Тақырып: Жануарлар әлемінде
Сабақтың мақсаты: Жануарлар туралы мәлімет беру.
Сабақтың міндеттері: Деңгейлердің айырмашылығын түсіндіріп, қызығушылық туғызу. Оқушылардың ойлау қабілеттерін туғызу.
Оқушыларға қоршаған орта және жануарлар әлемі туралы тәрбиелік мәні зор әңгімелер айту, аңдарға деген сүйіспеншілік сезімін ояту.
Сабақтың түрі: танымдық сабақ.
Көрнекіліктер: мазмұнды суреттер, «жануарлар әлемінде» бейнебаян
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі.
1. Амандасу.
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Сөйлеу сәті.
4. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бір аптада неше күн бар?
-Бір жылда неше мезгіл бар?
-Қазір қай жыл мезгілі?
-Көктем айлары қандай?
-Көктемде қандай өзгерістер болады?
- Ал енді тақтаға назар аударып, тағы қандай жабайы жануар бар екенімізді көрейік.
II Жаңа сабақ
Жаңа сабақтың тақырыбын айту алдында, тұсаукесерді тамашалау.
«Жануарлар әлемінде» тұсаукесерін көру.
Сұрақтарға жауап беру:
Қандай жануарларды көрдік?
Олар қайда тіршілік етеді?
Қандай жануарларды білеміз?
Сабақтың мақсаты мен тақырыбы айтылады.
а)Сөздік жұмысы
Әлем, ғаламшар - планета
Қолтырауын - крокодил
Тиін - белка
Ұзындығы – длина
Салмағы – вес
Ірі – крупный
Жүйрік – быстрый
- Сөздерді оқу
- Дәптерге жазу
- Хормен оқу
Жануарлар әлемі үлкен, кейбір жануарларды біз білеміз, кейбіреуін білмейміз. Ал осы жануарлар туралы нені білесіңдер, тексерейік
1. Жануарлар патшасы (арыстан)
2. Ең үлкен жануар (піл)
3. Бұл жануар Қазақстанда жоқ. Біз оны Африкада, Ніл өзенінде көре аламыз (қолтырауын)
4. Адамға ұқсайды, бірақ адам емес, банандарды жақсы көреді (маймыл)
5. Адамдардан қорықпайды, орманда мекендейді. Бурабайда бар. (тиін)
6. Орман санитары (қасқыр)
7. Қыста қатты ұйқыға кетеді, балды жақсы көреді (аю)
8. Ең биік жануар, мойны ұзын (керік)
9. Африкада тұрады, сұр түсті жануар. Суды жақсы көреді (зіл)
Топпен жұмыс
1. Әр суретке сай жануардың атын жазу
2. Нүктелердің орнына тән дыбысты қою.
...асқыр, кер...к, ...ң, п..л, т...лкі, тасба...а.
Дәптермен жұмыс.
Қоян, түлкі сөздерін тәуелдеу
Менің қояным, түлкім
Сенің қояның, түлкің
Сіздің қояныңыз, түлкіңіз
Оның қояны, түлкісі
Біздің қоянымыз, түлкіміз
Сендердің қояндарың түлкілерің
Сіздердің қояндарыңыз, түлкілеріңіз
Олардың қояндары, түлкілері
Сергіту сәті
Пантомима көрсету
(таратпа қағазда берілген әріптерден жануардың атын жинап, сыныпқа қимылмен көрсету)
Қасқыр, керік, маймыл, жолбарыс, аю, түлкі, тиін, арыстан, қоян, піл.
V Қорытынды.
«Менің сүйікті жануарым» тақырыбына эссе жазу, орман суретіне жануарларды жабыстыру. «Жануарлар әлемінде» әуені ойналады.
VI Үй тапсырмасын беру.
Мәтінді мазмұндау, жануар туралы жұмбақ құрастыру.
Мысалы: кішкентай аң, түсі ақ, өзі қорқақ. Сәбізді, орамжапырақты жақсы көреді. Ол не? (қоян)
VII Бағалау.
Оқушылардың білімін нәтижелеу.
Әлем, ғаламшар - планета
Қолтырауын - крокодил
Тиін - белка
Ұзындығы – длина
Салмағы – вес
Ірі – крупный
Жүйрік – быстрый