САБАҚ Қарлығаштың құйрығы неге айыр? | Мектеп «№17 жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
Күні | Мұғалімнің аты – жөні Калиева Жанат Бекайдаровна |
СЫНЫП 5 | Қатысқандар | Қатыспағандар |
Оқу мақсаттары | Т 1 Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөліктерін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау Т4 Әңгіменің мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» тақырыбы бойынша тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөліктерін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжайды, әңгіменің мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасайды. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» тақырыбы бойынша тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөліктерін тыңдау арқылы тақырыптағы көтерілетін мәселені болжайды, негізгі ойды ашады, әңгіменің мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге мінездеме береді. |
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» тақырыбы бойынша тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөліктерін тыңдау арқылы тақырыптағы негізгі ойды ашады, әңгіменің мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге мінездеме береді, олардың әрекетін талдап, өз көзқарастарын қорғайды. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөліктерін тыңдау арқылы тақырыптағы көтерілетін мәселені болжайды, негізгі ойды ашады, әңгіменің мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге мінездеме бере отырып, олардың әрекеттерін талдап, өз көқарастарын дәлелдейді. |
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: Әділдік, патшалық, жарлық, шабарман, жалған, ызыңдау |
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: баға жетпес ерлік, риза болу, ең тәтті қан, күндедің күнінде, қалтырап кету, айбарлы жылан |
Талқылауға арналған сұрақтар: Қарлығаштың адам баласына жанашырлығы неде? Әділдік барлық уақытта жеңетініне сенеміз бе? |
Не себепті маса жыланға қызмет етті деп ойлайсыз ? Не себепті Сүлеймен патша қарлығаштың айтқанына сенді? |
Алдыңғы оқу | Қарлығаш – қасиетті құс. Маса – шағатын жәндік. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы | 1. Табиғи тәсіл арқылы қарлығаштың, жыланның, масаның бейнесін көрсете отырып, сабақтың тақырыбын ашу; 2. Оқушылар 1,2,3 деп санау арқылы үш топқа бөлінеді; «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мультфильмін көрсету арқылы оқу мақсаттарын ашу. | 7 минут |
Ортасы | «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мульфильмі бойынша1-топ қарлығаш, 2-топжылан, 3-топ маса бейнесін ашу үшін топтық флипчартпен жұмыс. «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» ертегісі бойынша «Қос диаграмма» әдісімен қарлығаш пен масаның бейнесін ашады. «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мультфильмі бойынша «Ең бастысы» әдісі бойынша талдауды топтық жұмыс арқылы орындайды. / кейбір оқушыларға арналған тапсырмалар/. Қалған екі топ осы ертегі бойынша 5 негізгі сөзді жазады. | 8 минут 7 минут 8 минут |
Соңы | 1. «Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» ертегісі бойынша «Сот сабақ» әдісімен 1 – топ масаны даттайды, 2- топ масаны ақтайды, 3- топ сарапшы болады. 2. Стикерлер арқылы кері байланыс жасау; 3. Үй тапсырмасы: «Мен қарлығаштың орнында болсам...» тақырыбында эссе жазып келу. | 10 минут 3 минут 2 минут |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсету сабақтың барлық кезеңдерінде формативті, топтық , топаралық бағалау түрінде жүзеге асады Қабілетті оқушыға түрлендіріліп берілетін тапсырма әр топ ішінен сандар бойынша жинақталып алынған жеке топқа «Ең бастысы» әдісі арқылы беріледі. | Бағалау – оқушы білімі формативті /бас бармақ арқылы, «Шапалақ» және критериалды бағалау /критерийлары мен дескрпиторлары әр топқа алдын ала таныстырылып, беріледі/ арқылы тексеріледі. | Пәнаралық байланыс: жаратылыстану. Денсаулық пен қауіпсіздік: сынып ішіндегі техникалық қауіпсіздік, құрал – жабдықтарды талапқа сай қолдану туралы ескерту жасалады, сабақ үдерісінде мұғалім тарапынан қадағаланады АКТ – мен байланыс оқу материалдары интернет көздерінен алынған www.You Tube.com Құндылықтармен байланыс /тәрбие элементі/ жанашырлық пен әділдік сынды қасиеттерді жас ұрпақ бойына егу. |
Рефлексия Сабақтың мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? /тапсырмалар сәйкес болды ма?/ Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/ 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді /оқыту мен оқуға қатысты/ 1: 2: Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |