kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі 7-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

7-сынып қазақ тілі пәнінен жаңартылған бағдарлама бойынша  Қазақстан халқы Ассамблеясы тақырыбынан ашық сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі 7-сынып»

САБАҚ: Қазақ тілі

Мектеп: «Тиірмен қазақ орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Күні: 31.01.2018 ж


Мұғалімнің аты-жөні: Марденова Нагима

Сынып: 7


Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушы саны

атр:

Бөлім атауы

Қазақстандағы ұлттар достастығы

Сабақтың тақырыбы

Ұлттар достығы-басты байлығымыз

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Жүзеге асатын оқу мақсаттары

7 Т/А5 Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.

7.2.2.1 Мәтін үзінділерінен есімше, көсемше, шақтың түрлерін , рай түрлерін талдап көрсету

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: смәселені анықтай алады, жауап береді, салыстырады, ойларын жеткізе алады, мәтін үзінділерінен етістікті таба алады.

Көптеген оқушылар: Оқушылардың көбі ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді, салыстырады, ойларын әсерлі жеткізеді, бағалайды, мәтін үзінділерінен есімше мен көсемшені талдай алады

Кейбір оқушылар: Қабілеті жоғары оқушылар ұтымды ойлар айтады, мәселені жан-жақты талдай алады, сезімін ерекше жеткізеді және бағалауда нақтылық көрсетеді, мәтін үзінділерінен шақтың түрлерін ажырата алады.

Бағалау критерийлері

  • Мәселелер анықтай алады.

  • Деректерге сүйене отырып, сұрақтарға жауап бере алады.

  • Есімше, көсемше, шақтың түрлерін ажырата алады..

Дескрипторлар


  1. Сұрақтарға дәлелдер келтіре отырып, жауап бере алады.

  2. Жаттығу барысында есімше, көсемше, шақтың түрлерін ажырата алады.

  3. Ұлт өкілдері ретінде

- тапсырманың мазмұнын аша алады.

- екпін, интонациясы, сөйлеу мәнері назар аударта алады.

- 8-10 сөйлем көлемін сақтайды.

- топ мүшелері толық қатысады.

Тілдік мақсаттар

Лексикалық минимум: халықтар ассамблеясы, биік рух, қонақжайлық, бірлігі бар ел озар, бірлік бар жерде тірлік бар, ауызбірлік, қарапайым түсіністік, 1995 жыл 1Наурыз, 130-дан астам ұлт өкілдері т.б

Тілдік оралымдар: менің ойымша, қалай ойлайсыз? Не себепті? Қалай? Не үшін? Қайтіп?

Осыған дейінгі меңгерілген білім

Өткен тоқсандағы бөлімдер бойынша тілдік дағдыларды дамыту, байланыстыру

Құндылықтар

  • Адами қасиет, тәлім-тәрбие, достық, татулық;

  • Зерттеген мәселе бойынша өмірлік ұстаным;

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, әдебиет

АКТ дағдыларын дамыту

Бейнеролик

жоспар







Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс – әрекеттер

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут


Психологиялық ахуал



Қайталау оқу айнасы





Оқушылардың қызығушылықтарын ояту.

Сабақтың тақырыбын анықтау

Әр ұлттың амандасу дәстүрімен сәлемдесу (қазақ, орыс, өзбек, ұйғыр, қытай)


Оқушыларды сабақтың тақырыбына байланысты топтарға бөлу

Өткен бөлімде қандай тақырыптармен таныстық

Ғаламтор желісін ең алғаш кімдер ойлап тапты?

Ғаламторды ойлап шығарудағы мақсаттары қандай еді?

Ғаламтордың пайдасы мен зияны қандай ?

Есімше дегеніміз не?

Көсемше дегеніміз не?

Рай категориясы деген не?

Шылау дегеніміз не?

Етістіктің шақтары неше түрде қызмет атқарады?


Оқушыларға «Қазақстан халқы» бейнебаянын көрсету, елімізде тұратын басқа ұлттар жайлы не білетіндерін сұрау




Слайд 1






Сабақтың ортасы

25 минут

Тыңдалам ,Айтылым

Мұғалім мәтінді

1-топ «Отан» тобы

1. Қазақстанда қанша ұлт тұрады?

2.Сен тұратын аймақта қанша ұлт өкілі өмір сүрген?

3.Олардың Қазақстанға қалай келгенін білесің бе?

4.Сендердің басқа ұлт өкілдерінен достарың бар ма

2-топ «Тәуелсіздік» тобы

1.Мәтіндегі негізгі ақпарат туралы не айтасың?

2.Ассамблеяның негізгі бағыты қандай?

3.Қазақстанда тұратын ұлттардың мәдени орталықтары туралы не білесің?

3-топ «Бірлік» тобы

1.Мәтінге қандай ат қояр едің?

2.Қазақстан халқы Ассамблеясы қай жылы құрылған

3.Ассамблеяның негізгі бағыты туралы не білесің?


Жазылым тапсырмалары

1-топқа 4-тапсырма


Мәтіндегі шылауларды тіркескен сөзімен есіңде сақтап емлесіне сай жазу.Түріне қарай ажырату.Осы шылауларды қолданып , сөйлемдер құрау

Дарқандығы мен кеңдігі және бауырмалдығы


2-топқа 5-тапсырма

Мәтіндегі етістіктер қалай жасалып тұрғанын талдап көрсет

Жасалған – бұрынғы өткен шақ жұрнағы арқылы жасалған


3-топ 8-тапсырма

Есімшені тауып, құрамына қарай талдау және қалай жасалып тұрғанын айту

Көрген-көр түбірі-ген есімшенің жұрнағы ІІІ жақта жіктеліп тұр


Келесі кезең.

