kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока по казахскому языку "Кім не істейді?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Теміртау қаласы №20 мектеп-лицейі» КММ
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің
екінші санат мұғалімі
Шаяхметова Гульзана Масигутовна
Өткізген сыныбы :4А
Сабақтың түрі:  аралас сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Кім не істейді?»
Мақсаты:  Жаңа сөздерді меңгертіп, тәуелдік есімдіктері мен жалғауларын  дұрыс қолдана білу арқылы оқушылардың ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал: Оқушыларды тақтаға шығарып,  сағат тілі бойынша қасындағы көршісінің қандай екенін айтуға дағдыландыра отырып, бір біріне деген сүйіспеншілік сезімін туғызу(бір-бірін құшақтап күн көзі пон шеңбер құру арқылы жұптары жазылмай, бүгінгі сабақта бір бірін быңдап, қиналғанда көмектесуге тәрбелеу).                                                             3 мин
1.«Қар кесегі» әдісі арқылы ауызекі сөйлеуге жетелеу                           2 мин
Ауа- райы мен жыл мезгіліне байланысты оқушылар қар кесегін бір біріне лақтыра отырып сұрақ қояды (презентацияда  арнайы дайындалған күз мезгілі бейнеленген суреттерге сүйену)
2.Үй тапсырмасын тексеру:  «Plickers» ІТ техн. арқылы тест сұрақтарына жауап береді                                                                                                     5 мин
(5 сұрақтың жауабын  телефон сканерінен өткізіп, нәтижесін көру)
3.Жаңа тақырып өту кезеңі:  Оқушыларды «Пазл» әдісі арқылы топқа бөліп, құраған пазлдарынан шыққан суреттерде не бейнеленгендігін анықтап, сабақтың тақырыбын табуға жетелеу («Кім не істейді ?»)                         2 мин
4.Сөздікпен таныстырамын   айтылым
тігеді-шьет    сөздерді оқу, жуан немесе жіңішке 
сатады-продает                                  екендігін анықтау, дәптерлеріне жазу   5 мин
кітап береді- выдает книги
тамақ пісіреді-готовит еду    
бала оқытады-учит детей   
5.Флипчарттағы тапырма арқылы тіл дамыту.оқылым, айтылым      4мин
Сәйкестендір, сөйлем құра. Қандай мамандық атауларын білесіңдер?
«Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар бәр бірін бағалайды                           

Кім?                                             Не істейді?
Мұғалім                                    бала оқытады
Сатушы                                     азық-түлік сатады
Дәрігер                                      адам емдейді
Ғарышкер                                  ғарышқа ұшады
Тігінші                                       киім тігеді
Құрылысшы                              үй салады
Аспаз                                          тамақ пісіреді
кітапханашы                              кітап береді                                 
Сергіту сәті : «Дерижер»                                                                     2 мин
6.Тәуелдік  жалғауларын қайталау                                                2 мин
І Менің  -м,-ым, -ім                           І Біздің  -мыз, -міз
ІІ Сенің  -ң,-ың, -ің                            ІІСендердің  -ларың, -лерің
ІІ Сіздің  –ңыз, -ңіз                            ІІ Іздердің   -ларыңыз, -леріңіз
ІІІ Оның  -(с)ы, -(с)і                          ІІІ Олардың  (с)ы, (с)і
6.Мәтінмен жұмыс  : Оқушылар аудиомәтінді тыңдап, түсінгендерін айтады.
                           Әлібектің отбасы                                                      3 мин
   Әлібек төртінші сыныпта оқиды. Оның отбасы үлкен. Алты адам бар. Әлібектің әкесі мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. Анасы  емханада жұмыс істейді. Ол-тіс дәрігері. Атасы мен әжесі - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі -  Айжан. Ол тоғызыншы сыныпта оқиды. Айжан домбыра үйірмесіне қатысады.
    Әлібектің отбасы өте тату!
Мәтәннен кейінгі жұмыс.Деңгейлік  тапсырмалар (1,2,3сандарымен атап, оқушыларды  топқа бөлу)  «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау               5+2/  7
                                                                                                         
