kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

КӨКСЕРЕК әңгімесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ әдебиеті піәнінен  жасақталған сабақ жоспары.  Құрылы дайын тұрған сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«КӨКСЕРЕК әңгімесі»

Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек»


Сабақтың мақсаты:

А) «Көксерек» повесін оқу және жазу арқылы сын тұрғысынан талдау. Әңгіме мазмұны арқылы кейіпкерлер іс- әрекетіне, автор көзқарасына бойлау;

Ә) Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту, мағынаны танып білуге, ажыратуға, ой толғауға іскерлік дағдысын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

Б) табиғатты қорғауға, аялап баптап күтуге, адамгершілік тәрбиелеу


Сабақтың түрі: Сын тұрғысынан ойлау сабағы


Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, жануартану, экология, логика


Көрнекіліктер: М.Әуезовке арналған буклет, портреті, сабаққа қажетті плакаттар, қасқыр туралы мақал- мәтелдер, жұмбақтар, сюжеттік суреттер


Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушыларды 2 топқа бөлу, дауыс беруге арналған жетондарды тарату.

  1. Ой шақыру (1 минут)

  • Балалар, біз М.әуезовтың көркем де ғажаып «Көксерек» повесін оқып таныстық. Тағы бір мезет осы повесть туралы ойланып, көз алдымыздан өткізейікші қане, ми қыртыстарын іске қосамыз.

  1. Топтастыру. (5 минут)

Топтастыру- оқушыларды еркін ойлауға және тақырыпты ашық талқылауға бағытталған оқыту стратегиясы. Бұл жаңа идеяларды жинақтап бір- бірімен сабақтастыру үшін қажетті құрылым. Топтастыру қызықтыруды ояту үшін повеске байланысты ой тудыруды күшейту үшін қолданылып отыр.

А) Екі топқа «Адам» және «Қасқыр» деген плакат беріледі.

Ә) осы сөздер бойынша ойыңызға келген сөздер мен сөз тіркестерін жаза береміз. (топтық жұмыс)

Б) Орфографиялық ережелерге мән беріңіз.

В) Берілген уақыт беткенше жазща беріңіз.

Г) Топ мүшелері ойын қорытып болған соң, уақыт біткенін ескертемін.

Ғ) Екі қатарда жазғанын тақтаға іледі.

Д) Топ атынан шыққан оқушы өз ойларын білдіреді.







  1. Кубизм (10 минут)

  2. Ол тақырыпты жан- жақты қамтуға мүмкіндік беретін оқыту стратегиясы. Кубиктің 6 жағы бар, иіреді, қай жағы түссе, сол жағының сұрағына жауап береді.

  3. а) Суреттеп беріңіз.

ә) Салыстырыңыз.

б) Зерттеңіз

в) Қолданыңыз

г) Бұл туралы ойлағанда көз алдыңызға не елестейді?

ғ) Талдаңыз, қолданыңыз.


А) Көксеректің портреті

Ә) Дала қасқыры мен көксерек

Б) Қасқыр туралы не білеміз?

В) Көксерек туралы ел адамдары не дейді?

Г) құрмаштың ең соңғы ойы не болды екен?

Ғ) Көксеректің қатыгездігін қай тұстардан байқадың?


4. Венн диаграммасы

Венн диаграммасы қабысып жатқан 3 дөңгелектен тұрады. Әуелі жеке қасиеттерін жазады да, ортаға екеуіне ортақ қасиеттерді жазады.











  1. Еркін жауап (6-7 минут)

Болжаңыз: а) Қасқырды қолға үйретуге бола ма?

ә) Оқиғаны сіз қалай аяқтар едіңіз?

б) Құрмаш өліміне кім себепті?

в) Қасқырды түгел құртып тастауға бола ма?

6. Тілдік талдау. (2 минут) Жұмбақ жасыру.

І топқа ІІ топқа

Күш десең, күші бар, Бештен шыққан бесті ат,

Тісі десең, тісі бар. Бүкір келген желісті ат.

Торуылдап ауылды, Бейғам елді іздейді,

Түнде жортар ісі бар. Малдан күдер үзбейді.


  1. Мақалмен қорыту. (3 минут)

Екі топқа өзара қасқыр туралы мақал- мәтел айтып жарысады.

  1. Иттің иесі болса, бөрінің тәңірі бар.

  2. Иттің ұлығанын бөрі естімес, бөрінің ұлығанын таң естімес.

  3. Ауыл иті ала болса да, бөрі келгенде бірігеді.

  4. Қасқырды қанша асырасаңда, далаға қарап ұлуын қоймайды.

  5. Қасқырда сұрылығы үшін емес, ұрлығы үшін ұрамыз.


  1. Бекіту сұрақтары:

  1. М.Әуезовтың тұңғыш шығармасын ата.

  2. М.Әуезовтың туған жері.

  3. «Көксерек» повесі нешінші жылы жазылған?

  4. Повестің тақырыбы не?

  5. Қара ала төбеттің иесі кім?

  6. Аққасқаның иесі кім?

  7. Қандай шөп, өсімдік атауларын кездестірдік?

  8. Жер- су атауларын ата.

  9. Көксерек тұңғыш рет қашан ұлыды?



  1. Үкім.

Балалар өздерінің жетондарын тиісті жәшіктерге салып, өз дауыстарын береді.

Бала Құрмаштың өліміне кім себепті?

А) Құрмаштың өзі.

Ә) Қасқыр

Б) Адамдар


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
КӨКСЕРЕК әңгімесі

Автор: Бериккалиева Лидия Куанышбековна

Дата: 15.03.2019

Номер свидетельства: 503160
