kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сын есімні? емлесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Cын есімні? емлесі" та?ырыбында?ы ?ыс?а мерзімді жоспарды? негізгі ма?саты : О?ушылар?а  сын  есімні?  емлесі  туралы  т?сінік  бере  отырып, есте  са?тау,  ойлау,  ауызша  м?дениетті  с?йлеу  да?дыларын  дамыту.О?ушыларды ?зінше ой ?орыту?а, ой т?юге баулу, шы?армашылы? ж?мыс?а ж?мылдыру ар?ылы таным-т?сініктерін дамыту.

Сын  есімні?  емлесін  т?сінеді.

О?ушы д?ниетанымы ?алыптасады.

С?йлеу да?дысы дамиды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сын есімні? емлесі»

Ақтөбе облысы Алға ауданы

Бестамақ орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Даулеталин Канат Сағынғалиұлы

« Сын есімнің түрленуі» тақырыбы бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы

Топтаманың мақсаты: сын есімнің түрленуі туралы түсіндіру, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, сын есім тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру, сын есім тақырыбы бойынша білімін жетілдіру. Болжау ,дәлелдеу арқылы тақырып мазмұнын ашу

№1 сабақ

Пән

Қазақ тілі

Класс 7 «Ә»


тақырып

Сын есімнің түрленуі. Жай шырай



Мақсаты



Оқушыларға сын есімнің түрленуін ,шырай формасына енуін ұғындыру, жеке тұлғаның ой – қабілетіне әсер ету арқылы оқушыларды өздігінен жұмысқа баулу, сөйлеу шеберліктерін, тіл байлықтарын дамыту, оқушыны білімділікке, ойлылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер


Шырайдың түрлерімен таныса отырып, бір –бірінен ажыратуға үйренеді.Өз ойларын айтуға, жүйелі жеткізе білуге үйренеді.Ауызша сөйлеу арқылы сөйлеу дағдылары қалыптасады,жазбаша жұмыстар арқылы сауаттылықтары артады.Сыни ойлауға дағдыланады

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Саралау

(дифферен-циация)

бағалау

ресурстар

І.Қызығушылықты ояту

(неше минут екенін көрсету)


1.Топқа бөліну



Оқушыларға қоянның (ойыншық),алма-ның,машинаның қима суреттерін үлестіріп,сол арқылы З топқа бөледі.

Қима суреттер арқылы топтарға бөлінеді.


Жұппен,топпен жұмыс жасайды.

Сыныптастарымен пікір алмасып үйренеді.

Жұппен,топпен бағалайды.Үш шапалақ.

Мұғалім формативті бағалайды.

Қима суреттер, қоян, алма, машина (ойыншық)

ІІ.Мағынаны ажырату

(неше минут екенін көрсету)

1 . «Салыстыру» стратегиясы










2.«Ойлан да қолдан»

Жұмбақ шешу.




3. «Ортада қалам»

Кітаппен жұмыс

45- жаттығу



«Жылдам жауап»




«Ойлан, ізден, тап»











«Жалғастыр»

1.Әр топ өздері таңдаған алма,қоян, машина сөздеріне сын есім тіркестіруі керек .

2.Үш топқа енді машинаның, қоянның, алманың үлкен түрі беріледі, енді екеуін салыстырулары қажет.

Құрамында сын есімдері бар жұмбақтар ұсынады.


Тапсырманы «Ортада қалам»

әдісімен тексереді









Жұмбақ беріледі. Жұмбақтан сын есімдерді табулары қажет.





Интертақтада жазылған сын есімдерді жалғастырып жазу

Тапсырмаларды түсіндіру.

1.Сын есімді сөз тіркесін құрады.

2.Екі машинаның, екі алманың, екі қоянның сындық –сапалық қасиеттерін ажыратады.

Шырайдың анықтамасын шығарады.






Оқушылар жұмбақтың шешуін тауып, жұмбақтан сын есімдерді табады.


Құрамынан сапалық сын есімдерді тауып, ерекшеліктерін естеріне түсіреді.

Сын есімнің астына қатарлап сын есім жазу. Тігінен оқығанда бірінші сөз шығатын болсын.

1.Оңнан солға қарай,солдан оңға қарай оқысаңыз да сын есімдерді жазулары керек.2. Екі әріптен тұратын сын есімдерді табулары керек.3. Тек «қ» әрпінен басталатын сын есімдерді тауып жазулары қажет.

Топпен жұмыс.






Дарынды оқушылар топ басшысы рөлін атқарады.




Жұптық жұмыс





Жеке жұмыс








Дарындылар және көшбас-шылар анықталады













Мұғалім бақылайды.







Үш шапалақ








Формативті бағалау






Формативті бағалау













Формативті бағалау








Жұмысты топтар смайликтер арқылы бағалайды: «өте ұнады», ұнады, ұнаған жоқ.


Алма, қоян, машина













жұмбақтар






Оқулық















Кеспе қағаздары





Кеспе қағаздары

ІІІ.Ой-толғаныс

(неше минут екенін көрсету)


«Гүлді құру»






«Менің де айтарым бар»

Үй тапсырмасы


Тақтаға екі гүлдің ортасы етіп зат есім және сан есім деп жазып, әр оқушыға гүлдің жапырағына я бір зат есім, я бір сын есім таратамын.

Қорытындылайды.

46- жаттығу


оқушы зат есім болса зат есімге іледі және неге екенін түсіндіреді немесе керісінше.







Сабақ түйінін айтады.


Жаттығудың орындалу жолын талқылайды











үш шапалақ,

қалыптастырушы баға









бағдаршам

Гүл,

Жапырақтар









бағдаршам

«Сын есімнің түрленуі» тақырыбы бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы

Топтаманың мақсаты: есімнің түрленуі туралы түсіндіру, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, сын есім тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру, сын есім тақырыбы бойынша білімін жетілдіру. Болжау ,дәлелдеу арқылы тақырып мазмұнын ашу

№ 2 - сабақ

Пән

Қазақ тілі

Класс 7 «Ә»


тақырып

Салыстырмалы шырай



Мақсаты



Оқушыларға салыстырмалы шырай туралы түсінік бере отырып, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту, адами қасиеттерге баулу

Күтілетін нәтижелер



Салыстырмалы шырайдың жұрнақтарын біледі және оны басқа шырайлардан ажырата біледі. Бірлесіп жұмыс жұмыс істеу дағдылары қалыптастырылады. Ойлау ,бағалау,өмірде қолдану икемдері қалыптасады.



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Саралау

(дифферен-циация)

бағалау

ресурстар

І.Қызығушылықты ояту

(неше минут екенін көрсету)

«Өрмек» ойыны

«Өрмек» ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады.

Оқушы өткен сабақта алған білімдерін еске түсіріп, жадында сақтайды.

Жеке дарындылықтары,ерекшеліктері көрінеді.

Мұғалім формативті бағалайды.

жіп

ІІ.Мағынаны ажырату

(неше минут екенін көрсету)



Адасқан сөздер









Кітаппен жұмыс





1.Суретпен жұмыс түсіндіру.



«Адасқан сөздер» . интертақтада берілген тапсырманы түсіндіру.




Оқулықта берілген жаттығуларды түсіндіру.

Суреттерді салыстыра отырып сабақтың тақырыбын айқындайды.


Оқушылар сағат тілі бойынша кеспе қағазында берілген әріптерден сын есімдер құрастырулары қажет




48-49 жаттығулардың тапсырмалары бойынша оқушылар жаттығуларды орындайды.

Топпен жұмыс




Белсенді жұмыс барлық оқушыларды оқыту үрдісінде өзара білім алмасуға үйретеді.




Формативті бағалау

Суреттер





интертақта


ІІІ.Ой-толғаныс

(неше минут екенін көрсету)

«Мені түсін»



Үй тапсырмасы






Оқушыларға интертақтада жазылған сөйлемдерді таратады.