1-деңгей. Мәтін бойынша диалог  құрау  
2-деңгей.  Нүктелердің орнына тастап кеткен сөздерді жазу.
        Әлібек  . сыныпта оқиды. Әлібектің  .  мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі.  .  емханада жұмыс істейді. Ол -.  .. Атасы мен. - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі -  Айжан. Ол тоғызыншы. оқиды. Айжан. үйірмесіне қатысады.. сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.
3-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.
   Менің әке.  құрылысшы. Сенің ана. – сатушы.  Әлібектің ана. –дәрігер.. Біздің сынып жетекші. – Татьяна Анатольевна. Оның ата. зейнеткер.
Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
5.Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, тәуелдік жалғ. Қайталау                     1мин
6.Қорытынды:   - Қандай тақырып өттік?                                               1 мин
- Не үйрендіндер?
- Сабақ ұнады ма?
7.Рефлексия: Алма ағашын алмаға  толтыру                                         2 мин
Сабақ ұнады- қызыл алма
Қиындықтар болды- сары алма
Сабақ ұнаған жоқ- жасыл алма
Бүгінгі сабақ ұнаған болса, сендерге берген білімім нәтижелі болды деп ойлаймын.
-Сау болыңдар!
8.Қорытынды бағалау:                                                                                 1 мин
 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по казахскому языку "Кім не істейді?"»

«Теміртау қаласы №20 мектеп-лицейі» КММ

қазақ тілі мен әдебиет пәнінің

екінші санат мұғалімі

Шаяхметова Гульзана Масигутовна

Өткізген сыныбы :4А

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың тақырыбы: «Кім не істейді?»

Мақсаты: Жаңа сөздерді меңгертіп, тәуелдік есімдіктері мен жалғауларын дұрыс қолдана білу арқылы оқушылардың ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал: Оқушыларды тақтаға шығарып, сағат тілі бойынша қасындағы көршісінің қандай екенін айтуға дағдыландыра отырып, бір біріне деген сүйіспеншілік сезімін туғызу(бір-бірін құшақтап күн көзі пон шеңбер құру арқылы жұптары жазылмай, бүгінгі сабақта бір бірін быңдап, қиналғанда көмектесуге тәрбелеу). 3 мин

1.«Қар кесегі» әдісі арқылы ауызекі сөйлеуге жетелеу 2 мин

Ауа- райы мен жыл мезгіліне байланысты оқушылар қар кесегін бір біріне лақтыра отырып сұрақ қояды (презентацияда арнайы дайындалған күз мезгілі бейнеленген суреттерге сүйену)

2.Үй тапсырмасын тексеру: «Plickers» ІТ техн. арқылы тест сұрақтарына жауап береді 5 мин

(5 сұрақтың жауабын телефон сканерінен өткізіп, нәтижесін көру)

3.Жаңа тақырып өту кезеңі: Оқушыларды «Пазл» әдісі арқылы топқа бөліп, құраған пазлдарынан шыққан суреттерде не бейнеленгендігін анықтап, сабақтың тақырыбын табуға жетелеу («Кім не істейді ?») 2 мин

4.Сөздікпен таныстырамын айтылым

тігеді-шьет сөздерді оқу, жуан немесе жіңішке

сатады-продает екендігін анықтау, дәптерлеріне жазу 5 мин

кітап береді- выдает книги

тамақ пісіреді-готовит еду

бала оқытады-учит детей

5.Флипчарттағы тапырма арқылы тіл дамыту .оқылым, айтылым 4мин

Сәйкестендір, сөйлем құра. Қандай мамандық атауларын білесіңдер?

«Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар бәр бірін бағалайды



Кім? Не істейді?

Мұғалім бала оқытады

Сатушы азық-түлік сатады

Дәрігер адам емдейді

Ғарышкер ғарышқа ұшады

Тігінші киім тігеді

Құрылысшы үй салады

Аспаз тамақ пісіреді

кітапханашы кітап береді

Сергіту сәті : «Дерижер» 2 мин

6.Тәуелдік жалғауларын қайталау 2 мин

І Менің -м ,-ым, -ім І Біздің -мыз, -міз

ІІ Сенің -ң,-ың, -ің ІІСендердің -ларың, -лерің

ІІ Сіздің –ңыз, -ңіз ІІ Іздердің -ларыңыз, -леріңіз

ІІІ Оның -(с)ы, -(с)і ІІІ Олардың (с)ы, (с)і

6.Мәтінмен жұмыс : Оқушылар аудиомәтінді тыңдап, түсінгендерін айтады.

Әлібектің отбасы 3 мин

Әлібек төртінші сыныпта оқиды. Оның отбасы үлкен. Алты адам бар. Әлібектің әкесі мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. Анасы емханада жұмыс істейді. Ол-тіс дәрігері. Атасы мен әжесі - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы сыныпта оқиды. Айжан домбыра үйірмесіне қатысады.

Әлібектің отбасы өте тату!

Мәтәннен кейінгі жұмыс.Деңгейлік тапсырмалар (1,2,3сандарымен атап, оқушыларды топқа бөлу) «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау 5+2/ 7

1-деңгей. Мәтін бойынша диалог құрау

2-деңгей. Нүктелердің орнына тастап кеткен сөздерді жазу.

