Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мерзiм ______________ № 14
Тақырып : Сөйлесе білу де өнер
Құндылық: Дұрыс іс-әрекет
Қасиеттер: жақсы әдет, ұқыптылық, өсек айтпау, шындық айту, басқалар жайлы жаман сөз айтпау (әсіресе жайлы өзі жоқ жерде), ұқыпты болу, жағымсыз әдеттердің қауіпті екенін түсіну, дұрыс тамақтану, өзіне сенімділік, әділеттілік, отбасындағы, мектептегі өзінің парызын орындау.
Cынып 5 Оқушылар саны ________
Сабақ мақсаты: балалардың «сөз», «сөз күдіреті», «тіл табысу» ұғымдары туралы түсініктерін кеңейту
Сабақтың міндеттері:
1. Білімділік: Сөзді түсіне білу, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру ;
2.Дамытушылық: Адамдармен жағымды қарым-қатынас жасау іскерліктерін дамыту
3. Тәрбиелік: Өзара сыйластыққа тәрбиелеу
Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)
интерактивті тақта, үнтаспа, бейнематериалдар, қағаз, фломастер
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi.
Тыныштық сәтi. № 1 «Нұрға бөлену»
2. Үй тапсырмасын тексеру.
«Сөз», «Сөз күдіреті» туралы мақал-мәтелдер жазу
3. Дәйексөз.
Сөз қадірін білмеген - өз қадірін білмейді Халық мақалы
4. Әңгiмелеу (сұхбат).
1) Оқып үйренейік
- «Не айтатыныңды ойлап ал» үнді аңызын мәнерлеп оқу, талдау
- Данышпан әйелге қандай тәлім берді?
- Сендер әйелдің сұрағына қалай жауап берер едіңдер?
- Неліктен біреу туралы ғайбат сөз(өсек) айтуға болмайды?
- Өсиет әңгімелерді тындату
- Нақыл сөздер мен мақалдардың мағынасын түсіндіру
5. Бейнематериалдар көру:
1. Абайдың он тоғызыншы қара сөзі
6. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
«Сөйлеу әдептері» оқулықтағы мәтінді және «Әдепті сөйлеп үйренейік» қосымша материалды оқып, дұрыс сөйлеу ережесін постерге құрастыру
- 1 топ. Тіл адам баласының.
- 2 топ. Біреуге тіл тигізіп.
- 3 топ. Өзің сөйлегенде.
7. Қорытындылау
Адамдар бар жөн-жосықсыз сөзге құмар,
Айтарыңды алдымен ойланып ал,
Асығыс іс істеме, сөз сөйлеме,
Мінездің көк суын төк, қаймағын ал.
8 Үй тапсырмасы.
Оқушы дәптері 1-2- тапсырмалар, 48-50-б. оқулықтағы мәтіндерді оқып, түсіну
9. Топпен ән айту. Сөзі Қ.Салықовтікі, әні Ш.Әбілтаевтікі «Бір ауыз сөз»
10. Соңғы тыныштық сәтi. Көздеріңізді жауып, бүгінгі сабақта өткен кезеңдерді естеріңе түсіріңіздер. Қандай жақсылықты білдік, соны жүректеріңе сақтандар. Рахмет!