kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тақырыбы Сан есімді қайталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жалпы мақсат

Сан есім туралы білімдерін жинақтап қорыту, сан есімнің түрлеріндегі негізгі ерекшеліктерді ажырата білу, киелі сандар ұғымына тоқталу, сан есімдерге байланысты тапсырмалар орындату арқылы ойларын дамыту.

Ойлау, қабылдау қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін жетілдіру, шығармышылық қабілеттерін дамыту.

Нақыл сөздер арқылы адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, батылдыққа, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Сөйлемде сан есімдердің түрлерін ажырата алады. Сан есімді пайдалана отырып, сөйлемдер құрып талдайды. Тапсырмалар арқылы сан есімді қорытындылайды.

Сабақтың түрі

Қайталау сабағы

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, математика

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта, бағалау парағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Біліміңді байқап көр», «Сұрақтарды ұстап ал», «Ойлан, Бірік, Бөліс», оқулықпен жұмыс, «Мақал құра», «Сен қалай ойлайсың?», «Серпілген сауал», Семантикалық карта, шығармашылық тапсырма.

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Мұғалім алғашқы минутта:

а)  ұйымдастыру сәтін өткізеді;

б) сабақтың мақсатын түсіндіреді

1-кезең: теория бойынша «Білу».

1 сұраққа – 1 балл

6   мин

  1. «Біліміңді байқап көр». 

 

 

Сызба бойынша ереже шығару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы Сан есімді қайталау»

Пәні

Қазақ тілі

Тақырыбы

Сан есімді қайталау

Күні Сыныбы 13.12.2017 6 «Ә» сыныбы

Жалпы мақсат

Сан есім туралы білімдерін жинақтап қорыту, сан есімнің түрлеріндегі негізгі ерекшеліктерді ажырата білу, киелі сандар ұғымына тоқталу, сан есімдерге байланысты тапсырмалар орындату арқылы ойларын дамыту.

Ойлау, қабылдау қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін жетілдіру, шығармышылық қабілеттерін дамыту.

Нақыл сөздер арқылы адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, батылдыққа, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Сөйлемде сан есімдердің түрлерін ажырата алады. Сан есімді пайдалана отырып, сөйлемдер құрып талдайды. Тапсырмалар арқылы сан есімді қорытындылайды.

Сабақтың түрі

Қайталау сабағы

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, математика

Керекті жабдықтар

Интербелсенді тақта, бағалау парағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Біліміңді байқап көр», «Сұрақтарды ұстап ал», «Ойлан, Бірік, Бөліс», оқулықпен жұмыс, «Мақал құра», «Сен қалай ойлайсың?», «Серпілген сауал», Семантикалық карта, шығармашылық тапсырма.

Ұйымдастыру кезеңі


2 мин


Мұғалім алғашқы минутта:

а) ұйымдастыру сәтін өткізеді;

б) сабақтың мақсатын түсіндіреді

1-кезең: теория бойынша «Білу».




1 сұраққа – 1 балл



6 мин






  1. «Біліміңді байқап көр».



Сызба бойынша ереже шығару.


2-кезең: теорияны «Түсіну»


Әр жауапқа – 1 балл


3 мин








Әр топ мүшесіне:

7-8 дұрыс жауапқа – 2 балл

4-6 дұрыс жауапқа – 1 балл

0-3 дұрыс жауапқа – 0,5 балл



Әр топқа 2 мин

1.«Сұрақтарды ұстап ал» тәсілі.


  1. Қазақ тілінде 42 саны нені білдіреді?

  2. Мыңмен жалғыз алысқан қай ақын?

  3. Әдебиетте 45 саны нені білдіреді?

  4. Жасы жүзге жеткен қарт бүкіл өмірінде туған күнін 25 рет қана тойлайды. Кім ол?

  5. Қазақ тілінде 9 нені білдіреді?

  6. 5 асыл мен 5 дұшпанды тап.

  7. Төртінші – ой кеселді нәрселерден қашық болу керек. Үзінді қайдан алынған?

  8. Фонетикада 26, 12, 9, 3, 2 сандары нені білдіреді?


  1. «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі.

Топқа бөлу:

1-топ – «Бірлік» тобы

2-топ – «Ондық» тобы

3-топ – «Жүздік» тобы


«Бірлік» тобы


Тапсырма

дұрыс

қате

1

Күрделі сан есімнің әр сыңары бөлек жазылады



2

лаған,- леген, -даған,- деген

болжалдық сан есім



3

Мен 6-сыныпта оқимын

(сан есімнің емлесі)



4

Екі, он, жиырма

туынды сан есімге жатады



5

Сан есім құрамына қарай

екіге бөлінеді



6

Бес-алты, жүз шақты

дара сан есім



7

Цифрмен берілген сан есімдерге жалғанатын жалғау дефис арқылы жазылады 70-ке, 10-нан



