kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок по казахскому языку 8 класса с казахским языком обучения

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөйлемнің бірыңғай мүшелері»

Тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Мақсаттары. 

Білімділік: Сөйлемнің бірыңғай  мүшелері,олардың тыныс белгілері жайында білімдерін жинақтатып, практикада қолдануға бағыттау, жалғаулықты және жалғаулықсыз бірыңғай мүшелердің ерекшеліктерін таныту.       Дамытушылық:  Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту, өз ойын еркін,жатық жеткізе білуге дағдыландыру, мәнерлеп оқуға баулу. Жеке тапсырмалар арқылы шығармашылық белсенділіктері мен қызығушылықтарын  арттыру.
Тәрбиелік: Азаматтық қасиеттерді қадір тұтуға, құрметпен қарауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты бекіту.

Сабақтың түрі: шығармашылық ізденіс сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, сұрақ-жауап, тілдік талдаулар, іздендіру тапсырмалары.

Пәнаралық байланыс: әдебиет

Көрнекілік, техникалық құралдар: интерактивті тақта, дербес компьютер; слайдтар

Сабақтың барысы:

    І.Ұйымдастыру.  Оқушылар назарын сабаққа аудару.

   ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Сөйлемнің айқындауыш мүшелері (71-72 беттер).

61-жаттығу.

Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын қайталау.

1. Сөйлемнің айқындауыш мүшелері деген не?

2. Оңашаланған айқындауыш?

3. Қосарлы айқындауыш?

Оқушылардың білімдері қорытындыланып, жаңа сабақты бастау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері бойынша теориялық білімді  практикада пайдалану.

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

                                        Арамдық, аразды түбімен жойыңдар.

                                         Өтірік, өсекті біржола қойыңдар.

                                         Намысжігер, бойыңа жиып қайрат,

Қажымай адалдық жағында болыңдар.

(Шәкәрім. «Бостандық таңы атты» өлеңінен)

 

Шәкәрім өлеңінде бір тұлғада тұрған, бір ғана сұраққа жауап беретін, сөйлемдегі қызметі бірдей сөздер бар ма?               (ауызша талдату)

Арамдық (ты), аразды (+қ; ты) жойыңдар                     Өтірік (ті), өсекті қойыңдар

 









                                                             НЕНІ?

                                                                           Намыс (ты)жігер (ді)қайрат (ты)  бойға жиыңдар

 

Төмендегі кестеден бірыңғай мүшелердің тұрлаулы да, тұрлаусыз да болатынын біле аламыз.

Р/с

Мысалдар

Сұрағы

Сөйлемдегі қызметі

1

Қайрат, Ербол, Ләззат халқының жүрегінде мәңгілік сақталады.

Кімдер?

Бірыңғай бастауыштар

2

Олардың батылдықтарын, елжандылықтарын, адалдықтарын ел аңыз етіп ұрпағына жеткізеді.

Нені?

 

Бірыңғай толықтауыштар

3

Өр мінезді, асқақ сезімді, жоғары талғамды ақынның жыр жолдары ешкімді бей-жай қалдырмаса керек.

Қандай?

Бірыңғай анықтауыштар

4

Күңірентіп, жауындатып, дауылдатып, ағындатып салынған Әсет әні тыңдарманын баурап алды.

Қалай?

 

Бірыңғай пысықтауыштар

5

Шоқан араб өлеңдерін ерекше ұнататын, тамсанып отыратын.

Не істейтін?

Бірыңғай баяндауыштар

 

 

Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің бір-бірімен байланысуы

 

жалғаулықсыз                                              жалғаулықты

Осыған байланысты олардың тыныс белгілерінің қойылуы да әркелкі болады.

 

Ол – өте көркем ,байсалды жігіт.                            Ол – өте көркемжәнебайсалды жігіт.

                                                                                        Ол – өте көрке де, байсалды дажігіт.

 

Бірыңғай мүшелер жалпылауыш мүшелермен де келетін кездері болады.Жалпылауыш мүшелер бірыңғай мүшелердің алдынан не соңынан келеді.

 









Жалпылауыш сөздер: бірыңғай мүшелер.                   Бірыңғай мүшелер–жалпылауыш сөздер.

     Біздің жерде көп кездесетін мына                                      Қамбар, Марат, Әлихан – үшеуі де мектеп

ағаштар:қарағай,қайың,терек.                                       мақтаныштары.

 

Тақтамен жұмыс

       63- жаттығу. Өлеңде қойылмаған бірыңғай мүшелердің тыныс белгілерін қойып, сөйлем мүшелерін анықтау.

          ● Абай. «Шоқпардай кекілі бар қамыс құлақ» өлеңі.

 

       62-жаттығу. Сұрақ-тапсырмаларды топ болып орындау.

■ 1. Сөйлегенде не жазғанда сөйлемнің бірыңғай мүшелері не үшін қолданылады?

■ 2. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері барлық сөз таптарынана бола бере ме? Мысал келтіріп сөйлеңдер.

● 3. Жалпылауыш сөздер не үшін керек? Жалпылау есімдіктерін, сілтеу есімдіктерін жалпылауыш етіп сөйлемдер құрау.

 

Дәптермен жұмыс

          Бірыңғай мүшелердің сөйлемдегі қызметтерін анықтау, талдау.

Сендер – зерек, дарынды, білуге құмар, қиялы ұшқыр, ойы өткір, арманшыл ұрпақтың өкілісіңдер.

       . . .

Өздік  (жекелеме) жұмыс

          Бірыңғай мүшелі мақалдар, нақыл сөздер, өлең үзінділерінен мысалдар жазу.

    Ащы менен тұщыны татқан білер, алыс пенен жақынды жортқан білер.

 

Сабақты қорытындылау

1.Сөйлемнің  бірыңғай мүшелерінің тыныс белгілері?

2.Жалпылауыш мүше дегенді қалай түсінесіңдер?

3.Жалпылауыш мүшелердің орын тәртібі,тыныс белгілері қандай?

Үйге тапсырма беру

      Сөйлемнің бірыңғай мүшелері (75-бетті оқу),  65-жаттығу

Оқушылардың білімдерін бағалау




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері

Автор: Семкулова Сандугаш Ерадиловна

Дата: 13.04.2018

Номер свидетельства: 466077
