Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы өзгерістер
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырыпты түсіндіру және жаңа сөздерді енгізу және оларды дұрыс қолдана білуге үйрету.
Тәрбиелік: Табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Тақырып бойынша сөздікті меңгерту, ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, әңгімелесу, аударма, түсіндіру
Көрнекіліктер: мақал, сурет.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Тақырыптың құрамын түсіндіру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Грамматикалық тақырып.
V.Аралас сабақ. Мәтінмен жұмыс
1. Сөздік жұмысы.
Табиғат – природа
өзгерістер – изменения
демалу – отдыхать
ерте – рано
тау – гора
тауға - шығу
денсаулық – здоровье
жинау - собирать
2. Үш топқа бөліп, тапсырма беру. Сөз тіркесін, сөйлемдер құру.
3. Лексикалық тақырып. Тірек сызба арқылы «Табиғат өзгерістері» тақырыбы жайында әңгімелеу.
Қар жауады,
аяз, боран болады жаңбыр жауады, ыстық болады
күн бұлттанады
4. Грамматикалық тақырып. Сұрақ-жауап әдісі арқылы ережені қайталау.
VI. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұнын айту
3-тапсырма. Сурет бойынша 10 сөйлем құрастыру және екі сөзді құрамына қарай талдау.
Мысалы: Күзде күз-де
VII. Сабақты бекіту.
1. Нені білдік?
2. Нені үйрендік?
VIII. Сабақты қорытындылау.
IX. Үйге тапсырма.
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Модуль бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау.
Тәрбиелік: Сауатты жазуға, ұқыпты жазуға баулу.
Дамытушылық: Модуль бойынша алған білімдерін саралау, кем тұстарын анықтап толықтыру.
Сабақтың әдісі: ойландыру, іздендіру, түсіндіру
Көрнекіліктер: сөзжұмбақ, түрлі- түсті суреттер
Сабақтың түрі: білім жинақтау
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Ш. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Тапсырмалармен жұмыс.
1. Сөздердің аудармасын жаз.
Ауа-райы –
Жыл мезгілдері –
Табиғат –
Күз –
Аспан бұлтты –
Салқын –
Ауа дымқыл –
Жапырақ –
Көкөніс –
Жеміс –
2. 1-тапсырма
Оқулықта берілген 10 сұрақтың жауабын жазу.
1. Сөз құрамы нешеге бөлінеді?
2. Түбірдің түрлерін ата
3. Қосымша нешеге бөлінеді
4. Бір жылда неше мезгіл бар?
5. Күз айлары қандай
6. Күзде ауа-райы қандай?
7. Күзде қандай өзгерістер болады?
8. Жемістерді ата
9. Жидектерді ата.
10. Көкөністерді ата.
2-тапсырма
Тест сұрақтарына жауап беру.
Үйге тапсырма беру.
Жыл мезгілдері тақырыбын толық қайталау
Бағалау:
Сабаққа қатысып отырған оқушылардың білімін бағалау
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Мен және менің досым
Көптік жалғау
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін толықтыру. Көптік жалғау туралы түсінік беру, меңгерту.
Тәрбиелік: Оқушыларды достарына адал болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, іздендіру, түсіндіру
Көрнекіліктер: кесте, сурет
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы
Дос – друг
Құрбы – сверстник(-ца)
Мінез – характер
Қайырымды – добрый
Кіші – младший
Бой – рост
Жақсы көреді – любит
Ақылдасу – советоваться
Тыңдау – слушать
Көру – смотреть
Үнемі - постоянно
Сызба бойынша әңгіме құрастыру.
Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Сызба бойынша әңгіме құрастыру
2-тапсырма. Төмендегі сөздерге көптік жалғауын жалға.
Үлгі: Дос. Дос-тар.
Үйге тапсырма беру.
42-бет, 3-тапсырма. Көптік жалауларын жаттау.
Бағалау: Оқушыларды білімдеріне қарап бағалау.
САБАҚ №4
Сабақтың тақырыбы: Менің досым
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың сөздік қорын молайтып, сөйлем құрау, әңгімелей алу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушылардың достыққа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың қисынды ойлау, еске сақтау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: іздендіру, ойландыру, баяндау, сұрақ- жауап
Көрнекіліктер: Үлестірмелі карточкалар, суреттер
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Үйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
Әдемі – красивый
Ұзын – высокий
Сыпайы – вежливый
Шашы – волосы
Көзі – глаза
Жеке және топтық жұмыстар .
Әр оқушы өзінің досына сипаттама береді.
Екі топқа бөлініп бір-біріне сұрақ қояды.
Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Тапсырмалармен ауызша және жазбаша жұмыстар жүргізу.
Жаңа сабақты бекіту:
Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма беру:
Әр оқушы өз досы туралы жазып келу.
Бағалау:
Оқушылардың білімін бағалау.
САБАҚ №
Сабақтың тақырыбы: Менің досымның мінезі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырып бойынша жоспардағы тапсырмаларды орындау, жаңа сөздерді үйрену, ауызекі сөйлеуге баулу .
Тәрбиелік: Адамгершілікке, сүйіспеншілікке, жанашырлыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың суретке қарап, өз беттерінше сөз тіркестерімен сөйлемдер, әңгіме құрай білу деңгейіне жеткізу.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, ойландыру, іздендіру, баяндау.
Көрнекіліктер: кестелер, суреттер
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың барысы:
I. Үйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Тапсырамалармен жұмыс.
1-тапсырма. Кестелер мен суреттерді пайдалана отырып мәтіндер құрап жазу.
2-тапсырма. Бірнеше сөйлем құрап жазу.
Досымның күн тәртібі
Уақыты
Не істейді?
Сөздер
Тұрады
Жуынады
Тамақтанады
Барады
Басталады
Аяқталады
Оқиды
Демалады
Дайындалады
ұйықтайды
V. Қорытындылау. Оқушылар білімін бағалау.
САБАҚ №3 Сабақтың тақырыбы: Бос уақыт
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: жаңа тақырыппен таныстырып, тақырып бойынша ауызекі сөйлей білуге үйрету.
Тәрбиелік: Қазақ тіліне деген сүйіспеншілік, құштарлық сезімдерін тәрбилеу.
Дамытушылық: ойлау қабілттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап, баяндау
Көрнекіліктер: презентациялық слайдтар
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
1. Оқушыларға сөздердің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерге жазу.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
V. Лексикалық тақырып.
1-тапсырма. Сызба бойынша әңгіме құрау
2-тапсырма. Мақал-мәтелдердің мағыналарын түсіндіріп, орыс тіліне аудару.
1. Адам досымен мықты, ағаш тамырымен мықты.
2. Адал дос алтыннан да қымбат.
3.Дос жылатып айтады,
Дұшпан күлдіріп айтады.
4. Жүз теңгең болғанша
Жүз досың болсын.
5. Досына қарап, жолдасын таны.
VI. Үш деңгейлік тапсырмалармен жеке, топтық жұмыс.
VII. Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
VIII. Үйге тапсырма беру. 46-бет, 4-тапсырма
САБАҚ №4 Сабақтың тақырыбы: Достықты бағалай біл.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысып, сөз тіркестерін, сөйлемдер жасау арқылы ауызекі сөйлеуге үйрету
Тәрбиелік: Достықты бағалай білуге, оның қадірін түсінуге шақыру.
Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап, көрнекілік
Көрнекіліктер: Үлестірмелі қималар, суреттер, мақал-мәтелдер жазылған плакат.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
Жақсы – хороший
Тату – дружный
Тұз – соль
Әрқашан - всегда
1. Оқушыларға жаңа сөздерді таныстыру, дәптерге жазу.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
Өздік жұмысы
Мақал-мәтелдер мен кеңестерді дәптерлеріне жаздырып, өздеріне орыс тіліне аударту.
I. Мақал-мәтелдер
1.Жолдасы көптің – олжасы көп.
2. Татулық - табылмас бақыт.
3. Досы жоқ адам – тұзы жоқ тағам.
4. Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
5. Досы азбен сырлас,
Досы көппен сыйлас.
II. Кеңестер
1. Достықты бағалай біл.
2. Басқа ұлттың баласына бауырмал бол.
3. Досың қиналғанда қол ұшын бер.
4. Сыйлағанды сыйла.
5. Досың туралы жамандама
V. Грамматикалық тақырып.
VI. Тапсырма бойынша үш деңгейлік тапсырмалар.
VII. Сабақты қорытындылау.
VIII. Үйге тапсырма беру.
Дос, достық туралы мақал-мәтелдер жазып келу.
IХ. Оқушылардың білімін бағалау
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
1.Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өтілген тақырыптар бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау.
Тәрбиелік: Сауатты оқу, жазу, жолдастарына көмек беру дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушының ақыл – ойын, білімге ынтасын дамыту .
2. Сабақтың әдісі: Ойландыру, іздендіру, көрнекілік, сұрақ- жауап.
