Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Менің тәуелсіз Қазақстаным. | Мектеп: «Б.Момышұлы атындағы №34 ЖОББМ» КММ |
Күні:05.02.2021 | Мұғалімнің аты-жөні: Жексембаева А.Т. |
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Тәуелсіз елдің астанасы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.5.1.Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Астана жайлы ақпарат береді, қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы өз ойын жеткізеді. |
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: ел Астанасы жайлы айтады, сипаттайды, қосымша мәліметтер береді. |
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады, сұхбаттасады, ел Астанасына байланысты шағын мәтін құрайды. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Астана жайлы ақпарат береді, қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы өз ойын жеткізеді. Ел Астанасы жайлы айтады, сипаттайды, қосымша мәліметтер береді. Тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құра алады, сұхбаттасады, ел Астанасына байланысты шағын мәтін құрайды. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Елорда, қонақүйлер, ескерткіш, тамашалау, естелік. |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Еліміздің елордасы,әдемі қонақүйлер, әртүрлі ескерткіш, қызықтап таамашалау, естелік үшін. |
Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Қазақстан астанасы туралы не білесіңдер? 2.Ол қай жерде орналасқан? 3.Астанада қандай әдемі жерлер бар? 4.Еліміздің астанасы қай қала? 5.Астана қандай қала? |
1.Не себепті еліміздің астанасы жас қала деп аталды ? |
Құндылықтарға баулу | Менің тәуелсіз Қазақстаным тармағы. Тәуелсіз елдің астанасы тақырыбын оқыту барысында оқушыларды елін сүюге , бағалауға тәрбиелеу. |
Пәнаралықбайланыс | Тарих, музыка |
Алдыңғыоқу | Тәуелсіз Қазақстан туралы жалпы түсінік қалыптасқан. |
Жоспар |
Сабақтағыжоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басталуы 5 минут | Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т.б.) салады. Топтарға бөлу. Тірек сөздер бойынша топқа бөліну. Өткен сабақты тексеру. Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. І. Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында Астана қаласының суреттері көрсетіледі. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. Балалар, біздің Отанымыз қай мемлекет? -Астанасы қай қала? -Астана қаласы ұнай ма? -Астана қаңдай қала? Ал, енді Астана қаласына сырттай саяхат жасаймыз Өткен сабаққа байланысты сұрақтар қою 1) Отан дегеніміз не? (Отан дегеніміз туып-өскен жеріміз. Әр халықтың өз Отаны болады) 2) Біздің Отанымыз қалай аталады? (Біздің Отанымыз Қазақстан Республика деп аталады) 3) Қазақстан Республикасы қандай мемлекет? (Қазақстан Республикасы тәуелсіз мемлекет) 4) Қазақстан Республикасының Президенті кім? 5) Мемлекеттік тіл қай тіл? 6) Рәміздерді ата. (Әнұран, елтаңба, ту) 7) Отан туралы қандай мақал-мәтел білесің? (Отансыз адам – ормансыз бұлбұл. Отан оттан да ыстық) 8) Отан туралы қандай өлең жолын білесің? | Смайликтер 1-топ: Ақорда 2-топ: Байтерек 3-топ: Хан Шатыр Сұрақтар жазылған парақшалар суреттер Интерактивті тақтада жазылған және оқушылар-дың алдына берілген сабақ мақсаттары мен бағалау крите-рийлерімен таныс-тырамын. |
Жаңа білім 10 минут | ІІ. Мағынаны тану 1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. Аудармасын табыңдар (ауызша) 1-топ. Көрікті қала-главный город Әсем ғимарат-красивый город 2-топ. Есіл өзені-из года в год Үлкен ескерткіш-река Ишим 3-топ. Бас қала-красивое здание Жылдан жылға – большой памятник Дескриптор: 1).Оқушыларды жаңа сөздермен таныстырып, аударады. 2). Сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға дағдыланады. 3). Мәнерлеп оқиды. 4). Сөз тіркесі мен сөйлемдер құрайды. 2. Мәтіналды жұмыс. 1-топ. Айтылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 1-тапсырманы орындатады. Мәтін құрап айтады. 2-топ. Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады. Айтылым. Кластер құрады. 3-топ. Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 4, 6-тапсырманы орындатады. Айтылым. Сұрақтарға жауап береді, диалогті аяқтайды. Дескриптор: Мәтін құрайды Кластер құрады Диалог құрайды ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» оқушылар өздерінің екі ұсынысын, бір тілегін айтады. | Оқулық. Кеспе мәтіндер. |
