Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2-бөлім. Киім. Сән. Талғам. | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Куанбаева Г.Б |
Сынып: 5 «В» | Қатысқандар: 26 | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Ұлттық киім-асыл мұра |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.Т/А.4Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтау. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады: |
Негізгі ойды анықтайды анықтайды. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
Жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтайды, өзіндік пікір айтады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтап, дербес ой айтады, өмірмен байданыстыра алады.. |
Бағалау критерйиі | Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтап, дербес ой айтады, өмірмен байданыстырады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
Киім, киім-кешек, ұлттық киім, зерлі шапан, мауыты, мұрақ, жарғақ шалбар, мауыты, шекпен, күләпара, қаптама, әшекей, сал-сері |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Меніңше, Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Киім киіну... Қорытындылай келе... |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
Әлеуметтік дәрежесіне қарай қазақта қандай киімдер болған? |
Оны не себепті дәрежесіне немесе жас ерекшелігіне қарай киген? |
Адамның киіміне қарап жасын немесе дәрежесін ажыратуға бола ма? |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» құндылығы: Ұлттық мәдениетті құрметтеу. Адамгершілік құндылықтары: өзіне және айналадағы адамдарға құрмет көрсету, өзгенің пікірін тыңдау, бағалай білу. |
Пәнаралық байланыс | Тарих, технология |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Ұлттық киім туралы мәліметтер айтады.. Ұлттық киімнің түрлерін біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Оқушылармен амандасамын. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыратын ойсергек. Ж.Ж «Өзіңізге тілегенді – басқаларға тілеңіз!» жаттығуы Әр оқушыға 10 -15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір- бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек. 2. Топтастыру: Киім түрлері арқылы топтасады. Шапан, тымақ, сәукеле, оюлы етік Оқу мақсатымен таныстырылады. Сабақ мақсаты: 5.Т/А.4Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтау Ойлау дағдылары: Білу және түсіну Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтау -Оқушылардың «жақын арадағы даму аймағы» Киім туралы білетін түсініктері мен киім ұғымының шығу тарихын айтады. Ендеше, бүгінгі сабағымыз ұлттық киімдер жайлы болмақ. | «Интербелсенді әдістер» А.Әлімов 165-бет Сурет қиындылары |
Сабақтың ортасы 6 минут 12 минут 10 минут | Тыңдалым алды тапсырмасы: Оқушыларға «Құпия жәшіктен» сұрақтар ұсынылады. «Ойтүрткі сұрақтар» С Ұлттық киім ерекшеліктері туралы не білеміз? Алғашқы киімдер неден жасалған? Отбасында кімдер ұлттық киім киіп жүреді? Ұлттық киім атаулары қазақ тілінің сөздік қорын қандай сөздермен байытты? Бағалау критерийі: Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, топпен ұлттық киім туралы пікірлерін білдіру. Дескриптор: Киім түрлері туралы және ұлттық киім жайлы түсініктерін айтады. Алғашқы киімдердің жасалу технологииясы туралы бір-бірімен пікір алысады. ҚБ: «Бас бармақ» ЖЖ Тыңдалым тапсырмасы: Бөлім | Киім. Сән. Талғам. | Оқу мақсаты | 5.