| Педагогтердің аты-жөні | Ж.А. Ермекова, А.А. Дүйсембаева, Ж.Ж. Мырзамадина |
| Күні | 03.06.2026 ж. |
| Сыныптар | 5А, 5Б, 7А |
| Тақырыбы | Дұрыс әрі әсерлі сөйлеу |
| Бағыты | Тіл мәдениеті және коммуникативтік дағдыларды дамыту |
| Мақсаты | Оқушылардың дұрыс әрі әсерлі сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, дикциясын жетілдіру, дауыс ырғағын меңгерту. |
| Құндылықтар | Құрмет, жауапкершілік, еңбекқорлық, шығармашылық |
| Күтілетін нәтиже | Оқушылар мәнерлеп оқуды, анық сөйлеуді және көпшілік алдында өз ойын жеткізуді меңгереді. |
| Кезең/уақыты | Педагог әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
| Таңғы сергіту жаттығуы (5 мин) | Педагог оқушыларды жылы қарсы алып, дене бұлшықеттерін босатуға арналған жаттығулар кешенін ұйымдастырады. Салауатты өмір салты туралы қысқаша түсінік береді. | Оқушылар жаттығуларды орындайды, сабаққа жағымды көңіл күймен қатысады. | Ауызша мадақтау, қолдау | Музыка, ашық алаң |
| Би қимылдары арқылы сергіту (5 мин) | Қарапайым би қозғалыстарын көрсетіп, оқушылардың қимыл белсенділігін арттырады. | Музыка ырғағымен қозғалып, белсенді қатысады. | Қолпаштау | Музыка |
| Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру (10 мин) | Жазғы демалыс кезіндегі қауіпсіздік, жолда жүру ережелері, судағы қауіпсіздік және интернет қауіпсіздігі бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді. | Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. | Сұрақ-жауап | Презентация |
| Қауіпсіздік ережелерін бекіту (5 мин) | Жағдаяттық тапсырмалар береді және қауіпсіз әрекеттерді талдатады. | Тапсырмаларды орындайды, дұрыс шешім ұсынады. | Кері байланыс | Карточкалар |
| Тақырыпқа кіріспе (10 мин) | Сөйлеу мәдениеті, шешендік өнер, дұрыс сөйлеудің адам өміріндегі маңызы туралы әңгімелейді. | Пікір алмасады, сұрақтарға жауап береді. | Мадақтау | Слайд |
| Дикция жаттығулары (20 мин) | Артикуляциялық жаттығулар, тыныс алу техникасы, жаңылтпаштар және дыбыстарды дұрыс айтуға арналған тапсырмалар ұйымдастырады. Әр оқушының сөйлеу ерекшеліктеріне назар аударады. | Жаңылтпаштарды анық айтып, жаттығуларды орындайды. Дыбыстарды дұрыс айтуға машықтанады. | Қалыптастырушы бағалау | Жаңылтпаштар жинағы |
| Дауыс ырғағымен жұмыс (20 мин) | Интонация, дауыс күші, сөйлеу қарқыны туралы түсіндіреді. Бір мәтінді әртүрлі көңіл күймен оқуды ұсынады. | Мәтіндерді мәнерлеп оқиды, дауыс ырғағын өзгертіп қолданады. | Ауызша кері байланыс | Мәтіндер |
| Қысқа мәтін оқу және талдау (20 мин) | Мәнерлеп оқудың үлгісін көрсетеді. Қысқа мәтіндерді оқытып, негізгі ойды анықтауға бағыттайды. | Мәтінді оқиды, мазмұнын талдайды, негізгі ойды анықтайды. | Бағалау парағы | Таратпа материал |
| Шығармашылық тапсырма (15 мин) | «Менің арманым», «Менің достарым» тақырыптарында қысқа сөз дайындауды ұсынады. | Көпшілік алдында сөйлеп, өз ойын жүйелі жеткізеді. | Мадақтау | Парақтар |
| Қорытынды және рефлексия (10 мин) | Сабақты қорытындылап, оқушылардың жетістіктерін атап өтеді. Рефлексия ұйымдастырады. | Өз әсерлерімен бөліседі, ұсыныстарын айтады. | Рефлексия | Стикерлер |