Тема. Іменник як частина мови.
Мета: 1.повторити й узагальнити знання учнів про іменник (морфо-
логічні ознаки, синтаксична роль);
2. розвивати вміння учнів вирізняти іменники в тексті; розви-
вати навички роботи з текстом; сприяти розвиткові життє-
вих компетенцій ; розвивати орфографічну вправність;
3.виховувати самостійність, повагу до матері, батьків.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, схема.
Хід уроку
1.Орг. момент
2.Повідомлення теми, мети заняття.
3.Епіграф до уроку:
Рідна мати моя, ти ночей недоспала
І водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.
А. Малишко
Актуалізація опорних знань учнів
Робота з епіграфом
-Що ви знаєте про цього поета? Згадати вивчені твори А. Ма-
лишка.
Словникова робота ( “Культура мовлення”)
3.” Аукціон знань”: згадати всі морфологічні ознаки іменника, синтаксичну роль.
Робота зі схемою “Іменник”
4.Вправа “Знайди прислів’я ( Робота за групами)
Шануй батька й неньку, а біля матері добре.
На сонці тепло , щоби купити маму.
Нема того краму, а в матері серце.
Мати однією рукою б’є, буде тобі скрізь гладенько.
У дитини заболить пальчик, а другою гладить.
Завдання: 1. Поєднати частини прислів’їв.
2.Визначити, в якому відмінку вжито слово “мати”
3.Визначити, в якому відмінку вжито інші іменники.
Вправа 2. Записати речення під диктовку. Пояснити розділові знаки, орфограми.
Мати і батько - найближчі й найрідніші люди для кожного з нас. Скільки ночей недосипає мати, доглядаючи свою дитину.
“ Шануй батька свого і матір свою, щоб довгими дні твої були на землі”. Це одна з десяти Божих Заповідей, які ми повинні знати
і свято виконувати.
-Взаємоперевірка.
синтаксичну роль.
“Мовознавча хвилинка”
Відредагувати речення.
Моя матір найкраща у світі.
Мою мати викликали до школи.
Вправа 3. Зробити морфологічний розбір іменників ( на вибір)
Як дітей колишеш ти недремно,
То не раз змахнеш краплину поту,
Що ж , прислів’я мовить недаремно:
“Хто не мав дітей - не мав клопоту”.
А зростуть, то скільки дум у неньки,
І тривог за їхнє кожне діло.
Голова боліла від маленьких,
Від дорослих – серце заболіло.
Скласти словниковий диктант, використовуючи зазначе-
ний текст.
Підсумки
Домашнє завдання.
Скласти словниковий диктант на 15 слів, підкреслити орфогра-
ми. Скласти речення з 2 словами.