kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

План урока на открытый урок

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: «?лтты? киімдері». ?орытынды саба?.

                                              Саба?ты? ма?саттары:
Білімділік: Студенттерді? ?ткен саба?тарда ал?ан білімдерін ж?йелеу, ?з бетінше ал?ан білімін бекітуге да?дыландыру.
Дамытушылы?: Ойлау ?абілеттерін дамыту, салыстыра білу, негізгіні ажыра алу да?дыларын дамыту, с?з байлы?ын дамыту, ауызекі с?йлеу ?абілеттерін молайту, с?здік ?орларын байыту.
Т?рбиелік:  Жерін ?адірлей білуге, салт-д?ст?рлерімізді, м?дениетімізді ?астерлеуге т?рбиелеу. О?ушыларды? эстетикалы? тал?амын жетілдіру, ?з ойын еркін жеткізе алатын азамат т?рбиелеу. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«план урока на открытый урок»

Сабақ№ _____

Мерзімі: _________

Пән: "Қазақ тілі"

Оқытушы: Ахметова Бибігүл Қабланқызы

Топ: ЭМ-7 ІІ курс.

Сабақтың тақырыбы: «Ұлттық киімдері». Қорытынды сабақ.

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Студенттердің өткен сабақтарда алған білімдерін жүйелеу, өз бетінше алған білімін бекітуге дағдыландыру.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін дамыту, салыстыра білу, негізгіні ажыра алу дағдыларын дамыту, сөз байлығын дамыту, ауызекі сөйлеу қабілеттерін молайту, сөздік қорларын байыту.
Тәрбиелік: Жерін қадірлей білуге, салт-дәстүрлерімізді, мәдениетімізді қастерлеуге тәрбиелеу. Оқушылардың эстетикалық талғамын жетілдіру, өз ойын еркін жеткізе алатын азамат тәрбиелеу.

Грамматика: Фонетикалық талдау, тәуелдеу.

Сабақтың түрі: қорытынды сабақ, сайыссабақ.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, тарих, эстетика
Көрнекіліктер: суреттер, суретті кітаптар, ұлттық киімдер, зергерлік бұйымдардың суреті, плакаттар.

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.

Сізгеде, өзімеде сәттілік тілеймін.

Үй тапсырмасын тексеру. Үйге қандай тапсырма берілді?

Үй тапсырмасын қайталаңдар. Сонымен үйде ұлттық киімдер жайлы мәлімет дайындап келіңдер деген тапсырма берілген болатын. Қане, үй жұмысын маған кім оқиды?

Нашар оқитын студенттерге үй жүмысын тексеру мақсатында 5 сұрақтан құралған тест жұмысын беремін.

1. Ұлттық қиімді тап?

А) шалбар Ә) сәукеле Б) биляй

2. "Ұлттық киімдер" сөзінің орысша аудармасын тап?

А) одежда Ә) национальная одежда Б) головной убор

3. Бас киімдерге не жатады?

А) төбетей, бөрік, малақай, жаулық Ә) шалбар, кебіс, мәсі В) қамзол, пима

4. Сырт киімдерді ата.

А) күпі, күрте, тон, шапан Ә) пима, етік Б) орамал, жаулық

5. Тонды ненің терісінен тігеді?

А) қойдың, ешкінің, құлынның Ә) Сиырдың, иттің, тышқанның Б) доңыздың, пілдің, мысықтың


Тестің кілті:

1. Ә 2. Ә 3. А 4. А 5. А




Бағалау межесі:

"5" - 5 "4" - 4 "3" - 3


Меңгерген сөздерді қайталау:

Мұғалім бір рет өзі оқып береді. Екінші рет оқушылар мұғаліммен бірге қайталап оқиды. Үшінші рет оқушылар өздері тізбектеп оқиды.

1.             Сәукеле - свадебный головной убор - wedding headdress

2 Бөрік - шапка - cap

3. Көйлек - платье - dress

4. Қамзол - жилетка - jacket

5. Шапан - чапан - chapan

6. Тон - шуба - coat

7. Әшекей,бұйым - украшение - adornment

Үй жұмысын қорытындылау: Балалар, сонымен біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

Ұлттық киімдерге не жатады?

Сабақты бастамас бұрын топты екіге бөлемін. Әр студентке ұлт киімдердің атауы жазылған парақшалар таратамын.(сәукеле, тақия) Сол парақшаларда жазылған атауларға сәйкес оқушылар топ құрайды.

1 топ. Сәукеле тобы.