3. Көрнекіліктер : Тест сауалдары, суреттер
4. Сабақтың түрі : қорытынды
5. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Қайталау сабағына арналған тапсырмалар.
1- тапсырма
2 - тапсырма
3- тапсырма
6. Сабақты бекіту.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақты қорытындылау.
7. Бағалау. Сабаққа қатысып отырған оқушылар білімдеріне сай бағаланады.
Сызбаны толтыр.
КӨПТІК ЖАЛҒАУ
ЖУАН
ЖІҢІШКЕ
...
...
\
:
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Алматы қаласы.
1.Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаңа сөздермен танысып, сөз тіркестерін, сөлемдер жасау арқылы ауызекі сөлеуге үйрету, тақырып бойынша қысқаша әңгіме айтуға баулу. Зат есімді түсіндіру, септік жалғауы (атау) туралы түсінік беру және оны меңгерту.
Тәрбиелік: Пәнге деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін дамыту
Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап, баяндау
Көрнекіліктер: Септік жалғауының ережесі туралы плакат, суреттер, тест сауалдары.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тоқсан бойынша тақырыптарды еске түсіріу үшін тест сауалдарына жауап алу.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
Қала- город
Алаң – площадь
Қонақ үй – гостиница
Ескерткіш – памятник
Саябақ – парк
Ықшамаудан – микрорайон
Мұражай - музей
1. Сөздерді мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлерге жазу.
2. Дұрыс жазуға дағдыландыру.
3. Сөздер мен сөз тіркестерін қалыптастыру.
4. Сөйлемдер құру.
Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Сөздікті пайдаланып диологты толықтыру.
2 – тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұнын айту. Аудару.
VI. Үйге тапсырма беру.
51-бет, 3-тапсырма
СЕПТІКТЕР
СЕПТІК
СҰРАҚТАРЫ
МЫСАЛЫ
АТАУ
КІМ? НЕ?
Оқушы
Гүл
ІЛІК
КІМНІҢ?
НЕНІҢ?
Оқушының
Гүлдің
БАРЫС
КІМГЕ?
НЕГЕ?
Оқушыға
Гүлге
ТАБЫС
КІМДІ?
НЕНІ?
Оқушыны
Гүлді
ЖАТЫС
КІМДЕ?
НЕДЕ?
Оқушыда
Гүлде
ШЫҒЫС
КІМНЕН?
НЕДЕН?
Оқушыдан
Гүлден
КӨМЕКТЕС
КІММЕН?
НЕМЕН?
Оқушымен
гүлмен
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Біздің қала.
1.Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысып, ауызекі сөйлеуге, қысқаша әңгімелеуге үйрету, ілік септігі туралы түсінік беріп, меңгерту.
Тәрбиелік: Сүйіспеншілікке баулу
Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: Ойландыру, іздендіру, сұрақ- жауап, әңгімелеу
Көрнекіліктер: Суреттер, тапсырмалар жазылған қималар
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
III. Өздік жұмысы.
1. Сөздерді, сөз тіркестерді оқу, аудару, сөздік дәптеріне жазу.
2. Дұрыс айтуға, жазуға дағдыландыру.
3. Сөйлем құру.
IV. Грамматикалық тақырып: Ілік және барыс септіктері.
V. Тапсырмалармен жұмыс
1-тапсырма. Сұрақтардың дұрыс жауабын табу.
3-тапсырма. Көп нүктенің орнына барыс септігінің жалғауын қойып, сөйлемдер құрастыру.
Үлгі: Абай көшесінде (қайда?)
Абай Құнанбаев ескерткіші Абай көшесінде орналасқан.
Сабақты бекіту.
Әр оқушыға бір сөзді септету.
Үйге тапсырма беру. 52-бет, 2-тапсырма жазбаша.
Бағалау. Оқушыларды білімдеріне қарап бағалау.
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Менің қалам.
1.Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаңа сөздермен танысып, сөз тіркестерін, сөлемдер жасауға үйрету, тақырыпқа байланысты ауызекі сөйлеуге баулу.
Тәрбиелік: Тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ауызша тіл байлықтарын дамыту.
Сабақтың әдісі: Көрнекілік, ізденушілік, әңгімелеу, сұрақ- жауап.
Көрнекіліктер: түрлі- түсті суреттер, слайдтар.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
Оңтүстік – юг
Солтүстік – север
Шығыс – восток
Батыс - запад
1. Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді.
2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Сөз тіркестерін құрастыру.
4. Сөйлемдер құру.
V. «Менің қалам» тақырыбына байланысты тапсырмалар.
VI. Тапсырмаларды орындау.
1-тапсырма (ауызша). Сурет бойынша қалаға саяхат жасау.
2-тапсырма (тақтаға жазбаша). Сурет бойынша диологты толықтырып жазу.
3-тапсырма (ауызша топпен). Суреттер бойынша әңгіме құрастыру.
VII. Қорытындылау. Бағалау.
VIII. Үйге тапсырма беру. 57-бет, 4-тапсырма
ТАБЫС СЕПТІГІ
ЖАТЫС СЕПТІГІ
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Азық түлік дүкенінде
1.Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Тақырып туралы түсінік беру. Азық-түлік тақырыбы бойынша жұмысты жандандыру.
2.Дамытушылық: Аударма жұмысына көп көңіл аудару, сөз тіркесін дұрыс құрау қабілетін дамыту, буынға дұрыс бөлуге үйрену.
3.Тәрбиелік: Әдептілік тақырыбында әңгімелер жүргізу.
Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа байланысты сюжетті суреттер.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, тестілеу.
Сабақтың түрі: бақылау
Сабақтың барысы:
1. 1 – тапсырма. Төмендегі берілген сөздерге септіктердің жалғауларын жалғап жазу.
2. 2 – тапсырма. Азық-түліктің бағасын көрсетіп, сөйлемдер құрастыру.
3. 3-тапсырма. Диологты жолдасыңмен бірге оқып, толықтыру.
4. 5-тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Мұғалім сөзін септеу.
Атау с. кім? мұғалім
Ілік с. кімнің? мұғалімнің
Барыс с . кімге? мұғалімге
Табыс с. кімді? мұғалімді
Жатыс с . кімде? мұғалімде
Шығыс с . кімнен? мұғалімнен
Көмектес с. кімммен? мұғаліммен.
5. Жаңылтпаш туралы түсінік беру, даәпетрлеріне 3-4 жаңылтпаш жаздыру.
1. Көк базарда күзде бәрі бар,
Барып бәрің, бәрін ал.
2. Жапалақтап қар жауды,
Алқапты аппақ ақ қар жапты.
3. Қыста боран болар, қар болар.
Қыздар шәлі орамал оранар.
4. Таң атты ма,
Таң атпады ма?
Таң атпаса,
Оятпа Таңатты да.
6. Жаңа сабақты бекіту. Жаңылтпаштарды оқытып, тілдерін жаттықтыру. өздері білетін жаңылпаштарды айтқызу.
7. Үйге тапсырма беру. 58-бет, 4-тапсырма. Септіктерді жаттау.
8. Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.
Шығыс септігінің сұрақтары:
кімнен? неден? қайдан? қашан?
Жалғаулары: -дан, -ден,
-тан, -тен.
Мысалы: қаладан – қайдан?
оқушыдан – кімнен?
Көмектес септігінің сұрақтары:
кіммен? немен? қалай?
Жалғаулары: -мен, -бен,
-пен.
Мысалы: қаламен – немен?
оқушымен – кіммен?
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Модуль бойынша алған білімдерінің шамасын білу. Кеткен олқылықтар бойынша қосымша жұмыс істеу.
2.Дамытушылық: Модульдан тыс қосымша білім алуларына жағдай жасау.
3.Тәрбиелік: Бақылау жұмысының жауапты кезеңдерін ескертіп, сауатты, таза жазуға баулу.
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Сабақ мақсатын, барысын айту.
IV.1.Сурет және карточка бойынша жұптық жұмыс жасау.
Сыныпты 3 топқа бөліп, әр топқа суреттер мен карточка беру. Сұрақтар және жауап үлгілері:
Сен қай қалада (ауылда) тұрасың?
Мен Владимиров ауылында тұрамын.
Өз қалаң немесе ауылың туралы не білесің?
Менің аулым үлкен. Ауылда көп үйлер, 3 қабатты мектеп, әкімшілік, дүкендер, кітапхана бар.
Карточка сұрақтары:
1. Қазақ тілінде неше септік бар?
2. Атау, ілік, барыс септіктерінің сұрақтарықандай? және кітап сөзін септе.
3. Табыс, жатыс шығыс, көмектес септіктерінің сұрақтары қандай? және оқушы сөзін септе.
V. Тапсрымалармен жұмыс.
1-тапсырма. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап
жазу.
2-тапсырма. Тест сұрақтарына жауап беру.
VI. Үйге тапсырма беру.
Өткен тақырыптарды қайталау.
VII. Сабақты қорытындылау. Бағалау.
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Менің Отаным
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тәуелдік жалғауын меңгерту. Тақырыпқа байланысты әңгіме айтуға үйрету.
Тәрбиелік: Туған жерін құрметтуге, сыйлауға шақыру, өз Отанын және оның табиғатын қорғау керек екенін балаларға айтып түсіндіру.
Дамытушылық: Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін арттыру.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, ізденушілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу
Көрнекіліктер: слайдтар, суреттер, тірек кестелер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Лексикалық тақырып.
V. Тапсырмалармен жұмыс.
VI. Сергіту сәті.
Оң қолымда сағатым,
Сол қолыммен бұраймын.
Бүгінгі сабақтан
«5» алмасам жылаймын.
VII. Қорытындылау.
Үйге тапсырма беру. 60-бет, 1-тапсырма «Отан» өлеңін жаттау.
Бағалау. Оқушыларды білімдеріне қарап бағалау.
Сызба бойынша оқушыларға тәуелдік жалғауын түсіндіру.
ТӘУЕЛДІК ЖАЛҒАУ
Дауыстыдан кейін
(после гласных)
Дауыссыздан кейін
(после согласных)
м
I ж. балам
ң, ңыз
II балаң, балаңыз
сы, сі
III баласы
I
ым, ім
ж. қаламым
ың,ің
ңыз
II қаламың
қаламыңыз
сы, сі
III қаламы
САБАҚ №2 Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Сабақ барысында сөйлесу арқылы дұрыс сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. Жаңылтпаш, қазақ тіліндегі дыбыстарды дұрыс және анық айтуға машықтандыру.
Тәрбиелік: Қазақстан Республикасын сыйлау, құрметтеу арқылы әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу арқылы ойлау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, ізденушілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу
Көрнекіліктер: слайдтар, суреттер, тірек кестелер
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Лексикалық тақырып.
Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып,тәуеолік жалғауы бар өздерді теріп жазу.
2-тапсырма. Диологты оқып, жалғастыру.
3-тапсырма. Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап беру.
VI. Сөздікпен жұмыс
Көмір – уголь
Мұнай – нефть
Темір – железо
Мыс – медь
Кендері – ископаемые
Ерекше – особенный
Мақта – хлопок
Мақтан етемін – горжусь
Биіктеген сайын – чем выше
Мөлдір - прозрачный
Қорытындылау.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақты бекіту
Үйге тапсырма беру. 63-бет, 4-тапсырма (жазбаша)
Отан туралы мақал-мәтелдер
Отан – оттан да ыстық
Халықтың ортақ үйі – Отан.
Елін сүйген ер болар.
Отансыз адам –
Ормансыз бұлбұл.
Елінен безген ер оңбас,
Көлінен безген қаз оңбас.
Родина – мать народу,
Народ – мать жигиту.
Все земли хороши,
А своя – всех лучше.
8. И лук на Родине сладок.
9. Каждому родная земля – рай.
10. Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.
11. Туған жер – алтын бесік.
САБАҚ №3 Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның қалалары
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тәуелдік жалғауын меңгертуді жалғастыру. тақырыпқа байланысты әңгіме айтуға үйрету.
Тәрбиелік: Өз туған жеріңнің ерекшелігін айтып түсіндіру, құрметтеу керектігін көңілге тоқыту.
Дамытушылық: Сөйлесу арқылы оқушылардың ой - өрісін байыту. Мақал-мәтелдерді жаттау арқылы оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыру.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, сұрақ-жауап, аударма, түсіндіру
Көрнекіліктер: түлі- түсті суреттер, тірек кестелер
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Лексикалық тақырыппен жұмыс.
V. Жұптық жұмыс.
1 – тапсырма. Диологты толықтыру, тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.
2 – тапсырма. Сұрақтарға жауап беріп, суреттегі қала туралы айту.
3 – тапсырма. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Қостанай қаласы мен Астана қаласы туралы әңгіме жүргізу.
Қостанай қаласы
Қазақстан Республикасының әдемі, көркем қалаларының
бірі - Қостанай қаласы. Қостанай қаласы жылдан жылға көркейіп, гүлдене түсуде. Көшелері өте таза, көрікті. Жаңадан көп қабатты зәулім ғимараттар мен үйлер салынып жатыр.
Астана қаласы
Астана қаласы Қазақстан Республикасының астанасы.
Астана – бас қала. Астана қаласы өте сұлу қалалардың санына жатады. 1998 жылдан бастап Ел Басымыз Нұрсұлтан Әбішұлының бастауымен Қазақстан Республикасының астанасы Алматы қаласынан Астана қаласына көшіріліп көркейіп, гүлдене түсуде.
VI. Қорытындылау.
1. Нені білдік?
2. Нені үйрендік?
VII. Бағалау.
Үйге тапсырма беру. 65-бет, 4-тапсырма
САБАҚ №5 Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның өндіріс орындары
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Өндірі орындарының аттарын толық меңгерту. Тақырыпқа байланысты әңгіме айтуға баулу.
Тәрбиелік: Қазақ тіліне деген қызығушылығын арттыру барысында тәрбиелі әңгімелер айту.
Дамытушылық: Сызбалармен жұмыс арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, баяндау
Көрнекіліктер: суреттер, үлестірмелі қималар
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Жаңа сөздермен жұмыс
1. Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Берілген сөздер мен сөз тіркесін құрастыру.
4. Сөйлемдер құру.
V. Лексикалық тақырыпты сызба бойынша түсіндіру.
Ө
ндіріс орындары
Тапсырмаларды орындау.
1-тапсырма. Суреттерге қарап, әңгіме құрастыру.
Қазақстанда өндіріс орындары көп.
Мынау – тігін фабрикасы.
Мұнда не шығарылады?
Мұнда киім, етіктер жазғы жеңіл аяқ-киімдер тігіліп шығарылады, олар дайын болған соң дүкенге таратылады, дүкеннен адамдар өзеріне ұнаған затын сатып алады.
Мынау – шахта.
Мұнда не шығарылады?
Мұнда көмір өндіріледі. Көмірді әр қалаларға таратылып, халық жылу мерзімі басталар мезгілде көмірді сатып алады.
Мынау - нан заводы.
Мұнда не шығарылады?
Мұнда нан және тәтті тоқаштар пісіріледі. Пісірілген нан дүкендерге апарылып, халыққа таратылады.
2-тапсырма. Суретке қарап, әңгіме айту.
3-тапсырма. Мәтінді толықтырып, мазмұнын айтып беру.
Жаңа сабақты бекіту. Әр оқушы өз ұлты туралы айтып беру.
VII. Үйге тапсырма беру.68-бет, 4-тапсырма
Бағалау. Оқушыларды білімдеріне қарап, бағалау.
САБАҚ №6 Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғаты
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Қазақстанның табиғаты туралы түсінік беру. Тақырып бойынша тапсырмалар орындап, ауызекі сөйлеуге баулу.
Тәрбиелік: Табиғатты қорғауға, сүюге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Сөйлемдерді өрбітіп, дамытып жазу арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, ізденушілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу
Көрнекіліктер: суреттер, тірек кестелер
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Сөздік жұмысы.
өндіріс – промышленность
қазына – богатство
көлік - транспорт
1. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерлерге жазу.
2. Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру.
4. Олардың ішінен тәуелдік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.
5. Сөйлемдер құрау.
6. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын өз түсніктерімен жазу.
2-тапсырма. Мәтінді жазып, тәуелдік жалғауы бар сөздерге талдау жасау.
Үлгі: астанасы астана + сы (т.ж.,3-жақ)
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру.
1. Қазақстанның жаңа астанасын ата.
Астана қаласы
2. Ол қай жерде орналасқан?
Ол Қазақстанның Солтүстік Қазақстанның Ақмола облысында орналасқан.
3. Өндіріс орындары бар ма?
Онда өндіріс орындары көп.
4. Қалада нелер салынып жатыр?
Жаңа, әдемі ғимараттар, ықшамаудандар салынып жатыр.
5. Астанаға кімдер көп келеді?
Астанаға Ресейден, шетелден қонақтар көп келеді.
V. Лексикалық тақырып: «Қазақстанның табиғаты».
VI. Қорытындылау.
Үйге тапсырма беру. Қазақстанның табиғаты туралы шағын мәтін жазып келу.
Бағалау. Сабаққа қатысып отырған оқушылардың білімі бағаланады.
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Алған білімдерін тексеру, есепке алу.
Тәрбиелік: Отанға қызмет етуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін тәрбилеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, іздендіру.
Көрнекіліктер: суреттер, тест сауалдары, үлетірмелі қималар, суреттер.
Сабақтың түрі: өткенді қайталау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй жұмысын тексеру.
III. Сабақтың барысын, мақсатын айту.
IV. Модуль бойынша алған білімдерін саралап, жіберілген кемшіліктеріне байланысты үйге қосымша тапсырма беру.
Тапсырмалар
1. 1 – тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру.
2. 2 – тапсырмадағы тест сұрақтарына жауап беру.
3. Мақал-мәтелдердің жалғасын табу.
Отансыз адам - ...
Отан өз ұлын ... .
Туған жердей жер болмас ... .
Туған жер - ... .
Отан оттан да ... .
IV. Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма беру. Өткен тақырыптарды толық қайталау.
Бағалау. Оқушылардың білімін бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Қыс. Сын есім
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Жыл мезгілдері туралы туралы айта білуге үйрету.
2.Дамытушылық: Оқушылардың қисында ойлау қабілетін дамыту, сын есімдерді пайдаланып, тілдесу әрекеттерінің мақсатында пайдалану.
3.Тәрбиелік: Табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімдерін ояту.
Сабақ көрнекілігі: Тақырыпқа сай сюжетті суреттер, грамматикаға байланысты сызбалар, түрлі түсті карточкалар.
ІV. Лексикалық тақырыппен жұмыс жасау.
1.Мәтінді оқу.
2.Аударма жұмысын жасау.
3.Реттік сын есімдерді табу.
4.Қыс мезгілі туралы айту.
V.Сөйлесу.
1.Сөйлесуді жолдасымен оқыту.
2.Әр оқушыға жеке тапсырма беру.
3.Бірнеше оқушының жауабын тыңдау.
4.Кесте бойынша қыс мезгілі туралы айтқызу.
VI. Тапсырмалар.
1.Суретке қара.
2.Қыс мезгіліндегі құбылыстар туралы біл.
3.Ереже дәптерлеріне сын есім туралы жазғызу.
VII. Сөздікпен жұмыс.
Қыс – зима
Аяз – мороз
Сырғанау – кататься
Тон – шуба
Боран соғады – метет мемель
Шаңғы – лыжи.
Суытады - похолодает
VIII.Үйге тапсырма беру. 72-бет, 3-тапсырма. Сөздіктегі сөздерден сөз тіркестерін құрап жазу.
IX. Жаңа сабақты қорытындылау.
Бағалау. Сабаққа қатысып отырған оқушылар білімдеріне қарай бағаланады.
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Бұл қай кезде болады?
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жаңа тақырып бойынша өз ойын жүйелі түрде әңгімелеуге үйрету.
Тәрбиелік: Тақырып бойынша тәрбиелі әңгіме айту.
Дамытушылық: Оқушылардың сауатты жазу, қисынды ойлау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, баяндау
Көрнекіліктер: суреттер, кестелер, үлестірмелі қималар
Сабақтың түрі:
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV.Сөздік жұмысы.
Ұшан-теңіз – бесконечный
Басып, жабу – покрывать
Қос – парные
Таудан түсу – спускаться с горы
Мұздай демі – ледяное дыхание
Бет қарып – обжигать лицо
Байлау – завязывать
Тауға қарай – к горе
1. Оқушыларға сөздердің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерге жазу.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3.Сөз тіркесін, сөйлемдер құрау.
V. Суретпен жұмыс.
Суретке қарап, әңгіме құрап жазу. Сын есімдердің астын сызу.
1-тапсырма. Кезектесіп мәнерлеп оқу.
2-тапсырма. Жұмбақты шешу.
1) Шана
2) шаңғы
VI. Жұмбақ жасыру.
Сынып 2 топқа бөлініп жұмбақ жасырады.
Мамықтай ұлпа,
Қанттай ақ.
Қыста жер бетін басады.
Жазда сайға қашады. (қар)
Ақ сандығым ашылды,
Ішінен жібек шашылды. (жұлдыз)
Аяғы жоқ, қолы жоқ
Өзі сурет салады. (аяз)
Әншейінде жекесің,
Қарай қалсаң екеусің. (айна)
VII. Сабақты қорытып бағалау.
Үйге тапсырма беру. Қыс туралы әңгіме жазып келу.
Сөздерге сын есімнің жұрнақтарын жалға.
Қыс, көл, жаз, орман, ұлт, білім, өнер, тау, шетел,
Кеш, түн, қала, ауыл, қар, жаңбыр, қызық, көңіл, күз.
-ты, -лі, -ды, - лы, -сіз, -лық, -ді, -дік, -кі, -гі, -қы, -ғы,
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Абайдың кім екенін айтып, түсіндіру. «Абай Құнанбаев» тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру. Олармен сөз тіркестерін, сөйлемдерді дұрыс құрауды үйрету.
Тәрбиелік: Қазақ ақындарын құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың сауатты жазуға, мәнерлеп түсініп оқуға жетелеу. Ой-өрісін, сөздік қорын молайту.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, әңгімелеу
Көрнекіліктер: Абайдың суреті, карточкалар
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV.Сөздік жұмысы.