51- жаттығу

Кей оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі.

Оқушылар келесі топқа сөйлемдерді сурет салып түсіндіреді Талқылайды,болжайды.



Қажетті мәліметтерді жазып алады.





Қалыптастырушы бағалау

интертақта





« Сын есімнің түрленуі» тақырыбы бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы

Топтаманың мақсаты: есімнің түрленуі туралы түсіндіру, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, сын есім тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру, сын есім тақырыбы бойынша білімін жетілдіру.Болжау ,дәлелдеу арқылы тақырып мазмұнын ашу

№ 3 - сабақ

Пән

Қазақ тілі

Класс 7 «Ә»


тақырып

Күшейтпелі шырай



Мақсаты




Тақырыпқа қатысты сұрақ қойып үйренеді. Бірлесіп жұмыс жұмыс істеу дағдылары қалыптастырылады. Сыныптастарын тыңдап үйренеді. Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасап үйренеді. Басқалардың көзқарасын түсіну мақсатында сұрақтар қойып, тұжырымдай алады.

Күтілетін нәтижелер

Ынтымақтасып, бірлесіп жұмыс жасап үйренеді. Өз бетімен жұмыс жасап үйренеді. Ауызша ақпаратты жеткізіп үйренеді



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Саралау

(дифферен-циация)

бағалау

ресурстар

І.Қызығушылықты ояту

(неше минут екенін көрсету)

Топқа бөлу


«Шаттық шеңбері»


«Шаттық шеңбері» ойыны



Оқушыларға алма, банан, құрамны суреттері таратылады.

Әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын сын есімді айтулары қажет.

Әр сурет бойынша оқушыларға топқа бөлінеді.


Мұғалім формативті бағалайды.

Май шам

Интертақта, суреттер


ІІ.Мағынаны ажырату

(неше минут екенін көрсету)




Кітаппен жұмыс





Сәйкесін тап







Сыңарын тап




Венн диаграмасы





Әр топтың алдына жеміс –жидектер таратылады.


Оқушыларға 53-54- жаттығулар беріледі.


интертақтада берілген тапсырмаларды түсіндіреді.








Салыстырмалы шыраймен күшейтпелі шырайды салыстырады.

Аталған жеміс -жидектер бойынша оқушылар сын есім құрастырады. Тақырыпты айқындайды.

Оқушылар берілген сын есімдерден күшейтпелі шырай жасаулары қажет.


Бірінші бағанада берілген зат есімдерге екінші бағанада берілген сын есімнің қайсысы сәйкес келеді сонымен тіркестіріп жазулары қажет.

Мақал -мәтелдердің алғашқы сыңары жазылған, жалғасын табулары керек.

Әр топ екі шырайдың ұқсастығымен айырмашылығын түсіндіреді.

Жұппен,топпен жұмыс жасайды




Белсенді жұмыс барлық оқушыларды оқыту үрдісінде өзара білім алмасуға үйретеді.



Мұғалім формативті бағалайды

Алма, құрма, банан.





Оқулық





интертақта




ІІІ.Ой-толғаныс

(неше минут екенін көрсету)

Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау



Бағалау






ІV.Үй тапсырмасы





Тақтаға екі түрлі смайликті ілемін.




Тақтаға 5,4,3 деген бағалары ілінеді




56- жаттығу


Сабақтан алған әсерін айтып, таңдаған смайликке жабыстырады.




Сабақ бойынша орындаған тапсырмалары сәйкес оқушылар өздерін -өздері бағалайды.


Жаттығудың орындалу жолын талқылайды

Белсенді жұмыс барлық оқушыларды оқыту үрдісінде өзара білім алмасуға үйретеді.










Өзін-өзі бағалау

Екі түрлі смайликтер






Сткерлер,бағалар жазылған парақтар




оқулық




























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сын есімні? емлесі

Автор: Даулеталин Канат Сагингалиевич

Дата: 23.01.2016

Номер свидетельства: 281574