2 топ. Тақия

Сөзжұмбақ

Сонымен балалар, сабақтың тақырыбы қалай аталады? Сабақтың тақырыбын бәріміз бірге табайық? Ол үшін сөзжұмбақты шешейік.

Ұ - күннің көзінен түсетін сәуле? (нҰр)

Л - Бет, ажар, мүсін сөздерінің синонимі? (кеЛбет)

Т - біз тұрып жатқан Республика қалай аталады? (ҚазақсТан)

Т - Фонетика дауыссыз және .... болып екіге бөлінеді. (дауысТы)

Ы - жылқы сүтінен жасалатын сусын? (қЫмыз)

Қ - Үнді, ұяң және атаң)


К - шай ішетін ыдыс есе)

И - қойдың жүнінен жасалатын аяқ киім? (пИма)

І - сүттен жасалатын тағам (Ірімшік)

М - ана сөзінің аудармасы ама)

Д - суверенный сөзінің аудармасы? (егеменДі)

Е - Қожа Ахмет Ясауи ..... (кесенЕсі)

Р - Ту, Елтаңба, Әнұран Қазақтан Республикасының ... әміздері)


Дұрыс, сабағымыздың тақырыбы "Ұлттық киімдер" деп аталады. Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күннің ретін, сынып жұмысын, сонымен қатар сабағымыздың тақырыбын жазып алыңдар.


Сабағымыздың мақсаты:

- Балалар, бүгінгі сабағымызда біз ұлттық киімдерді қайталаймыз.

Бүгінгі сабақтың мақсаты алған мағлұматтарымызды есімізге түсіре отырып, білімімізді бекіту, дұрыс сөйлеуге, өз бетімен жұмыс істеуге үйрену және сөздік қорымызды дамыту.


Тапсырмалармен жұмыс

Миға шабуыл.

екбсі, үртек, яқиат, ртеі, суеәкле, әжт, лозмақ, імсә, қатым, йақлаам, төбейет, оралам, кешеимк, онт, непкеш, шікі,


Жоғалған әріптер әлеміне саяхат деп аталады.

екбсі, үртек, яқиат, ртеі, суеәкле, әжт, лозмақ, імсә, қатым, йақлаам, төбейет, оралам, кешеимк, онт, непкеш, шікі,
























Топтастыру стратегиясы сөздікпен жұмыс.
- Балалар, бағанадан айтылған заттарды екі топқа бөліп жазып, сөздіктен аудармасын табыңдар.
1 топ: Ұлттық киімдер:

2 топ: Әшекейлер:
Үкілі бөрік, Білезік, Сәукеле, Сақина, Тақия, Шолпы, Қамзол, Сырға, Мәсі, Жүзік, Көйлек, Алқа, Шапан.

Сергіту сәті.

Қолды белге қояйық,

Басты оңға бұрайық, басты солға бұрайық

Бір отырып, бір тұрып, сәл демалып қалайық









Жазбаша жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жаз.

1 топ: Сөйлемді толықтырыңдар және аяқтаңдар.

А) Қазақ халқы _демі б_йымдарға бай.

     К_мешекті әжел...р киген

     Мәс_  аяқ ...


2топ: Сөйлемді толықтырыңдар және аяқтаңдар.

  Б_рік және үк_лі тақия киген.

      Шапанды  ою- _рнекпен безендіреді.

      С_укеле өте керемет бас киім.

Тақтамен жұмыс

Сөзге фонетикалық талдау жаса, қанша буыннан  тұратынын көрсет.

1 топ: шапан, кимешек,

2 топ: сәукеле, камзол.

Сөздерді тәуелде

1 топ: мәсі, әшекей 

2топ: тон, бұйым   

- Өте жақсы балалар, сендер грамматикалық білімдеріңді қандай деңгейде меңгергендеріңді көрсеттіңдер.

Сабағымызды корытындылау.

Рефлексия.

1. Сонымен балалар бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?

2.Бөкебай, тақия, тымақ дегеніміз не?

3. Кимешекті кімдер киеді?

4.Сырға, шолпы дегеніміз не?

5. Сендерге сабақ ұнадыма?

Бағалау. Сабаққа үнемі қатысып отырған оқушыларға тиісті бағаларын қоямын.

Үйге тапсырма. Ұлттық киім тақырыбына реферат дайындап келіңдер.


- Сабақ аяқталды!

- Сау болыңыздар!





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
план урока на открытый урок

Автор: Ахметова Бибигуль Каблановна

Дата: 31.03.2016

Номер свидетельства: 313028
