kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по каз. языку и каз. литературе

Нажмите, чтобы узнать подробности

Содержание урока полностью соотвествует Типовой программе и календарно-тематическому плану по казахскому языку. В конспекте показаны различные виды учебной деятельности учащихся. Учитель серьезное значение придает развитию коммуникативных способностей учеников. Конспект рекомендован начинающим учителям.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«конспект урока по каз. языку и каз. литературе »

Мемелекеттік мекеме

26 орта мектеп







Ашық сабақ


Менің Отаным – Қазақстан








Қазақ тілі және қазақ әдебиет мұғалімі

Губайдуллина Б.Н.







Өскемен, 2015

Менің Отаным – Қазақстан

Сабақтың мақсаты: Қазақстан туралы білімдерін тиянақтау, пысықтау, қорытындылау. Оқушылардың оз Отанын, туған жерін сүюге, әр халықтың тілін құрметтеуге, қазақша сауатты сөйлеуге, Қазақстанның азаматы екенін мақтаныш тұтуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: таблица, мультимедиялық құрал.

Сабақтың түрі: нәтиже сабақ

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

(Құрманғазының «Сарыарқa» күйі орындалады).

Мұғалім:

  • Балалар, сендер күй тыңдағанда көз алдарыңа нені елестеттіңдер?

  • Күй нені білдіреді?

Оқушылардың мүмкіндік жауаптары: (шауып келе жатқан ат тұяғының дүбірі, домбыраның үні, самал желдің лебізі).

Сыныпта оқушылардың білім деңгейі әртүрлі болуына байланысты алдын ала сынып оқушылары үш топқа бөлінеді:

1 топ - «Ұран».

2 топ - «Сұңқар».

3 топ - «Тұлпар».

ІІ. Мұғалім тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақтар қояды:

Сұрақ: Балалар біз қай елде тұрамыз?

Жауап: Отан – адамның туып - өскен жері, халықтың өткені мен келешегі.

Сұрақ: Отан, атамекен, туған жер қандай сөздер?

Жауап: Бұл синоним сөздер.

Сұрақ: Адамдар туған жерін кімге теңейді?

Жауап: Адамдар туған жерін анасына теңейді.

Сұрақ: Ата – бабаларымыз Отанын қалай ардақтаған?

Жауап: Ата – бабаларымыз өз Отанын жан аямай жаудан қорғаған, дастан мен жырларда жырлаған.

ІІІ. Грамматикалық тапсырма: Сан есімнің ережесін, жасалу жолдарын таблица арқылы еске түсіру.

  • Сан есім нені білдіреді?

  • Сан есімнің сұрақтары қандай?

  • Сан есім құрамына қарай қалай бөлінеді?

  • Сан есім мағынасына қарай қалай бөлінеді?

ІV. Білімдерін деңгейлік тапсырмалар арқылы тексеру.

1-деңгей

  1. Қазақстан картасы бойынша әңгімелеу.

  2. Қазақстан Республикасының рәміздері.

  3. Қазақстан туралы диалог құрастыру.

2-деңгей

  1. Сан есім (ережесін айт, мысал келтір).

  2. Сан есімнің тақырыбын бекіту мақсатында жаттығулар орындау.

  3. Санамақ ойыны.

3-деңгей

  1. Қазақстан халқы (әңгімелеу).

  2. Қазақстанның табиғаты, кен байлықтары (қысқаша мәлімет).

  3. Отан, туған жер туралы мақал-мәтелдер айту.

Сергіту сәті.

Санамақ ойыны (1 – 10)-ға дейін сандарға байланысты қазақтың нақыл сөздерін, мақал – мәтелдерді келтіріп айту.

V. Тіл дамыту жұмыстары.

  • Балалар, біз Отанымыз туралы әңгімелесе отырып, сандарды «сөйлетейік».

Қазақ халқы – сан тергейтін халық. Қандай киелі сандарды білесіңдер?(үш, жеті, бес, т.б.)

«Ұран» тобы.

  • Балам!

Ата баба бас иетін

«Жеті» деген санның

Білесің бе қасиетін?

  • Білем.

  • Білсең, «Жеті атаңды» ата.

  • Әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене, туажат.

«Сұңқар» тобы.

«Жеті» жұтты ата.

  • Құрғақшылық, оба, мал жұтау, өрт, соғыс, сел, жер сілкіну.

«Тұлпар» тобы.

Жер бетіндегі жеті жетімді ата.

Тыңдамаса сөз – жетім.

Иесіз қалған ел – жетім.

Басшысы жоқ ел – жетім.

Аққу-қазсыз көл – жетім

Елінен айырылған ер – жетім

Қатары қалмаған қарт – жетім.

VI. Сауаттылықты дамыту жұмыстары.

1) Сөйлемді дұрыс құрастырыңдар.

Қазақстан Республикасының, тілі, мемлекеттік, қазақ тілі, – Қазақстан, өлке, бай.

2) Сан есімнің жұрнақтарын мағынасына қарай сәйкестіріңдер.

  1. Есептік бестен екі

  2. Реттік екеу

  3. Жинақтық жетінші

  4. Топтау жүздеген

  5. Болжалды үш, мың

  6. Бөлшектік бес – бестен


VII. Пікір алмасу.

Сұхбаттасу.

  • Қазақстан Республикасы қандай мемлекет? (егеменді, тәуелсіз мемлекет).

  • Біздің елде қанша ұлт өкілдері тұрады? (130-ға жуық ұлт өкілдері тұрады).

  • Қазақстан Республикасының рәміздерін ата (Ту, Елтаңба, Әнұран).

  • Қазақстанда қандай ірі қалалар бар? (Астана, Алматы, Тараз, Шымкент, Қарағанды, Павлодар, Өскемен, Ақтау, Атырау, Ақтобе).

  • Қазақстанда халықтың саны қанша? (17 миллионнан астам).

VIII. Қорытынды жасау, бағалау.

IX. Үй тапсырмасы. «Менің Отаным - Қазақстан» тақырыбына эссе жазу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
конспект урока по каз. языку и каз. литературе

Автор: Губайдуллина Баян Нурахметовна

Дата: 29.04.2015

Номер свидетельства: 206944
