Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті | Мектеп: |
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: Қуат көзін үнемдей білесің бе? | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: |
Күні: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 5-6 – сабақтар. Жел энергетикасы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1 - тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау 6.2.5.1 - коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы диалогке қатысушылардың ойын толықтырады. Көптеген оқушы есімдіктің түрлерін ажыратады. Кейбір оқушылар тірек сөздердің көмегімен тыңдалған мәтіндегі негізгі ойды аңықтайды. |
Бағалау критерийлері | Желден алынатын энергия туралы білетінін айтады, шағын мәтін құрап жазады. Тақырып бойынша сұхбат құрады. |
Тілді мақсат | Пәнге тән лексика мен терминология: жап-жарық, ылғи, жан, жылыт, жұмса. |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: желдің маңызы, желді аймақ, зор энергия. |
Бастапқы білім | Электр энергиясын үнемдеудің пайдасы, оның тиімді қолданудың жолдары туралы біледі. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушылар парталас достарымен қазақша амандасады. Сәлем достым (амандасады) Қалің қалай? (иықтарын қағады) Қалай демалдың? (құлақтарын тартады) Мен сені сағындым! (қолдарын жүрекке қояды) Қош келдің! (қолдарын жаяды) Күніміз сәтті болсын! (құшақтайды) Қызығушылығын ояту. «Кумбизм» әдісін пайдаланып, оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар мен суреттер береді. Берілген сөздердің мағынасын анықтайды. Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадағы тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Сұрақтарға жауап береді (1-тапсырма). Кестедегі сөздерді тауып, мәтін құрайды (2-тапсырма). Дереккөздерге сүйеніп, Қазақстандағы желді аймақтарды анықтайды, дәптерге жазады (3-тапсырма). Суреттің сабақ тақырыбына қатысын болжап айтады (4-тапсырма). Тілдік бағдар. Мұғалім оқушыларға өзіндік және болымсыздық есімдіктерін меңгертеді. Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді, мысалдар келтіреді. Көп нүктенің орнына тіре сөздерді қояды (5-тапсырма). Құрамында белгісіздік есімдігі бар мақал-мәтел, жұмбақтарды айтады (6-тапсырма). | Тренинг жазылған парақшалар Кубиктер Оқулық Таныстырылым |
Сабақтың ортасы | Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін қалыптастыру үшін оқулықтағы мәтіннің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдауға арналған тапсырмаларды орындатады. Мәтінді оқиды, конспект жазады, «Венн» диаграммасын толтырады, мәтінді тыңдайды, ақпаратты мазмұндайды. Сергіту сәті. Мұғалім оқушыларды сергіту үшін сазды әуенге билетеді. | Оқулық, аудиотаспа, ватман немесе А4 парағы, маркерлер, сурет, тақырыпқа қатысты фотолар Сазды әуен Ғаламтор ресурсы |
Сабақтың соңы | «Ойшыл қалпақтар» әдісімен «Жел энергетикасы біздің өмірмізде» деген тақырыпта пікір білдіреді (11-тапсырма). Бағалау Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады. Топтық тапсырмалардың орындалу реті бойынша әр дұрыс жауапқа 5 балл қойылады. Оқушы-ның аты-жөні | «Пікірлер парағы» әдісі | «Қызық суреттер» тәсілі | «Фото-суреттер» әдісі | «Кім жылдам?» ойыны | Балл | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Оқулық Кесте |
| Кері байланыс. Рефлесия парағы Сабақтағы жетістіктерім | себептері | Сабақтағы кемшіліктерім | себептері | | | | | Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 8-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалуы қажет екені түсіндіріледі. | |
Қосымша ақпарат |
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім. Не себепті? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып, саралау жұмыстары да орындалады). |
Қорытынды бағалау: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды ма? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырады? 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ Сабақ барысында келесі сабағымда сыны не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім. 1: __________________________________________________________________________________ 2: __________________________________________________________________________________ |