kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Әлін білмеген әлек»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылардың барлығы орындай алады: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: топтық жұмысты бірлесе орындайды, өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді, қосымша ресурстармен жұмыс жасайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Әлін білмеген әлек»»

«Жинақтау» стратегиясы



Еңбекқор

Әдепсіз

Күншіл

Қызғаншақ

Мейрімді

Надан

Дарынды

Ізетті

Зиялы

Көрсеқызар

Ақымақ

Залым

Өз отанын сүйетін

Патриот

Сауатты

Білімді

Мақтаншақ

Еріншек









І топ

Ө

Г

І

З





ІІ топ

Б

А

Қ

А



ІІІ топ



М

Е

Н















САБАҚ:

«Әлін білмеген әлек»

Мектеп:

Күні: 17.03.18

Мұғалімнің есімі: Муслимхан М.


СЫНЫП: 5 қазақ тілі

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

5.1.1.1 – тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрация арқылы тақырыпты болжау

Сабақ нәтижесі:

Оқушылардың барлығы орындай алады: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: топтық жұмысты бірлесе орындайды, өз бетінше жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді, қосымша ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сөздерді мағынасына қарай көркем қолданады. Талқылау кезінде өз ойын толық жеткізе алады. Күтпеген сұрақтарға тез әрі орынды жауап бере алады.

Тілдік құзіреттілік

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портретімен іс-әрекетін салыстырады, талдайды.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе стикерлер, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

«Миға шабуыл», «Топтастыру» стратегиясы, «Болжау» стратегиясы, «Ой жалғау» әдісі, «Ара ұясы» әдісі

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, әдебиет

Алдыңғы оқу

Коммуникативті жағдайатқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай, сөздерді еркін қолданып өз пікірін білдіреді

Жоспарланған

уақыт

Сабақ барысы

Ресурстар

Басталуы 5 минут


Оқушылармен сәлемдесу

Топқа бөлу 2 минут

Түрлі түсті стикерлер арқылы оқушылар 3 топқа бөліп отырады.

1-топ «Сабырлылыр» (сары стикер)

2-топ «Мейрімділер» (көк стикер)

3-топ «Білімділер» (жасыл стикер)

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

  • Алдынала қағаз ұшақтарға тілектерін жазып топтар бір-біріне, қонақтарға жолдайды. Жазылған тілектерді оқып, сәттілік тілейді.

  • Топ басшыларын сайлайды, топ ережесін құрастырады

1-топ «Сабырлылыр» (сары стикер)

2-топ «Мейрімділер» (көк стикер)

3-топ «Білімділер» (жасыл стикер)


Жаңа білім

12 минут

Мұғалім ойдан құрастырған жұмбақты шешеді (бақа және өгіз)

Мұғалім жұмбақ айтады, жұмбақтың шешімін слайд арқылы көрсетілген суреттерден, сыныптың ішінде жасырын қойылған бақа мен өгіздің мүсінін тауып, өз пікірлерін айтады. Осы иллюстрация арқылы сабақ тақырыбын болжайды.

  • Суретке қараңыздар, өгіз бен бақаның түр-тұлғасында, дене көлемінде қандай айрмашылықтар бар екен? Әр топ пікірлерімен бөліседі (мақтау мадақтау арқылы оқушылардың белсенділігін арттырамын).

  • Әр оқушы мәтінді оқымас бұрын сөздікпен жұмыс жасатамын

Сарша тамыз – жазғы ыстық кетіп жеміс-жидек пісетін кез.

Күншіл, күндеу – қызғану, көре алмау

Керу – созу

Шырақ – айналайын

Жырақ – алыс

  • Әр оқушы мәтіндегі бір шумақты оқиды

  • 2,3,4,5,6,7-шумақтардағы астарлы ойды түсіндіру мақсатында, оқушыларға ой тастап, проблемалық сұрақтар құрастыртамын.

  • «Мал еді көз толатын қарасына» деген тармақты қалай түсінесіңдер?

  • 3-шумақ. Осы шумақтан бақаның қандай мінезін байқауға болады?

  • 4-шумақ. Бақа мен өгіздің арасындағы айырмашылықты қай сөзден байқауға болады?

  • 5-шумақ. Осы шумақты оқығанда сіз қандай сезімде болдыңыз?

  • 6-шумақ. Автордың түйінді ойы қай шумақта берілген?

«Сырласу» стратегиясы

Бақа мен өгіздің сіздерге қоятын сұрағы бар сияқты. Сіздерге хат жолдапты. Хатты оқып, таныстырамын.

Балалардың маған айтар қандай кеңестері бар екен (бақа)? Жіберген қателіктерімді түзеу үшін не істеуіміз керек? Маған көмектесіңдерші? (Бақаның хаты)

Өгіздің хатын оқиын.

Балалар менен қандай үлгі-өнеге алдыңдар? Балалар жауабын тыңдаймыз.

Иллюстрация, жануарлар мүсіндері арқылы тақырып болжанады.


Сөздіктер,












Оқулық және сұрақтар













«Сырласу» стратегиясы

Хат


Сергіту сәті

2 минут

«Бақа, бақа балпақ!» ойынын ойнатамын

«Бақа, бақа балпақ!» ойынын

Ортасы 12 минут

«Миға шабуыл» стратегиясы. Егер сендер жазушы болсаңдар мәтінге қандай тақырып қойар едіңдер (Әлін білмеген әлек)

  • Әлін білмей әлек болып жүрген қандай жануар (Бақа)

  • Әлін білмеген әлек сөзінің мағынасын оқушыларға талдату.

  • «Әлін білмеген әлек» осы сөзге синоним болатын тағы қандай мақал-мәтел білесіңдер? (Оқушылар жауабы)

  • Келесі тапсырма.

«Сабырлылар»: берілген сөздердің ішінен қажетті сөздерді пайдаланып, бақаға мінездеме беріңдер

«Мейрімділер»: өгізге мінездеме беріңдер

«Білімділер»: біздің қоғамға қандай адамдар қажет?


«Жинақтау» стратегиясы

Еңбекқор

Әдепсіз

Күншіл

Қызғаншақ

Мейрімді

Надан

Дарынды

Ізетті

Зиялы

Көрсеқызар

Ақымақ

Залым

Өз отанын сүйетін патриот

Сауатты

Білімді

Мақтаншақ

Еріншек



«Миға шабуыл» стратегиясы.

Проблемалық сұрақтар.











«Жинақтау» стратегиясы


Аяқталуы

2 минут

І топ

Ө

Г

І

З



ІІ топ

Б

А

Қ

А


ІІІ топ

М

Е

Н









«Әріптер сөйлейді» ойыны

Бағалау

2 минут

«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы оқушылар қандай білім баспалдағында тұрғандығын анықтайды (баспалдақ тақтаға ілінеді).


Кері байланыс

3 минут

Оқушы – мұғалім, оқушы – оқушы арасында сұрақ-жауап арқылы жүргізіледі.


Үй тапсырмасы

2 минут

«Менің қасиеттерім» тақырыбында эссе жазу (6-7 сөйлем)

















































































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
«Әлін білмеген әлек»

Автор: Муслимхан Монжи

Дата: 07.06.2018

Номер свидетельства: 472547
