Ваніна Олена Миколаївна,
вчитель Донецької спеціальної
школи-інтерната №19
(для глухих дітей)
Конспект уроку української мови
5 клаc
Тема. Прикметник.
Тип уроку – узагальнення знань.
Мета: поглиблювати знання про прикметник; закріплювати вміння розрізнять прикметники серед інших частин мови; розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення, слідкувати за вимовою; формувати комунікативну компетентність; збагачувати словниковий запас, виховувати культуру мовлення, бажання піклуватися власним здоров’ям.
Обладнання: картки, таблички, вислови про здоров’я
Перебіг уроку.
І. Організаційний момент.
1. Перевірка ЗПА.
2. Психологічний настрій.
- Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.
ІІ. Лінгвістична зарядка. Мотивація навчальної діяльності.
Розв’язування ребуcа
- А давайте, ми з вами разом пригадаємо, що потрібно, щоб бути здоровим.
Займатися фізкультурою Загартовувати організм Відпочивати
Дотримуватися режиму дня. Дотримуватись правил гігієни Правильно харчуватися
- Отже сьогоднішній наш урок буде присвячений здоров’ю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Інтерв’ю – опитування.
- Назвіть самостійну частину мови, що називає ознаку предмета.
- Прикметник.
- На які запитання відповідає прикметник.
- Який? Яка? Яке? Чий? Чия? Чиє?
- На які ознаки предмета вказує прикметник?
- Колір, форму, смак, розмір, матеріал.
- Назвіть прикметники-антоніми.
- Довгий-короткий, солоний-солодкий….
2. Самостійна робота за картками.
Перевірка домашнього завдання.
Картка 1.
Згрупуйте прикметники, близькі за значенням. Запишіть їх.
Малий, гарячий, невеликий, пекучий, дрібний, відважний, чарівний, славний, сміливий, гарний, чудовий, безстрашний, прекрасний, хороший, хоробрий, красивий, мужній..
Картка 2.
Згрупуйте прикметники, близькі за значенням. Запишіть їх.
Мокрий,гарний, красивий, вогкий, гожий, жорстокий, сирий, хороший, чарівний, безжалісний, лютий, розкішний, файний, звірячий, чудовий, нелюдський.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Продовжуємо вивчати тему «Прикметник».
На уроці ми будемо:
- уважними
- радісними
- організованими
- комунікативними.
-
ІV. Робота за темою уроку.
1. Гра «Пошук прикметника»
- Зараз ми з вами прочитаємо текст та знайдемо в ньому прикметники.
Головне – здоровим бути –
Це потрібно всім збагнути!
Бо як є здоров’я й сила,
То весь світ людині милий.
Й думка в неї веселенька,
І тоді вона жвавенька.
Все їй хочеться робити,
І сміятись і радіти.
А як тільки захворіє –
Зразу й сонечко тускніє.
Тому це запам’ятай
Й про своє здоров’я – дбай!
2. Морфологічний розбір прикметників.
3. Фізпауза.
Гра «Вірно-невірно»
- Зараз я буду показувати вам слова, якщо це прикметник ми плескаємо в долоні, якщо ні сидимо тихо.
Одяг, вітамінний, холод, бігти, веселий, сонечко, чистий, спортивний, робити, активний, клас.
4. Складання простих речень, за поданими прикметниками.
Вітамінний
Веселий
Чистий
Спортивний
Активний
5. Робота в парах «Деформовані прислів’я»
Скласти прислів’я. Підкреслити прикметники.
Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.
Веселий сміх – це здоров'я.
Здоров'я – найдорожчий скарб.
Весела думка – половина здоров’я.
V. Рефлексія.
- Яку частину мови ми вивчаємо?
VІ. Домашнє завдання.
Морфологічний розбір прикметників.
Виписати прислів’я про здоров’я, виділити в них прикметники, зробити морфологічний розбір 1-3 прикметників.
VІІ. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці працювали (як?)…(хто?)….
Говорили (як?)… (хто?)….
Оцінювання роботи учнів на уроці.