Т/А.4Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтау. | Бағалау критерийі | 4Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтау. | Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну | Тапсырма | Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтаңдар «Т» кестесіне түсіріңдер | Дескриптор | Білім алушы Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізі ойды анықтайды | «Т» кестесі Қосымша ақпарат | | Негізгі ақпарат | | ҚБ Жұптар өзара бағалайды: «Мен-саған, сен-маған» Тыңдалымнан кейін тапсырмасы: Саралау тапсырмасы: «Төртбұрыш» әдісі. Тон, мұрақ, бүрмелі көйлек, былғары етік «Қай киімді таңдайсың?» «Төртбұрыш» әдісі арқылы ұлттық киімдердің суреті ілінген бұрышқа өз қалаулары бойынша топтасады. Ұлттық киімнің бұл түрін неге таңдағаны, оның адамзатқа пайдасы жайлы ойларын айтады. Тон Мұрақ Бүрмелі көйлек Былғары етік Бағалау критерийі: Киімді неге таңдағаны және сапасы жайлы ой қозғайды. Адамзатқа пайдасы туралы пікірін айтады. ҚБ «Шапалақ» | «Құпия жәшік» АКТ «Интербелсенді әдістер» А.Әлімов 151-бет «5-үлестірме материал» (талқылау тәсілдері) https://kk.wikipedia.org |
Сабақтың соңы 7 минут | «Бір минут» идеясы арқылы өтілген сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз және қатесіз сөйлейді, өз ойын қорытады. «Қазақ халқының киімі басқа ұлттардан өзгеше» Бағалау критерийі: - мәтіндегі негізгі және қосымша ойды анықтайды -ауызша мәтін құрайды. | «5-үлестірме материал» (сабақты қорытындылауға арналған идеялар) |
Қосымша ақпараттар: https://kk.wikipedia.org/...Мұрақ тек хан-сұлтандарға, ел билеуші лауазымды тұлғаларға арнап жасалатын бас киім. Мұраққа қарап халық оның мансабын, дәрежесін анықтайтын болған. Қазақ даласының әр жерінде мұрақты әр түрлі атаулармен: мәселен, айыр қалпақ, сәукеле қалпақ деп те атаған. Екі жағы қошқар мүйізденіп келетін, лайықты оюлармен әсемделіп, алтын және күміс түстес жіптермен зерленіп тігіледі. Пайдаланылған жіп түрлеріне қарай мұрақтың ою-өрнегі алыстан-ақ жылтырап көрінетін болған. Кию тәсілі де өзгеше: шошақ қалпақтың сыртынан киеді. Мұрақты кез келген жерде кие бермеген, әр түрлі салтанатты жиындарда, ас пен тойларда және ғұрыптық шараларда киген. Ел аузында бас киімге қатысты «Хандар киер мұрақты, қараша киер құрақты», «Қалпақ абзалы – мұрақ, көрпе абзалы құрақ» деген мақал-мәтелдер сақталған. Жарғақ шалбар жатады. Түгі қырылып иленген мал терісін қына, тал қабығы, жосамен бояп, алды мен балақ жағын түрлі жібек жіптермен айшықталған жарғақ шалбарды байлар, жас жігіттер сәндікке киген. Күпі арасына жүн салып, тасталып тігіледі. Шекпен - жүннен иіріліп, өрмекпен тоқылған сырт киім. |
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
Ұсынылған тапсырмалар арқылы оқушының қажеттілігін есепке алып саралап құрастыруды жоспарлаймын. 1.Ұйымдастыру формасы.(жеке, жұптық, топтық) 2. Коммуникативті әрекетті дамытудағы тапсырмалар(тыңдалым алды, тыңдалым тапсырмасы, тыңдалымнан кейінгі тапсырма) 3. Уақыт өлшемдерін ескеріп отыру. 4. Оқушылардың ерекшелігін ескеріп отыру. Саралау тапсырмалары: Білу: Тыңдалым алды тапсырмасы. Барлық оқушылар алдыңғы білім мен ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырып бойынша оқу мақсатына бағыттталады. Алдыңғы білімін бүгінгі сабақпен ұштастырады. Түсіну. Тыңдалым тапсырмасы. Мәтінді тыңдап, мәтін мазмұнын түсінеді. Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.Оқушылар өз жұптарымен пікірлесе отырып, «Т» кестесіне негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, жазады. «Төртбұрыш» әдісі арқылы оқушы өз таңдауымен киімді неге таңдағаны және сапасы жайлы ой қозғайды. Адамзатқа пайдасы туралы пікірін айтады. | Әр тапсырмадан соң бағалау критерийлері және дескриптор арқылы ҚБ формасын ұсынамын. Оқушылар өзін-өзі бағалау, топтар арасында, жұп арасында ҚБ жүргізеді. Қалыптастырушы бағалау арқылы қателерінің себебін немесе қолпаштау себебін түсіну әрекеттерін дамытуға тырысамын. «Басбармақ» (түсінікті, нақты емес, түсініксіз) «Мен-саған, сен-маған» (ұсыныстар мен тілектер) «Шапалақ»(бағалау тақырыпқа сай бейім, марапат түрінде) | Оқушының көңіл-күйлері басты назарға алынып, жағымды психологиялық орта орнатылуын ескеремін. Оқуға/үйренуге деген ықылас-ынтасын арттыру мақсатымен сабақтың әр қадамында қызығушылығын ояту әрекеттерін ұйымдастырамын. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |