kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Мамандықтар әлемі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока для учащихся 4 класса. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Мамандықтар әлемі"»


Сабақ жоспары


САБАҚ: Мамандықтар әлемі

Мектеп: «Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің

М.Қозыбаев атындағы №23 орта мектебі» ММ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Исенова Гульнара Бащугуловна

СЫНЫП: 4

Қатысқандар: 14

Қатыспағандар:


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну

4.5.1.2 көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша және жазбаша тілде еркін қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

«Диаманта» әдісі арқылы бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсінеді, септік, жіктікжалғаулы сөздерді ауызша және жазбаша тілде бейтаныс сөздерді есте сақтап, айтады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну негізінде сөз тіркестерді сәйкестендіреді, септік, жіктік жалғаулы сөздерді ауызша және жазбаша тілде сұрақтар құрастыру арқылы диалогке түседі

Кейбір оқушылар орындай алады:

бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтайды, септік, жіктік жалғаулы сөздерді қолданып, тақырып бойыша өз өмірімен байланыстырырады

Тілдікмақсат

Оқушылар орындай алады:

«Мамандықтар әлемі» тақырып аясында оқушыларым оқылым дағдысын толықтай жүзеге асырып, мәтіндегі негізгі ойын түсіну арқылы алынған мәліметтерді өз өмірімен байланыстырады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мамандықтар, мұғалім, дәрігер, аспаз, сатушы, құрылысшы

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: балаларды оқытады, кітап береді, әртүрлі мамандық, маман болу үшін, болашақ мамандығым, ұнаған мамандық



  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Талқылауға арналған сұрақтар:

Суреттерде кімдер бейнеленген?

Осы суреттерде адамдар не істеп жатыр?

Мәтін не туралы деп ойлайсыздар?

Балалар, мамандықтың қандай түрлері бар?

Жақсы маман болу үшін не істеу керек?


Не себепті …. деп ойлайсыз?

Не себепті мамандық адамға керек деп ойлайсыз?


ишара: оқушыларға көмек көрсету, «өте жақсы», «тамаша», «жарайсың» мадақтау сөздер

Алдыңғы оқу:

«Мамандықтар әлемі» тақырып аясында сөздер мен сөз тіркестерді еске түсіреді, септік, жіктік жалғауларды ажыратады

Жоспар

Жоспар-ланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

1 мин


2 мин

















3 мин



















2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, сыныпты түгендеу


Қызығушылықты ояту

Психологиялық ахуал

«Шаттық шеңбер»әдісін қолдану

- Балалар, шеңберге тұрып бір бірімізге жақсы ниет айтайық, бір бірімізді бағалай білейік!

(Бір-бірлеріне гүл сыйлап, тілек айту арқылы сыни көзқарастарының қалыптасуына және логикалық ойлау қабілеттерінің артуына ықпал етеді)



Үй тапсырмасын тексеру

«Сиқырлы қапшық» әдісі

Үстелдің басында сиқырлы қапшық тұрады. Ішінде өткен тақырып бойынша тапсырмалар болады. Балалар кезекпен шығып, қапшықтың ішіндегі сұрақтарды алып, жауап береді.



Қалыптастырушы бағалау

Сұрақтарға жауап берген соң айтылатын мадақтау сөздері: «өте жақсы», «тамаша», «жарайсың», сонымен қатар қате жіберген оқушыларға «тағы ойлан», «жаман емес» деген сөздер айтылады


Топтарға бөлу

Қағаз қиындылары арқылы топқа бөліну

Үш мамандық иесі бейнеленген суреттерді төрт-беске қиып,араластырып оқушыларға таратылады. Оқушылар сол қиындылардан суретті құрастырып,сол сурет бойынша бірігіп,топқа бөлінеді.















https://fsd.videouroki.net/html/2017/01/28/v_588cf6c2db697/img6.jpg












https://fsd.kopilkaurokov.ru/up/html/2017/08/27/k_59a26cb8694a4/426365_42.jpeg













https://bala.soyle.kz/img/img_crossword_22.jpg

https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/28/s_5abb175097b25/871585_2.png

https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/28/s_5abb175097b25/871585_3.png

Ортасы


2 мин
























2 мин













4 мин





















5 мин














2 мин











































4 мин































































5 мин

«Болжау» әдісі

-Суретте кімдер бейнеленген?



Оқушылар бағалау парағын толтырады


Бағалау критерийлері

Дескриптор

+ -

Шашыраңқы сөздерді оқып, мәтінде кездесетін бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерді белгілеу арқылы мағынасын анықтайды


1.Шашыраңқы сөздерді топтастастырады


2. Мәтінде кездесетін сөздер мен сөз тіркестерді анықтайды


3.Бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын ашады



Мәтіналды жұмыс

Жаңа сөздермен жұмыс: шашырыңқы сөздерден мамандыққа қатысты сөздерді анықтайды, сөз тіркестер құрастырады. Бұл жұмыс оқушылардың тіл байлығын, сөз қорын байытады.

мектеп мұғалім

жаңбыр құстар

киім кітапханашы

аяз табиғат

дәрігер құрылысшы

қар еңбек үй салу



Мәтінмен жұмыс: оқушылар мәтінді мұқият тыңдайды және бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерін белгілейді.

Мәтінмен жұмыс жүргізу кезінде оқушылардың ой-өрісін дамытуға, терең білім алуларына мүмкіндік туады.

Мамандықтар әлемі

Әлемде әртүрлі мамандық бар. Олар: дәрігер, мұғалім, наубайшы, жүргізуші, егінші, шаштараз, кітапханашы, сатушы, аспаз және тағы басқалар.

Мамандықтардың барлығы адамға керек.

Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады. Дәрігер адамдарды емдейді. Мұғалім балаларды оқытады. Наубайшы нан пісіреді. Жүргізуші машина жүргізеді. Егінші егін егеді. Шаштараз шаш қияды. Кітапханашы кітап береді. Аспаз тамақ даярлайды.

Барлық мамандықтар жақсы, қызықты. Әр адам өзіне ұнаған мамандықты таңдап алады.

Жақсы маман болу үшін көп оқу және еңбектену керек.


Мәтін кейінді жұмыс

«Диаманта» әдісі негізінде оқушылар бейтаныс сөздер мен сөз тіркестердің мағынасын анықтайды

Диаманта – жеті жолдан тұратын өлең түрі, бірінші және соңғы жолдары қарама-қарсы мәнде болуы қажет. Мағыналары қарама-қарсы түсініктермен жұмыс істегенде пайдалы.

1,7 – жолдары – антоним-зат есімдер;

2 – бірінші зат есімге екі сын есім;

3 – бірінші зат есімге үш етістік;

4 – зат есімді екі сөз тіркесі;

5 – екінші зат есімге үш етістік;

6 – екінші зат есімге екі сын есім.


«Сәйкестендіру кестесі» әдісі арқылы мамандардың әрекетін мазмұнына сәйкестендіреді


Мамандық иесі

Іс-әрекеті

1

Дәрігер

А

кітап береді. 

2

Мұғалім

Ә

тамақ даярлайды. 

3

Наубайшы

Б

егін егеді. 

4

Жүргізуші

В

нан пісіреді. 

5

Егінші

Г

балаларды оқытады. 

6

Шаштараз

Ғ

адамдарды емдейді. 

7

Кітапханашы

Д

машина жүргізеді. 

8

Аспаз

Е

шаш қияды. 

Мысалы: 1Ғ, ...


Қалыптастырушы бағалау

«Оң қол» әдісі

Өте жақсы және жақсы тапсырманы орындаған топқа оқушылар оң қолын көтереді, тапсырмаларды ішінара орындаған топқа оқушылар сол қолын көтереді және бағалау парағын толтырып отырады.