Ұлы – великий
Медресе – мусульманская духовная школа
өз бетінше – самостоятельно
мәдениет – культура
ынталы – прилежный
осында жүріп – находясь здесь
кейін – потом
жасынан – с детства
ақын - поэт
1. Сөздер мен тіркесінің мағыналарын түсіндіру, сөздік дәптерге жазу.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Сөздер мен сөз тіркестерін, сөйлемдер құру.
V. Лексикалық тақырып. Абай Құнанабаев туралы әңгімелеу.
Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма.Өлеңді орыс және қазақ тілінде мәнерлеп оқу.
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, орыс тіліне аудару.
VII. Сабақты қорытындылау. Оқушыларды Абайдың табиғат лирикасына жазған басқа өлеңдерімен таныстыру. «Жаз», «Жазғытұрым», «Күз»
VIII.Оқушылардың білімін бағалау.
IX. Үйге тапсырма беру. 75-бет, 3-тапсырма (жазбаша), ережені қайталау.
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Қысқы демалыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырып бойынша негізгі мәтінмен, сөйлесумен, тапсырмалармен жұмыс жүргізу. Байланыстырып сөйлеуге үйрету.
Тәрбиелік: Қысқы демалыс туралы әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, көрнекілік, сұрақ- жауап, баяндау.
Көрнекіліктер: суреттер, үлестірмелі қималар
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV.Лексикалық тақырыпты мұғалім сызба бойынша түсіндіреді.
V. Тақырып бойынша үш деңгейлік тапсырмалармен жұмыс.
VI. Сабақты қорытындылау, бағалау.
VII. Үйге тапсырма беру. «Қыс» тақырыбына әңгіме құрап, сын есімдердің астын сызу.
Сын есімнің жиі кедесетін жұрнақтары
-қы, -кі
-ғы, -гі
-лық, -лік
-дық, -дік
-тық, -тік
-лы, -лі
-ды, -ді
-ты, -ті
-сыз, -сіз
қыс-қы, кеш-кі
жаз-ғы, күз-гі
қала-лық, әке-лік
туысқан-дық, шетелдік
жолдас-тық, президент-тік
тау-лы, өнер-лі
орман-ды, көл-ді
ұлт-ты, көрік-ті
ақыл-сыз, білім-сіз
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Қысқы киім
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Тақырып бойынша мәтінмен, сөйлесумен жұмыс жүргізу, ауызекі сөйлеуге үйрету.
Тәрбиелік: Бір- бірін сыйлау әдебін сақтауға, мәдениеттілікке тәрбиелеу. Қыста жыл киініп, денсаулығын сақтауға шақыру.
Дамытушылық: Сөйлем құрау, қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, сұрақ- жауап, көрнекілік, баяндау
Көрнекіліктер: суреттер, кестелер
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV.Диологпен жұмыс.
1. Мұғалім диологты түсінікті етіп оқиды.
2. Оқушылар кезектесіп, екі-екіден оқиды, аударады.
3. Диолог бойынша сұрақтар құрастыру.
2-тапсырма. Төмендегі сөздерге сын есімдерді қосып, олармен сөз тіркестерін құрау.
3-тапсырма. «Қысқы киім» тақырыбына шағын әңгіме құрау
V. Жеке ,топтық тапсырмалар жұмысы
VI. Сергіту сәті.
VII. Жұмбақ жарысы.
Әр топтан тақтаға бір оқушыдан шығады. Қай топтың оқушысы көп жұмбақ білсе, сол топ – жеңімпаз.
VIII. Сабақты қорытындылау. Бағалау.
IX. Үйге тапсырма беру. Нәтиже сабағына дайындық.
САБАҚ № Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Модуль бойынша алған білімдерін саралау.
2.Дамытушылық: Тапсырмалар орындау арқылы қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
Сабықтын көрнекілегі: Суреттер, кестелер.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, іздендіру.
Көрнекіліктер: суреттер, слайдтар.
Сабақтың түрі: өткенді қайталау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй жұмысын тексеру.
III. Сабақтың барысын, мақсатын айту.
IV. Модуль бойынша алған білімдерін саралап, жіберілген кемшіліктеріне байланысты үйге қосымша тапсырма беру.
Тапсырмалар
1. 1 – тапсырмадағы сұрақтарға жауап жаз.
2. 2 – тапсырмадағы тест сұрақтарына жауап бер.
IV. Сабақты қорытындылау.
V. Үйге тапсырма беру.
Кестені толтыр:
Сын есімнің жұрнақтары