8

Жиырмаларда – есептік сан есім




«Ондық» тобы


Тапсырма

дұрыс

қате

1

Сан есім қандай? сұраққа жауап береді



2

Күрделі сан есімдер қосарлану, тіркесу арқылы жасалады



3

Сан есімнің мағыналық түрі -екеу



4

Жетінші-реттік, күрделі сан есім



5

Жинақтық сан есім нешеу? деген сұраққа жауап береді



6

Шамалы, шақты көмекші сөздері реттік сан есіммен тіркесіп келеді



7

Екілерде-болжалдық сан есім



8

Есептік сан есім қанша? неше? деген сұраққа жауап береді







«Жүздік» тобы


Тапсырма

дұрыс

Қате

1

Сан есім мағынасына қарай үшке бөлінеді



2

Жинақтық сан есім жұрнағы –ау, -еу



3

Бес-бестен болжалдық сан есім



4

Он шақты болжалды сан есім



5

Жиырма екінші – реттік күрделі сан есім



6

ХХІ ғасыр – білім ғасыры



7

қаншадан? нешеден? топтау сан есім сұрағы



8

2,3 саны реттік сан есім





3-кезең: практика жүзінде «Қолдану»

Әр оқушыға – 1 балл

4 мин

Практикалық дағды қалыптастыру кезеңі.

Міндетті деңгей тапсырмалары:

  1. Кітаппен жұмыс (130-131-жаттығулар)

130-жаттығу бойынша берілген есептік сан есімдерден реттік, топтау, жинақтық, болжалдық сан есімдер жасап, сөзбен жазу.

131-жаттығу. Дара сан сан есімдерді бір бағанға, күрделі сан есімдерді екінші бағанға жазу.

4-кезең: «Талдау»





Әр топ мүшесіне – 2 балл


Әр топқа 3 мин


Топтық жұмыс.


«Бірлік» тобы

«Мақал құра». Елбасының «Үш тұғырлы тілдер» жобасын іске асыру мақсатында, берілген мақал – мәтелдердің ішінен түсіп қалған сан есімдерді тауып, үш тілде айту тапсырылады.


  1. .... атасын білмеген жетесіз. (жеті - семь - seven)

  2. Қызды... үйден тию.(қырық – сорок - forty )

  3. .... ала болса, ауыздағы кетеді.

  4. ... түгел болса, төбедегі келеді. ( алтау, төртеу - шесть, четыри - six, four)

  5. Білекті... жығар,

  6. Білімді... жығар. (бірді, мыңды – один, тысича – one, one thousand)

  7. Білгенің..., білмегенің.... ( тоғыз, тоқсан тоғыз – девять, девяносто девять – nine, ninety - nine )

  8. .... өлшеп,... рет кес. (жеті, бір – семь, один – seven, one)


«Ондық» тобы

«Сен қалай ойлайсың?». Берілген сөйлемдерден, мақал-мәтелдерден, нақыл сөздерден сан есімді тауып, мағынасын анықтайды. Морфологиялық талдау жасайды.


  1. Атадан алтау, анадан төртеу,

Жалғыздық көрер жерім жоқ. (Абай)

  1. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.

  1. Жиырма-отыздай жылқысы, екі-үш жүздей қойы, жиырма-отызға тарта сауын сиыры бар. (С. Мұқанов)

  2. Білікті бірді жығар,

Білімді мыңды жығар. (мақал)

  1. Олар бүгін футболды бірінші ойнайды.

  2. Ұл он беске келгенше,

Қолға ұстаған қобызың.

Ұл он бестен асқан соң,

Тіл алмаса, доңызың...(Үмбетей жырау)


«Жүздік» тобы

«Серпілген сауал» әдісі.

  • Реттік сан есімдер араб, рим цифрларымен берілгенде жазылуында қандай ерекшелік болады?

  • Күн, жыл аттары араб цифрымен берілген қалай жазылады.

  • Есептік сан есімге –ау, -еу жұрнақтары жалғанғанда қандай өзгеріс болады?

5-кезең: теорияны «Жинақтау»

  1. мин


1 балл


1.Семантикалық картаны толтыру


Сөздерден сан есімдер шығару, құрамын анықтау

Сандарды жазу

Дара сан есім

Күрделі сан есім

Оның кекілі қысқа қиылыпты.




Ауыз бірлікті нығайту керек.




Алтын жүзік




Жүзім біркелкі пісіпті




Тоғызқұмалақ




Балтыр




Мыңбай – күшті жігіт




Тонның ішкі бауындай




Дербес ел




Оның бесігі




Желтоқсан айында болған оқиға





6-кезең: практика жүзінде «Баға беру»


Әр топ мүшесіне – 1 балл

  1. мин













2 мин

Шығармашылық тапсырма.


Топтық жұмыс.


«Бірлік» тобы

«Біздің сынып» тақырыбына құрамына есептік, реттік сан есімдері болатын шағын мәтін құрау.


«Ондық» тобы

3,5,7,40 сандары киелі сандар деп жатады. Осыны нақты мысалдар келтіру арқылы дәлелдеңіздер.


«Жүздік» тобы

Атауында сан есім кездесетін қандай халық әндерін білесіздер? Оларда не жайында айтылатынын өз ойларыңызбен дәлелдеңіздер.





  • Үйге тапсырма:


I деңгей. 138 – жаттығу, 126–бет


II деңгей. Өздері оқыған көркем әдебиеттен сан есімі бар 5 сөйлем жазып келу.


III деңгей. «Егер мен бизнесмен болсам... ». Математикалық есептен тұратын мәтін құрастырып келу.


  • Рефлексия



1



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Тақырыбы Сан есімді қайталау

Автор: Шарипова Карлыгаш

Дата: 19.01.2018

Номер свидетельства: 451043
