання відповідно до його змістових особливостей та стильових параметрів.

Доведіть, що пропонований уривок є текстом, визначте засоби зв’язку між реченнями в тексті.

Визначте тему, основну думку тексту, обґрунтуйте своє твердження, спробуйте дібрати власну назву до тексту, пояснивши свій вибір.

Визначте стиль і тип мовлення тексту, обґрунтовуючи свою думку.

Знайдіть ужиті в тексті складнопідрядні речення, визначте їхню роль і з’ясуйте тип.

Виписати виділене речення і переробити його в СП. Поставити питання і сформулювати висновок.

2. Коментар учителя.

3. Робота з підручником.

Опрацювати теоретичний матеріал (параграф 14).

4. Робота в зошитах (ДОДАТОК 2).

До поданих речень добрати і записати синонімічні складнопідрядні із з’ясувальною частиною.

5. Робота в групах (ДОДАТОК 3).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Гра “Знайти прислів’я” (ДОДАТОК 4).

2. Знайти складні речення у тексті (вправа 158, стор.105).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Вивчити теоретичний матеріал параграфу 14; письмово виконати вправи 155, 160.



























ДОДАТОК 1

ДОДАТОК 2


ДОДАТОК 3


1. Працюючи в групах, доберіть потрібний сполучник або сполучне слово з дужок, щоб зберегти риму та зміст у поезіях. * * *


Уже рука моя вітрила нап’яла,

А ще не знає ум, {що, як, куди, де) його нестиме

Повітря свіжого дихання незбориме,

Як повів мужнього орлиного крила.

М. Рильський


2. Творче завдання.

До поданих головних речень додайте підрядні і запишіть. Побудуйте схеми.

1) Ми повинні пам’ятати , …

2) Діти мріяли про те, …


1. Працюючи в групах, доберіть потрібний сполучник або сполучне слово з дужок, щоб зберегти риму та зміст у поезіях. * * *


Землі своєї зелень та блакить

Любив я серцем, і на схилі віку

Хотів про те правдиво повістить,

{як, що, де, мов) бачив, чув, щоб краплю невелику

Явити дітям...

М. Рильський


2. Творче завдання.

До поданих головних речень додайте підрядні і запишіть. Побудуйте схеми.

1) Я переконаний, …

2) Учитель нагадав, …


1. Працюючи в групах, доберіть потрібний сполучник або сполучне слово з дужок, щоб зберегти риму та зміст у поезіях. * * *


І стежив я, і я веснів:

Акордились планети.

Навік я взнав, {де, що, як, мов) Ти не Гнів, —

Лиш Сонячні Кларнети.

П. Тичина


2. Творче завдання.

До поданих головних речень додайте підрядні і запишіть. Побудуйте схеми.

1) Важко уявити, …

2) Він зрозумів, …

ДОДАТОК 4


Картка 1.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Як я люблю оці години праці коли усе навколо затиха під владою чаруючої ночі. (Леся Українка)


Картка 2.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Всі обернулись до дверей з кухні звідки впускаючи на мить світло влетіла в столову маленька кругленька жінка. (М. Коцюбинський)


Картка 3.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


На подвір’ї куди вона вийшла нікому було милуватись красунею. (М. Коцюбинський)


Картка 4.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


І про стеблину споришу яка мені так часто сниться я світлу оду напишу. (Б.Дегтярьов)


Картка 5.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Ти чуєш як хвилі клекочуть і вже не вертають назад. (А. Малишко) 2) Згадай як ми співом стрічали світання. (Леся Українка)


Картка 6.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Коли б я знав що розлучусь з тобою краю мій о земленько свята. (О. Олесь)


Картка 7.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Я пам’ятаю як урочисто проводжали в поле плугатарів із раннім плугом. (М. Стельмах)


Картка 8.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


3 вітрами шепнуться тополі про те що в радісній далі зерно нап’ється сонця в полі. (В. Сосюра)


Картка 9.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Щастя я хочу усім хто крізь ночі любов до Вітчизни проніс. (В. Сосюра)


Картка 10.


Списати речення, розставляючи розділові знаки. Побудувати схему.


Людині треба щоб її робота залишалася після неї самої жити. (Ю. Яновський)



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Урок украинского языка

Автор: Заворотнева Наталья Кирилловна

Дата: 03.02.2016

Номер свидетельства: 287684