Ортасы 10 минут | 3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін мәтінді тыңдайды, оқиды, түсінгенін айтады. Біздің жыл санауымыздан үш мың жыл бұрын бабаларымыз қоныс еткен қазіргі Ақмола территориясы – тарихи талай оқиғалар мен арпалыстарды бастан өткерген қасиетті өлке. 1994 жылы шілде айында Елбасының ұсынысы қолдау тауып, ел астанасын Ақмолаға ауыстыруға шешім қабылдады. 1997 жылдың 10 желтоқсанында Президент бастаған алғашқы көш Алматыдан Ақмолаға аттанды. 1998 жылғы мамырдың 6-сы күні Президент Н.Ә. Назарбаев «Қазақстан Республикасының астанасы Астана қаласы деп аталсын» деген тарихи жарлыққа қол қойды. Астана Қазақстанның солтүстік жағында орналасқан. Астана – тарихи және мәдени орталығы деп саналады. Қаланың ортасында тұрған Бәйтерек монументі алыс жерден көрінеді. Есіл жағалауында жаңа үйлер салынған. Қаланың көшелерінде су атқыштар бар. Қаланың барлық жерлерде әдемі биік ғимараттар тұр. Астана – жасыл қала. Дескрипторлар: Мәтіндегі терминдердің мағынасын анықтайды. Мәтіннің мазмұнын түсінеді Қойылған сұрақтарға жауап бере алады. ҚБ «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушының жұмысын жазбаша бағаланады. Кері байланыс: «Сұрақтар ілмегі» әдісі арқылы мәтіннің мазмұнын түсініп, талқылауды дамытуға қол жеткізу үшін оқушыларбір-біріне сұрақтар қойып, жауап береді. Саралау тапсырмасы. Ж. Ерекше қажеттілігі бар оқушыларға Еліміздің астанасы туралы не білесің? Астанамыз жас қала ма? Білсең дәлелде, оқушылар өздері білетіндерін айтып дәлелдейді. . 4. Сергіту сәті. «Астана — сұлу қала» тақырыбында постер жасатады. Постер жасайды, сипаттайды. ІІІ. Ой толғаныс Жеке жұмыс. Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады. Жазылым. Досына ашықхат жазады. | «Пікірлер» парағы әдісі, сұрақтар жазылған парақшалар, қалам. А4 парағы маркерлер |
Аяқталуы Сабақты бекіту 7 минут | IV. Бекіту Топтық жұмыс. Сөзжұмбақты шешу. Сұрақтар: 1. Қазақстанның қай рәмізінде шаңырақ бейнеленген? 2. Астананың ең басты өзені қалай аталады? 3. «Флаг» сөзінің аудармасы қандай? 4. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті 5. Тудың ортасында не бейнеленген? 6. «Родина» сөзінің аудармасы «Дұрыс па, бұрыс па?» ойыны. Тәуелсіз Қазақстанның астанасы – Көкшетау (...). Астана – болашағы үлкен қала. (...). Астана Ертіс жағасында орналасқан. (...). Астана мемлекеттің саяси, экономикалық, мәдени орталығы. (...). Астана Қазақстанның оңтүстігінде орналасқан. (...). Астаның символы – Бәйтерек монументі. (...). Дескриптор: Сөзжұмбақты шешеді Сұрақтарға жауап береді Сабақты қорытындылайды. | Кеспе қағаздар |
Бағалау 5 минут Кері байланыс 3 минут | V. Бағалау. Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды. «Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады. VI. Үйге тапсырма. Оқулықтағы 7-тапсырманы орындау. VII. Рефлексия. Мұғалім «Кері байланыс» әдісінің негізінде парақшалар таратады. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін парақшаға көрсетеді. | Қағаз қиындылары. |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
Барлық оқушылар мәтіннің негізігі ойын анықтап, мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан талдады.Венн диаграмманы толтыруда оқушылар қазақ театрының бұрынғысы мен қазіргі кездгісін салыстырды. Оқушылардың көпшілігі қазақ театры тақырыбын-да өз ойлары мен пікірін айтып, тұжырымдады.Кейбір оқушылар жергілікті театрға қатысты қосымша ақпараттарды пайдаланып, зерттеу жүргізеді. | Оқушының білімін тексеру мақсатында әр тапсырма соңында берілген дескрипторға сай дағдыларының көрінуін қадағалап, қалыптастырушы бағалау тәсілдерін қолданамын. Әр оқушының сыртқы және ішкі уәжін арттырып, кері байланыс жасап отырамын. Мысалы: ҚБ «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушының жұмысын жазбаша бағаланады. «Плюс» - жұмыстың өзіне ұнаған жерлерін айтады. «Минус» - оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін пайдасыз. «Қызықты» - оқушылар өздеріне қызығушылық тудырған мағлұматтар мен әдіс - тәсілдерді ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы айтады. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» оқушылар өздерінің екі ұсынысын, бір тілегін айтады. | Оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне сай сынып бөлмесінің гигиеналық , санитарлық талаптарға сай болуын алдын ала қадағалаймын. АКТ қолдану ережелерін ұстанамын. Қауіпсіздік ережелерін ұстауын қадағалаймын. Сабақ тарих және музыка пәндерімен тығыз байланысты құрылды. «Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» тармағы. Қазақ театрының қайнары тақырыбын оқыту барысында оқушыларды театр өнерін бағалауға тәрбиелеу. |
Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқуміндеттеріорындалдыма, қолжетімдіболдыма? Барлық оқушылар оқумақсатынақолжеткіздіме? Егероқумақсатынақолжеткізбегенболсанеліктендепойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланғансаралаудұрысіскеастыма? (тапсырмаларсәйкесболдыма?) Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынанауытқуларболдыма, неліктен? Осы жоспарғақандайөзгерісенгіземінжәне неге? | | |
Жалпыбағалау Сабақта еңжақсыөткенекінәрсе(оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсегеназараударуқажет? |