kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок по казахскому языку

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытй урок по казахскому  языку. Для школ с русским языком  обучения.Тема урока "Казахское ханство"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок по казахскому языку»

Тақырыбы:

Қазақ хандығы.

Мектебі:»Деннисов ауданы білім бөлімінің Фрунзе орта мектебі КММ»

Күні, айы:21.02.17

Мұғалімнің аты-жөні: Қойшыбаева Қарлыға Николайқызы

10-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ мақсаты:

  • Қазақ хандығының құрылу тарихымен таныстыру, қазақ жеріндегі тұңғыш дербес мемлекеттің құрылымы туралы түсінік беру

  • Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін дамыту

  • тарихи тұлғалардың еңбегін бағалауға,патриотизмге,өз отанын,жерін сүйюге,қорғауға тәрбиелеу.


Сабақтың әдісі:

  • топпен жұмыс,жұптық жұмыс

Көрнекіліктер:

  • презентация,суреттер,

Күтілетін нәтиже:

Барлық оқушылар:хандар туралы айта алады, сөздерді орынды қолдана алады.


Оқушылардың басым бөлігі:

Сұрақ қою үлгілерін қолдана алады, сұрақтарға дұрыс жауап бере алады, сөйлесу жағдаятында өзін еркін сезінеді.

Кейбір оқушылар:

Қазақ хандығы тақырыбы бойынша мәтінмен жұмыс істей алады,тақырыптың идеясын анықтай алады, сабақта үйренген сөйлеу үлгілерін өмірлік жағдаяттарда еркін қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(2-5 минут)

Ұйымдастыру (3 мин). Тренинг

(МК)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Амандасу. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру



Сабақтың ортасы












Жаңа тақырып:

1.Үй тапсырмасын тексеру,бекіту.Зат есім,сан есім туралы білімдерін толықтырып бекіту( 2минут)

Мұғалімнің қоятын сұрақтары(2минут)

- Қазақстан қандай мемлекет?

-Қазақстанның халқыныі саны қанша?

-Қазақстан қандай мемлекеттермен шекараласады?

-Қазақстанның жер көлемі қандай?

-Балалар елімізде өткен жылы қандай мерекелер атап өтілді? (Қазақ Хандығының 550жылдығы)


  1. Сабақтың тақырыбы мен (1)мақсатымен таныстыру.

  2. Топқа бөліну(Хан,Би)

Мәтіді оқып, танысу


2Сөздік жұмысы(3минут)

Нышан –символ,

жүйесі-система,

бастау алған-берущая начало,

басқару-руководить,

тиімді-полезно,

дәлеледейтін-доказывающая,

айырмашылығы-отличие

3Мәтінмен жұмыс(10-12минут)

(ТЖ) мәтінді екіге бөлу әр топ бөлігін дайведп мазмұнын айтып береді


Қазақ хандығы — қазақтардың XV және XIX ғасырлар аралығында қазақтардың ұлттық мемлекеті. Қазақ хандығы қазақ халқының ғасырлар бойы сақтап, қорғап келген мемлекеттігінің нышаны. Ол ұлан – байтақ өңірді мекендеген қазақ тайпаларының басын қосуда, қазақтың этникалық территориясын біріктуде, қазақтың байырғы заманнан басталған өз алдына жеке ел болып қалыптасуын бір жолата аяқтауда рөл атқарды.


Қазақ хандығының құрылуына болған себептер-саяси және этникалық процесстерболды.Оның басты кезеғі Керей мен Жәнібектің астындағылармен Әбілхаирдан кетіп Моғолсатнға қоныс аударуы.Жаңа мемлекеттік бірлестік Қазақ Хандығы деп аталды.

Хандықтың байланыс жасаған елдері: Моғолстан, Өзбек хандығы, Сібір хандығы, Орыс мемлекеті.

Қатынас жасау түрлері: Бейбіт, дипломатиялық

Қазақ Хандығы- қазақ халқының алғашқы мемлекеті. Біздің сонау сақтардан бастау алған тарихымыз бар. Алайда, Қазақ Хандығының ерекшелігі ол біздің ұлттық алғашқы мемлекетіміз.Қазақ Хандығының мемлекеттік құрылымы жағынан айырмашылығы – орталықтандырылған мемлекет болды. Біздің Қазақ Хандығының жүйесіндегі тағы бір ерекшелік, елдің билеушісі хан болса, оның бақылаушысы билер мен батырлар болды. Қазақ Хандығының құрылғанына 550 жыл толғанын дәлелдейтін тарихи еңбектер бар. Сол тарихи еңбектердің ішінен қазақстандық тарихшы ғалым Мұхаммед Хайдар Дулатидің «Тарих-и-Рашиди» еңбегі.

Қазақ Хандығында мемлекетті басқарудың тиімді жүйесі болған.

Қазақ Хандығының жалғасы тәуелсіз Қазақ

елі.

4( 4минут): Мəтін бойынша жуан ,жіңішке сұрақтар құрастырады.Гармошка әдісі бойынша

5 (Ө)Фишбоун әдісі бойынша


(МК,Ұ) Сурет арқылы толықтырып айтады. Оқушылардың жауаптары:

(МК,Ұ) «Есте сақта!» айдары бойынша хандардың есімдерін атап айтады.


(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар сабақта жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі.

5 (Ө) Венн диаграммасы

 Қазақ хандығы           -   Қазақстан Республикасы Президенті

     












Презентация





мәтін


























Сабақтың соңы

(41-45 минут)

Бекіту

    Хан мен Президент қандай болу керек деп ойлайсыңдар?

-әділ,сыйлы,өнегелі,іскер,саясаткер


Үйге тапсырма:Қазақ хандығы тақырыбына әңгіме дайындап келу

Бағалау

(Қ) Кері байланыс.

Оқушылар сабақ барысында не білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой пікірін білдіреді.

Бағалау..

Қорытынды-рефлексия. Әр оқушы өзіне берілген тапсырманы жазады.



Қорытындылау

1. Сабақ барысына

өзгертулер енгіздіңіз бе?

Неге?

2. Жүргізілген жұмыс

түрлері қаншалықты

тиімді болды?



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?



МК – мұғалімнің көрсетуі

Ұ – ұжымдық жұмыс

Т – топтық жұмыс

ОТ – оқушының тәжірибесі

Ө – өзіндік жұмыс

Қ – қалыптастырушы бағалау

К – критериалды бағалау

Ж – жұптық жұмыс



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Открытый урок по казахскому языку

Автор: Койшибаева Карлыга Николаевна

Дата: 25.02.2018

Номер свидетельства: 459479
