kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тема урока "?ыс"

Нажмите, чтобы узнать подробности

тема урока "Кыс". Цель урока создать условия для осознания, осмысления и для закрепления новой информации с помощью ИКТ, творческих заданий. Задачи: познакомит ребят с зимними явлениями, научить их отличать признаки зимы, развивать творческую способность и устную речь, воспитывать любовь к родной природе.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«тема урока "?ыс" »

Cабақтың тақырыбы: Қыc

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың білімділік мақсаты: Оқушыларға қыс туралы мағлумат бере отыра, сөйлеу тілдерін,сөздік қорларын молайту. Әр түрлі тапсырмалар арқылы модуль бойынша өткен грамматикалық ережелерді пысықтау.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін, белсенділігін, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Жылдың әр мезгілінің өзіндік әсемдігі мен қажеттілігі бар екенін таныту.

Сабақтың түрі:  Интерактивті

Көрнекілігі: Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер, анимациялар, презентация Power Point

Сабақтың әдісі: түсіндіру,топпен жұмыс, ойландыру, сөйлесу, сұрақ-жауап, талдау.

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, қазақ әдебиеті

Техникалық құрал: интерактивті тақта, электронды оқулық, аудиоматериал,

Сабақтың өтілу барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылықтарын ояту
– Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын.
Бүгінгі көңіл- күйлерің қалай?

ІІ. Өткен тақырыпты пысықтау:

- Сенің Отаның қай жер?

- Қазақстан қандай мемлекет?

- Біздің Отаның қандай мемлекеттермен шектеседі?

- Оның жер көлемі қандай?

- Туған жерің сен үшін неге қымбат?

- Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

ІІІ. Жаңа сабақ

Абай Құнанбаевтың «Қыс» өлеңі оқылып, тыңдалады.(аудио)

  • Балалар, бұл өлеңде қай жыл мезгілі туралы айтылған?

  • Балалар, бұл өлең сендерге таныс болу керек, оның авторы кім?

  • Дұрыс, ендеше балалар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қыс».

Оқушылар тақтаға назар аударып, жаңа сөздерді оқып, осы сөздермен жаңа сөз тіркестерін, сөйлем құрап, дәптерлеріне жазып алады.


Қыстыгүнізимой бейнелеуописывать

Жиі-жиічасто сырғанаукататься

Аяз мороз жайнаурасцветать

Ызғарлы – пронизывающий


ІV. Жан-жақты тексеру

1. Қазір қай жыл мезгілі?

2. Қыс айларын атаңдар.

3. Қыста күндер қандай болады?

4. Қыста адамдар қалай киінеді?

5. Балалар, қыста қандай мереке болады?

6. Жаңа жыл мерекесінде біз не істейміз?

7. Мерекеге кімдер келеді?

  • Балалар, жаңа жыл мерекесі шыршысыз болмайды, сондықтан бүгін біз де өзіміздің шыршамызды қойып, оны өзіміздің дұрыс жауаптарымызбен безендіреміз.


V. 100-бет. «Қыс» мәтінімен жұмыс, 2 топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындау.


1-тапсырма. Мәтінді оқып, түсіну.


2-тапсырма. Мәтін бойынша кесте толтыру.


Жыл мезгілі

Айлар

Күндер

Түндер

Ауа райы

Мейрам









3-тапсырма: Мәтінге ауызша сұрақтар құрастырып, бір-біріңе сұрақтар қойындар.


4-тапсырма: Сызба бойынша қыс туралы әңгімелеңдер.


















5-тапсырма: Зат есімнің тірек сызбасын толтырыңдар.



6-тапсырма: Берілген зат есімге сипаттама беріңдер.

1-топ - Сырғанақ

2-топ – Аққала

Үлгі: Қар- не? Зат есім,дара,негізгі, жалпы, жекеше.

Қар – негізгі түбір


7- тапсырма: Берілген зат есімге сатылай кешенді талдау жасаңдар.

Желтоқсан= 0 = +


8- тапсырма: Тақтадағы суреттер бойынша сұрақ-жауап ойластыру.

М-ы: - Бұл қай жыл мезгілі?

  • Бұл қай жер?

  • Балалар немен сырғанап жүр?

  • Олар қандай киімдер киген?

  • Балалар қардан не жасап жатыр?


VI. Сергіту сәті. Тақтадағы суреттерге назар аударып, «Кім тапқыр?» ойынын ойнау. Ойынның шарты: cуреттегі киімдердің атын атап, қайсысы қыстық киім екенін ажырату.

Ситуация: Сендердің қыс болмайтын жерде достарың бар делік. Олар сендерге қонаққа келмек. Сендер оны бізге келуге қалай дайындайсыңдар?


VII. Сабақты бекіту: Балалар 2 топқа бөлініп, тапсырмалар орындайды.

1-топ – Венн диаграммасын толтырады.

Ортақ

Күз Қыс









2-топ- Берілген сөздермен 5 жол өлең құрау.

Сөздер: ызғарлы,суық, қар, аяз, қыста күн суық,боран болады, соғады, борандатады, әлек салады, қыс.

1. Зат есім

2. 2 сын есім

3. 3 етістік

4. 3-4 сөзден құралған сөйлем.

5. синоним немесе антоним


VIII – Қорытындылау. Оқушылардың білімін тест арқылы тексеру.

1. Қыста ауа райы қандай болады?

а) ыстық

ә) ызғарлы

б) жаңбырлы

2. Қыс туралы мақалды тап.

а) Отан – оттан да ыстық.

ә) Өнерлі өрге жүзер.

б) Қыстың көзі –қырау.

3. Қыста кимейтін киімді тап.

а) қолғап

ә) көйлек

б) тон

4. Қыста қай аң терең ұйқыға кетеді?

а) аю

ә) түлкі

б) қасқыр

5.Қыс мезгіліндегі соңғы айды ата.

а) желтоқсан

ә) қаңтар

б) ақпан

6. Қыста терезелерге ою-өрнекті не салады?

а) суретші

ә) сәулетші

б) аяз

IX. Бағалау.

X. Үйге тапсырма.102-бет, 5-тапсырма.













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
тема урока "?ыс"

Автор: Амирина Ляйля Бауржановна

Дата: 06.03.2015

Номер свидетельства: 182901
