Сабақ №27 күні: 18.10.2016. пән: қазақ тілі
Сыныбы. 5 в
Сабақтың тақырыбы. Достарымның көптігі
Сабақтың мақсаты: Мәтінді оқып, талдау арқылы оқушылар достардың көп болғаны жақсы екенін түсінеді.
І Білімділік Оқушыларды қазақ тіліне үйрету, қазақ тіліне тән дыбыстарының айтылуы мен жазылуын қадағалау. Оқушылардың білім-білік дағдыларын қалыптастыру.
ІІ Дамытушылық Оқушыларды сөйлету арқылы тілдік қорларын молайту, ой- өрістерін дамыту.
ІІІ Тәрбиелік Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, түсіндірмелі, талдау, әңгімелеу.
Сабақтың көрнекілігі: постер, видео, суреттер.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, оқушыларды түгендеу. Оларды сабаққа бейімдеу.
ІІ Үй тапсырмасы
Оқушылардан үйге берілген тапсырманы сұрау.
46 бет, 4-тапсырма. Адал достық туралы мақал-мәтелдер жазып келіңдер.
ІІІ. Жаңа сөздер.
Күрек – лопата
Дап-дайын – готов
Қалыспау – не отстать
Ерте – раньше
Көрші – сосед
Кездескенде – при встрече
ІV. Бекіту.
1-тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұнын айтып беру. Мәтінге ат қою.
Бұл тапсырманы постер арқылы өткізуге болады.
Сынып стикер арқылы екі топқа бөлінеді.
Қалың қар жауған қыстың бір күні, Арман қолына күрек алып, есік алдын тазалауға кіріседі. Көрші үй жаққа қарап еді, үйге барар жолы жасалынып дап-дайын болып тұрғанын көрді. Ертеңіне қайта қар жауады. Арман көршісінен қалыспайын деп, бұл жолы әдеттегіден жарты сағатқа ерте тұрады. Далаға шығып қараса, көрші үйдің есік алды баяғыдай тазаланып қойылыпты. Үшінші күні болса, қар кешегіден де көп жауған. Бірақ бұл жолы да, Арман жолды тазалау үшін ертерек тұрса да, көршісінің үйіне жол тазаланылып қойылғанын көреді. Көршісімен кездескен сәтте, Арман тура сұрайды: «Сен есік алдындағы қарды қалай ғана тазалап үлгересің? Әр көргенімде үнемі тап-таза болып тұрады», – дейді. Көршісі оған: «Жолды қардан ешқашан тазалаған емеспін. Келіп-кететін достарымның көптігінен болса керек, жол өздігінен-өзі тазаланып, осылай болады», – дейді.
2-тапсырма. Пысықтау үшін оқулықтағы сұрақтар жалпы сыныпқа қойылады.
- Мәтіннің негізі қай сөйлемде?
- Ол сөйлемді қалай түсіндіңдер?
- Достардың көп болғаны жақсы деп ойлайсың ба?
3-тапсырма. Санамақты жаттау. Қарамен жазылған сөздердің өздеріне, достарына қандай қатысы бар екенін постер арқылы айту.
Бір-білім ал,
Екі-ерлік көрсет,
Үш-үлгі тұт,
Төрт-тәртіп керек,
Бес-бестік баға ал,
Алты-алғыс ал,
Жеті-жеңіс біздікі,
Сегіз-сенім керек,
Тоғыз-тоқу керек,
Он-оқу керек.
Шығармашылық жұмыс
4-тапсырма. Демалыс күнінің қалай өткені туралы досына @-mail пошта арқылы хат жазып жіберу. Сабақ барысында еткен барлық мәліметті пайдалануға болады.
V. Сабақты қорытындылау.
Ыбырай Алтынсаринның «Жаман жолдас» әңгімесі. Мултьфильм.
VI. Үй тапсырмасы.47 бет, 3-тапсырма. Санамақты жаттаңдар.
VII. Рефлексия.
Екі жұлдыз, бір тілек.
VIII. Бағалау.
Оқушылардың білімін.