Әлібек ... сыныпта оқиды. Әлібектің .... мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. .... емханада жұмыс істейді. Ол - ... .... .. Атасы мен ... - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы .... оқиды. Айжан .... үйірмесіне қатысады. ... сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.

3-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.

Менің әке ... құрылысшы. Сенің ана... – сатушы. Әлібектің ана... –дәрігер. . Біздің сынып жетекші.... – Татьяна Анатольевна. Оның ата... зейнеткер.

Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

5.Үйге тапсырма: сөздерді жаттау, тәуелдік жалғ. Қайталау 1мин

6.Қорытынды: - Қандай тақырып өттік? 1 мин

- Не үйрендіндер?

- Сабақ ұнады ма?

7.Рефлексия: Алма ағашын алмаға толтыру 2 мин

Сабақ ұнады- қызыл алма

Қиындықтар болды- сары алма

Сабақ ұнаған жоқ- жасыл алма

Бүгінгі сабақ ұнаған болса, сендерге берген білімім нәтижелі болды деп ойлаймын.

-Сау болыңдар!

8.Қорытынды бағалау: 1 мин

І-деңгей. «Әлібектің отбасы» мәтініне диалог құраңдар

- Әлібектің отбасы қандай?

-

-

-

-

-

І-деңгей. «Әлібектің отбасы» мәтініне диалог құраңдар

- Әлібектің отбасы қандай?

-

-

-

-

-

І-деңгей. «Әлібектің отбасы» мәтініне диалог құраңдар

- Әлібектің отбасы қандай?

-

-

-

-

-









І-деңгей. «Әлібектің отбасы» мәтініне диалог құраңдар

- Әлібектің отбасы қандай?

-

-

-

-

-

ІІ-деңгей. Сөйлемдердегі түсіп қалған сөзлерді тауып жазыңдар

Әлібек ... сыныпта оқиды. Әлібектің .... мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. .... емханада жұмыс істейді. Ол - ... .... .. Атасы мен ... - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы .... оқиды. Айжан .... үйірмесіне қатысады. ... сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.

ІІ-деңгей. Сөйлемдердегі түсіп қалған сөзлерді тауып жазыңдар

Әлібек ... сыныпта оқиды. Әлібектің .... мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. .... емханада жұмыс істейді. Ол - ... .... .. Атасы мен ... - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы .... оқиды. Айжан .... үйірмесіне қатысады. ... сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІ-деңгей. Сөйлемдердегі түсіп қалған сөзлерді тауып жазыңдар

Әлібек ... сыныпта оқиды. Әлібектің .... мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. .... емханада жұмыс істейді. Ол - ... .... .. Атасы мен ... - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы .... оқиды. Айжан .... үйірмесіне қатысады. ... сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.

------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІ-деңгей. Сөйлемдердегі түсіп қалған сөзлерді тауып жазыңдар

Әлібек ... сыныпта оқиды. Әлібектің .... мектепте жұмыс істейді. Ол - математика пәнінің мұғалімі. .... емханада жұмыс істейді. Ол - ... .... .. Атасы мен ... - зейнеткерлер. Әпкесінің есімі - Айжан. Ол тоғызыншы .... оқиды. Айжан .... үйірмесіне қатысады. ... сынып жетекшіміз – Татьяна Анатольевна.



ІІІ-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.

Менің әке ... құрылысшы. Сенің ана... – сатушы. Әлібектің ана... –дәрігер. . Біздің сынып жетекші.... – Татьяна Анатольевна. Оның ата... зейнеткер.

Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ІІІ-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.

Менің әке ... құрылысшы. Сенің ана... – сатушы. Әлібектің ана... –дәрігер. . Біздің сынып жетекші.... – Татьяна Анатольевна. Оның ата... зейнеткер.

Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

--------------------------------------------------------------------------------------

ІІІ-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.

Менің әке ... құрылысшы. Сенің ана... – сатушы. Әлібектің ана... –дәрігер. . Біздің сынып жетекші.... – Татьяна Анатольевна. Оның ата... зейнеткер.

Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

-----------------------------------------------------------------------------------------

ІІІ-деңгей. Нүктелердің орнына тәуелдік жалғауларын жаз.

Менің әке ... құрылысшы. Сенің ана... – сатушы. Әлібектің ана... –дәрігер. . Біздің сынып жетекші.... – Татьяна Анатольевна. Оның ата... зейнеткер.

Оқушылардың жауаптарын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Разработка урока по казахскому языку "Кім не істейді?"

Автор: Шаяхметова Гульзана Масигутовна

Дата: 12.11.2018

Номер свидетельства: 485129
