Сабақтың тақырыбы: Сан есімді қайталау.
Сабақтың мақсаты:
а)білімділік: Сан есімнің заттың санын,ретін білдіретін сөз табы екенін түсіндіру.
ә)дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын,сөйлеу тілін дамыту,қиялын ұштау.Танымдық тапсырмалар арқылыой белсенділігін,шығармашылық қабілеттерін дамыту
б)тәрбиелік: Сан есімнің мағынасын дұрыс түсінуге,әдемі көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Ойын-сабақ
Әдіс-тәсілі:Топтық жұмыс
Көрнекілігі:Суреттер, кесте, оқулық,венн диограмма,ойындар,кластер
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
А)Рефлексия
Ә)Психологиялық дайындық.
-Екі көзің не үшін керек?
-Жақсыларды көру үшін.
-Екі құлақ не үшін керек?
-Ақыл-кеңес тыңдау үшін.
-Екі қолың не үшін керек?
-Елге көмек беру үшін.
-Екі аяғың не үшін керек?
-Шетте жүрсең туған жерге жету үшін.
2.Үй тапсырмасын тексеру
Сематикалық карта арқылы
Сөз таптары | Зат есім | Етістік | Сын есім | Сан есім |
Он алты | ||||
Келді | ||||
Тақта | ||||
Кітап | ||||
Көк | ||||
Тоғыз | ||||
жүрді | ||||
Тәтті |
Миға шабуыл:
1 минут = 60 секунд
1 ай = 30, 31 күн
1 ғасыр = 100 жыл
1 мүшел = 12 жыл
12 ай = 1 жыл
3.Жаңа сабақ. Сан есім қайталау сабақ
-Балалар бүгінгі сабағымызды ертегімен бастайық.Ерте,ерте заманда Сөз табы деген ата болыпты.Оның төрт баласы болыпты.
Олар өте ұйымшыл болыпты.Әрқайсысының өзінің атқаратын қызметі болыпты.Сондықтан бізге Сөз табы атамыз «Не артық» ойыны арқылы тапсырмалар беріпті. Енді сол тапсырмаларды орындауымыз қажет. Ендеше алдымыздағы тапсырмаларға қарайық.
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім
Кітап жүрді әдемі бес
Қайшы қызыл көк жетінші
Аю оқыды тәтті он үш
Он алты жазды жасыл оқыды
Тарақ жүгірді Абай екі
Мысық секірді Үлкен Жиырма
Осы сөздерді дәлелдеу арқылы әр топ өз аттарын шығарады. Я балалар біз сөз табы атайдың тапсырмасын орындадық.Ендеше бүгінгі сбағымыздың тақырыбы «Сан есімді» қайталау. Сан есім тақырыбынан алған біліімізді ары қарай толықтырайық.
Зат есімнің тапсырмасы.
№1 тапсырма. Сандарға қатысты 6 сөзді табыңдар.
О | Е | Т |
н | К | Ө |
б | І | Р |
е | Л | Т |
с | ү | ш |
Етістік тапсырмасы.
№2 тапсырма Қандай сан есім жасырылғанын тап
- Ытал 4. рықық
- Зотғы 5. Ітже
- Есб 6. Ажримы
Сын есімнің тапсырмасы.
№3 тапсырма
Көп нүктенің орнына керекті сан есімді тауып айт
1..... ауыз сөздің тобықтай түйіні бар. (тоқсан)
2..... теңгең болғанша,.. досың болсын. (жүз)
3..... кісінің түсін білгенше, (жүз)
.... кісінің атын біл. (жүз)
4 Білекті.. жығады, білімді.... жығады. (бірді) (мыңды)
Сан есімнің тапсырмасы.
№4 тапсырма Сандарды сөйлет
9+құмалақ, 7+қарақшы, 6+бақан, 100+ік, 100+ім, тү+1, жел+90, 8+көз, дер+5, 1+қазан,5+ік.
- Оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс. Дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз.
Көркем жазу Дд да, до,дд
І- топ 462- жаттығу
ІІ- топ 463-жаттығу
ІІІ- топ 464 – жаттығу
І Ү –топ 465 – жаттығу
Сергіту сәті
Ү. І –топ «Сөз мәнісін байқайық» ойыны
Бір үйде әкесі баласымен және атасы немересімен отыр. Осы үйде неше адам отыр?
Жауабы: 3 адам
ІІ –топ «Өзімде құр қалмадым» ойыны
Жексенбі күні еді. Атамның үйіне немерелері келді. Атасы олардың алдына бір табақ алма қойды, немерелері атасына алманы бөліп беруді өтінді.Алманы бір- бірден берсе, біреуі артық қалады, екі-екіден берсе жетпей қалады. Сонда атасының үйіне келген немересі нешеу, атасының табаққа салып әкелген алмасы нешеу болғаны?
Жауабы: 3 бала, 4 алма
ІІІ- топ «Көңілді санамақ» ойыны
Баласына ж2ріп, (жекіріп)
Ұрсып жатыр к2лік. (кекілік)
2лентіп, с2ріп, (екіленіп), (секіріп)
Алып қапсың 2лік. (екілік)
2ншілей 2ңді, (екіншілей, екіңді)
Көрсетпе деп ж2ріп. (жекіріп)
ІҮ – топ Сәйкестендіру
Есептік және реттік сан есімдерді сәйкестендіру.
Жеті кезең
Он екі жыл
Үшінші қабат
Бір ай
Төртінші апта
Тоғыз күн
ҮІ.“ Ребус шешу”
Шешуі:Алпыс
ҮІІ. Рефлексия. Балалар сабақ ұнады ма? Сендер алға қойған мақсаттарыңа жеттіңдер.
ҮІІІ Қорытынды
- Не үйрендік?
- Не білдік?
Сабақ сендерге ұнадыма?
ХІХ. Бекіту кезеңі
Бір ағашта 12 ұя
Әр ұяда 30 жұмыртқа. (Жыл, 12 ай)