Херсонська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 54
з поглибленим вивченням іспанської та інших іноземних мов
Херсонської міської ради
Заклад здійснює експерементальну діяльність з теми: «Науково-методичне забезпечення формування готовності педагогів до діяльності в умовах профільної школи»
Волокітіна Наталя Анатоліївна
вчитель початкових класів кваліфікаційна категорія – вища педагогічний стаж – 25 років
Урок української мови для учнів першого классу шкіл з російською мовою навчання
Тема: Свійська птиця
Мета: Засвоїти українські назви свійської птиці, провести заочну подорож у село, створити ситуацію причетності до довкілля сільського життя; збагачувати й активізувати словниковий запас на основі вправ, ігор і текстів уроку; удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння.
Обладнання: Презентація PowerPoint «Свійська птиця», презентація PowerPoint «Кожен по-своєму маму вітає» пісня у супроводі ілюстративного матеріалу, малюнки із зображенням силуетів птахів, розмальовки із зображенням фрагментів казок, дидактичний матеріал для роботи у групах.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань.
1. Мовна розминка.Чистомовка.
Ця весела птичка
Цілий день охоче,
Цінькотить, цінькоче
2. Бесіда
3. Заочна подорож у ліс.
Давайте відправимося у природу для того, щоб послухати спів пташок.
Як треба поводитись у лісі?
Яких пташок можна побачити і почути в лісі?
Присядемо на галявині і прислухаємось.
(Слайд 2)
4. Гра «Силуети пташок»
5. Відгадування загадок.
(Слайд 3)
Я люблю комах, жучків,
Їм біленьких черв’ячків,
В теплий край я не літаю:
Під стріхою хату маю.
“Цвірінь” – сів я на хлівець
Звати мене - …….(горобець)
(Слайд 4)
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.(дятел)
(Слайд 5)
Сама невеличка, має білі щічки,
Сірі лапки, чорну шапку,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
Та ж ця птичка-невеличка
Називається …..(синичка)
(Слайд 6)
Що за птах стоїть в лозі
На оранжевій нозі?
В голубім безхмарнім небі,
Майорить червоний гребінь.
Відчайдух і забіяка.
Як же звуть такого птаха? (півник)
(Слайд 7)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Сприймання та усвідомлення нових знань.
Їдемо до села. Зупинимось. Відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
Білі лебеді летіли
І на воду тихо сіли.
Сіли і сиділи,
Сиділи, сиділи,
Потім знову полетіли.
Їдемо далі.
Робота за наочністю.
(Слайд 8)
Робота за малюнками.
(Слайди 9-16)
(Діти розглядають малюнки птахів, характеризують їх зовнішній вигляд)
Бесіда.
Де живуть ці птахи?
Чим вони живляться?
Хто їх годує?
Чи зможуть ці птахи існувати без допомоги людей?
Чому їх називають домашніми?
Птахи, які живуть у господарському дворі, називають свійськими, Чому? (Можна підвести дітей до граматичного походження слова. Свійський – Свій)
Практична робота. Пісня «Кожен по-своєму маму вітає…»
Які звуки подають птахи? Згадаємо, коли заспіваємо пісеньку про те, як вітають малюки своїх матусь зі святом весни. (Додаток 2) Кожен по-своєму маму вітає
Кожен по-своєму маму вітає.
Слухайте, слухайте як:
«Му»-телята,
«Пи»-курчата,
А поросята ось так: «Хрю-хрю!»
Кожен по-своєму маму вітає.
Слухайте, слухайте як:
«Бе»-ягнята,
«Ме»-козлята,
А ведмежата ось так: «У!»
Кожен по-своєму маму вітає.
Слухайте, слухайте як:
«Кря»-качата,
«Гав»-щенята,
А жереб’ята ось так: «І-го-го!»
І ми матусеньку будем вітати,
Вручим дарунки свої,
Скажем, що дуже,
скажем , що дуже
дуже ми любим її, от як!
ІV. Закріплення та осмислення знань.
Робота в групах.
1.1. Розподіл на групи.
1.2. Отримання завдання.
- На великому аркуші паперу розташовані малюнки свійських птахів. Необхідно біля кожної дорослої пташки за допомогою розрізних малюнків помістити малюнок із зображенням їхніх діточок.
(Додаток 3)
1.3. Самостійна робота.
1.4. Презентація робіт.
V. Підсумок уроку.
Повертаємось додому.
Розкажіть куди ми відправлялися з вами під час уроку?
«Мову» яких пташок нам пощастило почути?
З якими домашніми (або свійськими) птахами ми зустрілися на господарському подвір’ї?
Згадайте казки, героями яких були свійські птахи.
(Слайди 17-19)
VІ. Домашнє завдання.
Ви можете дома розфарбувати малюнки, які нагадають вам про цих героїв. (Додаток 4)