Қазақ, орыс, уйғыр, сияқты ұлт атаулары тақтада көрсетіледі. Олар топпен келісіп, ұлт атауларын таңдап алады.

Тапсырма

Өздері таңдап алған ұлт өкілдері атынан «Менің Отаным – Қазақстан» тақырыбында ой-толғауларымен, мақтаныш сезімдерімен бөліседі.

Дауыс ырғағына, интонацияға, сөз мәнеріне ерекше көңіл аударулары қажет.

Бағалау: Дескрипторлар негізінде топтар сағат тілімен бір-бірін бағалайды.

Мұғалім сөйлеушілерге де, бағалаушыларға да кері байланыс беріп отырады.

Слайд 2













Слайд 3








Плакат 5-11 қазақ тілі

Сабақ соңы


8-минут

Тақтамен жұмыс

Сөйлемдердің ішінен есіше,көсемше, шақтарды теріп жазып , құрамына талдау жасау

Көп күн өтіп кетті сен кеткелі.Тәжімұраттың ес білгелі етегінен ұстап келе жатқан бір қағидасы бар еді.Ол сәулеге кино жайлы әңгімелеп келе жатқан.Самсаған көздің бәрі соған байланған, бәрінде де үн жоқ


Тақта ,бор

Кері байланыс

2 минут




Үйге тапсырма

Сабақ соңында оқушылар «ДОСТЫҚ БӘЙТЕРЕГІНЕ» татулық, достық, бірлікке қатысты бүгінгі сабақтан түйген өзіндік ойларын, тұжырымдарын жазып іледі.



Ұлттар достығы –басты байлығымыз тақырыбында эссе жазу

Критерийлері

Эссе жазу барысында етістіктің шақтарын қолдану

Кері байланыс парағы




Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс

Барлық оқушылар: сұрақтар дайындайды, мәселені анықтай алады, жауап береді, салыстырады, ойларын жеткізе алады.

Көптеген оқушылар: Оқушылардың көбі ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді, салыстырады, ойларын әсерлі жеткізеді, бағалайды

  • Кейбір оқушылар:

Қабілеті жоғары оқушылар ұтымды ойлар айтады, мәселені жан-жақты талдай алады, сезімін ерекше жеткізеді және бағалауда нақтылық көрсету

Сабақта дескрипторларға негізделген жүйеде бағаланады.

  1. Мұғалімнің кері байланысы

  2. Бірін-бірі бағалауы

Әдебиет, өзін-өзі пәндерімен тақырып арқылы байланысады.

Сабақта АКТ бейнеролик көрсету мақсаты мен сабақ барысыныда тапсырмалар үшін қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.





Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?










Тексерілді ------------------















Ашық сабақ

Тақырыбы: Ұлттар достығы –басты

байлығымыз



2017-2018 оқу жылы









«Тиірмен қазақ орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі























Пән мұғалімдері: Н.Бурканбаев

Н.Марденова





Күні: 01.02.2018 жыл

















Күз

Тағы да күз, тағы, міне, сары таңды ұзақ түн,
Уысында тағы да мен ұйқы дейтін тұзақтың,
Ой - хой, шіркін, тағы да бір күзді, міне, ұзаттым,
Өмірімнің есейгенін сезінемін күзде мен,
Алдағыма асығамын, өткенді әсте іздемен,
Ой - хой, шіркін, болашаққа құмармыз ғой біз деген.
Жүрші, жаным, қоңыр күзде серуендейік жырақта,
Қайтқан құстың әуенімен қоштасайық қыратта,
Күз өткенге кейімеймін, сағынамын бірақта.
Қайтып бара жатыр, әне, сағыныштар - тырналар,
Ақ қайыңдар, тал, теректер... алтын сары сырғалар,
Туған жердің кеудесінде тұнжырайды жылғалар.
Қайда кеткен жасыл алқап, жасыл орман, жасыл маң?
Қайда кеткен жақұт гүлдер паң далаға шашылған?
Қайда кеткен, қалай өткен, кімге барып бас ұрған?!
Қалай біздер қапелімде аңғара алмай қалғанбыз?!
Әттеген - ай, неткен аңқау, неткен аңқау жандармыз?
Келіп қапты - ау сағыныштай сап - сарала арман - күз...

























Шыда,шыда

Шыдай түс, шыда тағы!
Шыдамдыны мына өмір ұнатады.
Үміттің құлан иек құла таңы
Әйтеуір бір атады, бір атады.
Өкінбе, өкпелеме
Бүгініңе
өмір, өмір!
Болмайды т
үңілуге.
М
әңгі сені жазбаған сүрінуге,
Қайта тұрып қақың бар жүгіруге.
Т
үсінемін жаныңның ауырғанын,
Шыдады
ң ғой, шыдай түс, дамылдағын.
Иогтарды
ң тәсілін қабылдағын,
Бас
қасына бас ұрып табынбағын.
Шыда, шыда
Шыдай түс, тағы шыда,
Тау
құлатқан тасқынның ағысына.
Кір жуытпай кіршіксіз намысы
ңа,
Қарысуға болады, алысуға...









































1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік

1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік


1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік

1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік

1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік

1-топ

Отан

2-топ

Тәуелсіздік

3-топ

Бірлік








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ тілі 7-сынып

Автор: Марденова Нагима аЛИБЕКОВНА

Дата: 10.02.2018

Номер свидетельства: 456245