Саралау: тапсырманы орындау кезінде сыныптың кейбір оқушыларға қолдау, жан-жақты әрі нақты көмек көрсетіледі




Бағалау критерийлері

Дескриптор

+ -

Мәтін аясында сұрақ-жауап құрастыру арқылы негізгі ойды өз өмірімен байланыстырады

1.«Ашық микрофон» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді



2. негізгі ойды өз өмірімен байланыстырады



Тақырып аясында сұрақ-жауап жұмысы

«Ашық микрофон» әдісі

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, тақырыпқа байланысты әр топ бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.

Негізгі ойды өз өмірімен байланыстырады. Бұл әдіс бойынша тыңдалым кейінгі жұмыс: оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру, құнды ой жинақтап, ойын ашық айту



  • Мәтін не туралы деп ойлайсыздар?

  • Балалар, мамандықтың қандайтүрлері бар?

  • Дәрігер не істейді?
    Наубайшы не пісіреді?

  • Әр адам өзіне мамандықты қалай таңдайды?

  • Жақсы маман болу үшін не істеу керек?

  • Сіз болашақта кім болғыңыз келеді?

  • Сізге бұл мамандық неге ұнайды?

  • Сіз мамандық туралы не білесіз?

  • Сіз біздің елімізге қалай қызмет етесіз?

  • Не себепті мамандық адамға керек деп ойлайсыз?





Қалыптастырушы бағалау

Әр топ бірін-бірі бағалайды және бағалау парағын толтырып отырады.


Саралау: оқушылардың деңгейіне қарай өздері қоятын сұрақтары мен оқушылар қоятын сұрақтарға жауаптары сараланады


Сергіту сәті «Көңілді күн»



Бағалау критерийлері

Дескриптор

+ -

Мәтіннен көптік, септік жалғаулы сөздерді жазбаша тілде қолданады

1.Септік жалғаулы сөздерді жазбаша тілде жазады


2.Көптік жалғаулы сөздерді жазбаша тілде жазады


Жалғаудың барлық түрін қолданып, өз ойларын ауызша және жазбаша өмірмен байланыстырады

1. Жалғаулардың түрлерін ажыратып, қолданады


2.Өз ойларын ауызша және жазбаша өмірмен байланыстырады



Жазылым (топтық жұмыс)

«Конверттегі сұрақ» әдісі

Әр топқа 1 конверттен беріледі, конверттің ішіндегі тақырып бойынша әртүрлі тапсырмаларын орындау керек.


Нәтиже Диалог Ақпарат

Жалғаудың барлық түрін қолданып, өз ойларын өмірмен байланыстырып жазыңыз

Берілген тақырыптар аясында

сұхбат жасаңыз



Оқылған мәтіннен септік, көптік жалғаулы сөздерді теріп жазыңыз











Қалыптастырушы бағалау

Тапсырманы орындаған соң айтылатын мадақтау сөздері: «өте жақсы», «тамаша», «жарайсың», сонымен қатар қате жіберген оқушыларға «тағы ойлан», «жаман емес» деген сөздер айтылады және бағалау парағын толтырып отырады.


Саралау: балалардың алдыңғы нәтижелерін ескере отырып, әр баладан әртүрлі нәтиже күтіледі, оқушылардың деңгейіне қарай жазылған сұхбаты сараланады, сөздік қоры мол оқушылары сабақта алған ақпаратты өз өмірімен байланыстырып жазады.




https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/03f6/0000a035-72a2b7f2/img4.jpg

интербелсенді тақта

























































































https://sputniknews.kz/images/781/96/7819690.jpg































https://ds03.infourok.ru/uploads/ex/0001/000395f8-b27b50c9/img13.jpg

































http://images.myshared.ru/33/1323256/slide_9.jpg



















































Соңы

3 мин






4 мин














1 мин

Қорытынды

«Ыстық орындық әдісі»

Әр топтан бір оқушы шығады, оған мамандық туралы сұрақтар қояды. Ыстық орындық әдісі рөлдік тапсырма, белгілі бір мәселені талқылауға көмектесетін тиімді құрал.


Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Оқушыларсaбaқ бaрысындa алған ақпараттарды біліп, түсіну, қолдану, талдау, бағалау барысында қабылдаулары жөнінде шынайы пікірлер тыңдалады.

Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады

Бүгінгі сабақта мен....түсіндім.

Бүгінгі сабақта мен...білдім.

Маған ерекше ұнағаны....., қызықты болғаны..... .

......қиындық тудырды.



Үйге тапсырма:

«Менің болашақ мамандығым» тақырыбына сурет салу



Қосымша ақпарат

Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай


түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Тақырып бойынша қойылған мақсаттарды табысты іске асыру үшін, оқушылардың жеке мүмкіндіктерін және жас ерекшеліктерін есепке ала отырып сараланған тапсырмалар әзірлеймін. Олар: тапсырма, топпен жұмыс, диалог, нәтиже. Мен саралаудың «тапсырма» тәсілін қолдануымның себебі тапсырма балалардың білім деңгейлеріне байланысты болады.

Қабілеті жоғары, білім, білік дағдылары қалыптасқан, өз бетімен ойлау кабілеті дамыған кейбір оқушыларым өзінің болашақ мамандығы жайлы шағын мәтін құрастырады.

Сабақтың әр кезеңінде оқушыларыма қолдау көрсетіп, сабақ мақсатына жетелеп отырамын. Сол кезде сыныптың кейбір оқушыларына тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Бұл тәсілді аларда сөзбен қолдау көрсету маңызды рөл атқарады. Ол оқушылардың уәжін арттырады.

Сабағымда әр тапсырманың соңында критериалық бағалау, қалыптастырушы бағалау жоспарлаймын және қолданамын. Қалыптастырушы бағалау әдістері арқылы кері байланыс жүргіземін. Пайдаланған әдістерім: «Оң қол» әдісі, «өте жақсы», «тамаша», «жарайсың» деген мадақтау сөздер. Бағалау әдістері оқушыларды қызықтырады, бір-бірін мұқият тыңдауға үйретеді. Сабақтың соңында «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы кері байланыс өткіземін.


Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Өзі-өзін тану пәнімен пәнарaлық бaйлaныс бaр. Денсаулық, қaуіпсіздік жәнe eңбeкті қoрғау eрeжeлeрі AКТ-ны сaбaқ бaрысындa пaйдалaнамын. Сабақтың әр кезеңінде суреттер қажет болған кезде интерактивті тақтаны қолданамын. Сабақ барысында оқушыларды еңбекке, әр мамандықты құрметтеуге тәрбиелеймін.




Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Сабақ мақсаты бойынша оқылым, тілдік дағдысы бойынша тапсырмалар өткіздім және күтілетін нәтижеге жетемін.Оқу мақсаты мен міндеттер қолжетімді, оқушының жас ерекшелігі мен деңгейіне сай жоспарланып өткіземін.

Оқушылар мамандық туралы ақпарат алды және оны өмірмен байланыстыра білемін.

Сабақ жеткілікті деңгейде өтеді.

Саралау тапсырмалары жұптық, топтық жұмыстар беру арқылы іске асты. Тапсырмалар оқу мақсатына сәйкес сараланып беремін.

Уақыт тиімді өтті, яғни SMART мақсатына сай өлшемді,нақты,қолжетімді,шынайы жоспар бойынша болады. Жоспарда топтық жұмыстарды енгіземін.Себебі оқушыларға қолайлы орта құрып,бір-біріне қолдау көрсету қажеттілігін байқаймын.Дескриптор беру арқылы өз-өзін бағалауға, сыни түрде бірі-бірін бағалауға,өз ойын еркін айтуға дағдыландыру жоспарлаймын.


Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:«Сәйкестендіру кестесі» әдісі

2:«Ашық микрофон» әдісі


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: «Аяқталмаған сөйлем»әдісі

2: Диалог


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Уақытты үнемдеуге көңіл бөлемін.

2:Рефлексия жасау барысында төмеңгі сатыда қалған оқушымен жекеленген жұмыс жоспарлаймын.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Мамандықтар әлемі"

Автор: Исенова Гульнара Бащугуловна

Дата: 17.02.2020

Номер свидетельства: 540074
