Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: Көктерек ОЖББМ
№: 6 сабақ
Мұғалімі: Ж.Е.Гизатова
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Өзіне сенім
Құндылығы: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: Отбасындағы, мектептегі парызын орындау, өз-өзіне сенімді болу, ұқыптылық.
Мақсаты: Оқушыларға адам өз – өзіне сенімді болудің қажеттілігін түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.
Міндеттері:
- Білімділік: Оқушыларғаөз – өзіне сенімді болуді үйрету.
- Дамытушылық: Оқушылардың бойындағы ұқыптылық қасиеттерін дамыту.
- Тәрбиелік: Оқушыларды отбасындағы, мектептегі парызын орындауға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
5 Т – ережесі:
-
- Тәртіп.
- Талап.
- Тыныштық.
- Тазалық.
- Татулық.
Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік.
Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену»
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ - қолыңызды айқастырмаңыз, қолыңызды тізеге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.
Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын таза, әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңызды тілек қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.
Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Ой мен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, тек ізгі істерді істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды.
Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға ба ғыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көзімізге де жетті. Көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсы лықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңыз ға тек ізгі, сәулелі ой келеді.
Нұр бірте - бірте қарқындап және шұғылана бастайды, сіздің денеңіз ден шығып, жан - жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқанда рыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағытта ңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз. Олардың да жүрегі нұрға толсын.
Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан - жануарларға, өсім діктерге, тірі жанға таралсын. Ғаламның барлық түкпір - түкпіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын. Нұр менің ішім де. Мен Нұрмын»
Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз.
Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.
Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет!
2. Үй тапсырмасын тексеру.
1. №5 – сабақ. Тапсырма: Оқулықтағы 4 – тапсырманы орындау
2. Келесі сабақ. №6, «Дара дарын» мәтінін оқып келу.
Сұрақтар:
1. Кейбір тарихи тұлғалардың ғасырлар бойы ел тарихында, халық санасында сақталып жүруінің себебі неде деп ойлайсыңдар?
2. Қаныш Сәтбаевтың бойынан қандай жалпыадамзаттық құндылықтарды байқадыңдар? Ол туралы «сегіз қырлы, бір сырлы» деп айтуға бола ма?
3. Қаныш Сәтбаевтың тұлғалық және кәсіби қалыптасуының негізі қайда деп санайсың?
4. Өмірде өзің кімдерді үлгі тұтасың? Қайсы қасиеттері үшін?
3. Сабақтың дәйексөзі.
(Ұл балалар бір рет оқиды, қыз балалар бір рет оқиды, барлығы бірге қайталайды)
Ерліктің шарты – өзіне сенгендік.
Халық даналығы.
Сұрақтар:
- Өмірде сенімнің, ерік – ігердің маңызы қандай?
Дәйексөзден қандай ой түйдіңіздер?
- Оқиға айту (Мұғалім сыйы)
Бәрі де өз қолыңда.
Баяғы заманда шәкірттерінің ортасында бір Шебер өмір сүріпті. Олардың ішіндегі ең талаптысы Шеберге ол жауап бере алмайтын сұрақ қойғысы келді.
Ол гүлдеп тұрған далаға барып, ең әдемі көбелек ұстап, оны алақанына тығып алады. Күлімсіреп келіп, ол Шеберге келіп, сұрады:
- Айтыңызшы, менің қолымдағы көбелек қандай: тірі ме өлі ме?
Ол көбелекті қолына қатты қысып, өз шындығы үшін қолын қатты қысуға дайын тұрды. Шәкіртіне қарамай, Шебер былай деді:
- Бәрі өз қолыңда.
Сұрақтар:
- Әңгіме ұнады ма?
- Шәкірті шеберге қадай сұрақ қойды?
- Шебер не деп жауап берді?
- Әр адамның тағдыры өз қолында дегенді қалай түсінесіңдер?
- Әр адам өз таңдауына өзі жауапты бола ма?
- Қандай құндылықтар адамға дұрыс жол таңдауына көмектеседі?
- Әңгіме қай құндылық туралы айтылған?
Осы аңыз бойынша қандай қорытынды жасауға болады?
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс.
Оқушылар 2 топқа бөлінеді.
Тапсырма:Мақалдардың жалғасын табу.
1 – топ: «Білім»
- . бар жерде білім бар.
(Ақиқат бар жерде білім бар)
- Білімнің басы – бейнет, соңы –.
(Білімнің басы – бейнет, соңы – зейнет)
- Ғылым – теңіз, білім –.
(Ғылым – теңіз, білім – қайық)
- Оқу - білім азығы,
Білім –. қазығы.
(Оқу - білім азығы,
Білім – ырыс қазығы)
2 - топ: «Күш - қайрат»
- . - адал айтыстан туады.
(Ақиқат - адал айтыстан туады)
- Еліңді сүйсең,. істейсің.
(Еліңді сүйсең, ерлік істейсің)
- Күш. ереді.
(Күш батылдыққа ереді)
- Күш білімде, білім.
(Күш білімде, білім кітапта)
6. Топпен ән айту.
«Асыл арман»
Сөзі: Б.Тәжібаев
ӘніЕ.Хасанғалиев
Арманым ақ сәулелі күнімбісің
Әлдебір алаулаған гүлімбісің
Әлдебір желпіп өткен самал ма едің
Арманым айтарып көп саған менің
Асыл арман асыл арман
Көгімде шалқып ұшқан құсым ба едің
Асыл арман аспанымда жарқылдаған
Құсым ба едің
Мен сенің құдіретіңе
Мен сенің құдіретіңе түсінбедім
Арманым құздан құлар бұлақпысың
Әлдебір күлімдеген шырақпысың
Әлдебір албыраған ай ма екенсің
Арманым айтшы маған қайда екенсің
Асыл арман асыл арман
Көгімде шалқып ұшқан құсым ба едің
Асыл арман аспанымда жарқылдаған
Құсым ба едің
Мен сенің құдіретіңе
Мен сенің құдіретіңе түсінбедім
Асыл арман асыл арман
Көгімде шалқып ұшқан құсым ба едің
Асыл арман аспанымда жарқылдаған
Құсым ба едің
Мен сенің құдіретіңе
Мен сенің құдіретіңе түсінбедім
Мен сенің құдіретіңе
Мен сенің құдіретіңе түсінбедім
7. Үй тапсырмасы.
1. №6 – сабақ. Оқулықтағы 6 – тапсырманы орындау
2. Келесі сабақ. №7, «Ұлыма хат» мәтінін оқып келу.
- Сабақтың қорытынды сәті.
Тыныс алуға зейін қою.
Баяу музыка қойылады.
Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз.
Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз., арқамызды тіктейміз., қолдарыңды тізеге қоюға болады.
Д е м а л.. ш ы ғ а р. (жаймен 9-10 рет)немесе1...2 [3].
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.