Сыныбы: 10
Күні: Пәні: Адам,Қоғам,Құқық
Тақырыбы
Қылмыстық құқық ұғымы.Қылмыстық жаза түрлері.
Мақсаты
Қылмыстық құқық ұғымы мен қылмыстық жаза түрлері туралы білім қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже
1. Қылмыстық құқық ұғымының мәнін, оның қағидаттары, мен элементтері, қылмыстық жаза түрлері туралы біледі.
2. Қылмыстық құқық элементтері мен қағидаттарына және жаза түрлеріне сәйкес шараларға сипаттама береді.
3. Қылмыстық құқық, оның қағидаттары мен элементтерін және жаза түрлерін басшылыққа алып шынайы өмірмен байланыстырып тұжырымдайды.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
Оқулық: А.Ибраева,Г.Әлібекова.Қ.Айтхожин
Алматы «Мектеп» 2006 флипчарт, маркерстикер, бағалау, рефлексия парақтары алты түсті қалпақ, стикер.
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
10
1. Тұлғааралық байланысты орнату.
2. Сыныппен амандасу.
3«Атом-молекула» тренингі арқылы топқа бөлу.
1.Кестені толтыру
2.Үй тапсырмасын: Тест тапсырмасы бойынша сұрау.
мұғаліммен сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін атқару;
- сабаққа зер салу
Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді
Тест тапсырмасын орындап болған соң, төмендегі критерий бойынша көршілерімен дәптер алмастыру арқылы өзара бірін-бірі бағалайды
. 9-10 сұрақ
дұрыс-«5»
6-8 сұраққа «4»
5-3 сұраққа «3»
2 сұраққа «2»
Тұсаукесер
3
«10 сұрақ » әдісі арқылы
Жаңа сабақтың мақсатын анықтау.
Оқушылардың жауаптарынан олармен бірге сабақтың мақсатын анықтаймыз.
Жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазады. Жаңа тақырыптың мақсатын анықтайды.
Негізгі бөлім
27
Жаңа сабақ туралы түсінік беру.«Қылмыстық құқық туралы түсінік» беру.
Мәтінмен жұмыс :Өз беттерімен жаңа сабақты оқып, әр топ постер қорғау.
Топтардың бірін-бірі бағалауы үшін критерийлермен таныстырамын.
Бағалау критерийлері
3 б.
2 б.
1 б.
Мазмұны
Тақырып толық ашылды. Материал анық,айқын. Тақырып бойынша өз мысалдары келтірілді.
Тақырып толық ашылмады. Оқулықтан мысалдар келтірілді. Жауап беруде қиналды.
Тақырып атүсті ашылды. Мысалдар келтірілмеді.
Материалды жеткізуі
Материалды тиімді жеткізді
Жауаптары толықтыруды қажет етеді
Тыңдаушыларға материалды жеткізе алмады
Терминдерді қолдануы
Тақырып бойынша қажетті терминдер қолданылды.
Бір-екі термин ғана қолданылды.
Қажетті терминдер қолданылмады.
2)Ұпайларды бағаға айналдыру шкаласы:
Жинағын ұпай саны
Баға
8-9 ұпай
«5»
6-7 ұпай
«4»
3-5 ұпай
«3»
0-2 ұпай
«2»
Жағдаяттарға талдау жасау.
1.Жағдаят 1- топқа.
2. Жағдаят 2- топқа
3.Жағдаят 3- топқа
«Серпілген сауал » арқылы сабақты бекіту.
Топтар берілген тапсырма бойынша мәтінді оқып, сол бойынша постер жасайды. Жасаған постерлерін басқа топтардың алдында қорғайды.
Топтар қорғаған постерлері бойынша бірін-бірі берілген критерийлер арқылы бағалайды.
Топ болып ақылдасып, біріге жұмыс істейді. Топ шешімі бойынша қорғайтын оқушылар анықталады. Екі топ жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалайды.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау.
.
Қорытынды
5
Топтастыру.Жаңа сабақ бойынша алған білімдерін тиянақтау.
«Таңдау» рефлексия парағын толтырту.
Үй тапсырмасы:
1)§ 15 оқу;
Оқушылар рефлексия толтырады.
Үй тапсырмасын жазып алады.
Сабақтың талдауы
17.04.2014ж " Қылмыстық құқық ұғымы.Қылмыстық жаза түрлері.
тақырыбында тізбектелген 4 сабағымның төртінші сабағымды өткіздім. Оқушылармен амандасқаннан кейін сабағымды «Атом-молекула» тренингін өткізу арқылы топқа бөлдім. Оқушылар кестені толтырып, үй тапсырмасын тест бойынша орындады. Тест тапсырмасын орындап болған соң, төмендегі критерий бойынша көршілерімен дәптер алмастыру арқылы өзара бірін-бірі бағалады. Сонымен қатар топ оқушылары «10 сұрақ » әдісі арқылы
Жаңа сабақтың мақсатын анықтады. Өз беттерімен жаңа сабақты оқып, әр топ постер қорғау арқылы Мәтінмен жұмыс жасады. Топтар бірін-бірі критерийлермен бағалады.
Оқушылар берілген жағдайаттарды шешып, талдау жасап, екі топ жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»арқылы бағалады. Топтар «Серпілген сауал » арқылы сабақты бекітіп, «Таңдау» рефлексия парағын толтыру арқылы жүргізілді.
Сабақ бойынша өзгертулер
БҚО.Ақжайық ауданы Базартөбе ОЖББМ
Құқық пәнінің мұғалімі
Бақтығалиева Асыл Айтжумалиновна