Просмотр содержимого документа
«С?йлемні? біры??ай м?шелері 8-сынып»
Сабақ жоспары
1.Пән аты: Қазақ тілі.
Сыныбы: 8
Күні, айы, жылы:
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері, тыныс белгілері Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға қыстырма сөздер және олардың тыныс белгілері туралы түсінік беру. 2.Дамытушылық: оқушылардың лингвистикалық дүниетанымдарын кеңейту, теорияны практикада қолдана білу дағдыларын, ойлау қабілеттерін арттыру. 3.Тәрбиелік: оқушыларды ынтымақтастыққа,адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:кесте, тақырыпқа байланысты үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.
2.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
3.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
1. Жаттығу жұмысының орындалуын тексеру ІІІ. Білім тексеру Сұрақ-жауап: - Айқындауыш мүше деген не? Неше түрі бар? - Оңашаланған айқындауыш деген не? - Қосарлы айқындауыш деген не? ІV. Жаңа сабақ 1. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру 2. Тақырыпты түсіну Сөйлемнің бірыңғай мүшелері – сұраулары мен қызметі ортақ болып, сөйлемнің бір ғана мүшесімен байланысатын кемінде екі сөзден тұратын мүше. Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері де, тұрлаусыз мүшелері де бірыңғай мүше бола алады.
Сөйлем мүшесі
Мысалы
Бірыңғай бастауыш
Бейсен , Шымырбек, Қали (кімдер?) құлаған жерді аршып жатыр.
Бірыңғай баяндауыш
Дала боран, жел дүрілдейді, ысқырады (не істейді?)
Бірыңғай толықтауыш
Тау мен тасты (нені) су бұзар
Бірыңғай анықтауыш
Дала қызыл, сары, жасыл (қандай) тстермен құлпырып тұр
Бірыңғай пысықтауыш
Ол хатты асықпай, баппен, жақсылап (қалай?) тағы бір оқып шықты.
Бірыңғай мүшелер жалғаулық шылаулар арқылы да байланысады
Түрі
Жалғаулық
Мысал
Ыңғайластық
Да,де,та,те,және,әрі, мен,бен,пен
Ол өте көркем және байсалды жігіт
Қарсылықты
Бірақ, алайда, әйткенмен
Біз сыртқа шығайық, бірақ ұзап кетпейік.
Талғаулықты
Я,не, немесе, әлде
Ол – сенің я ағаң, я інің.
кезектестік
Бірде, біресе, кейде
Бекжан бірде кітапқа, бірде сағатына қарайды.
Бірыңғай мүшелердің арасына үтір, сызықша және қос нүкте қойылады. V. Жаңа сабақты бекіту
Оқулықпен жұмыс. 81-жаттығу. Төмендегі өлең үзінділерінде қанша бірыңғай мүше бар?Олар сөйлемнің қай мүшесі?Тиісті тыныс белгілерін қойыңдар.
83-жаттығу. «Бірыңғай мүшелер» тақырыбында пікір алмасып, кестеде көрсетілген түрлеріне мысал келтіріңдер? Бірыңғай бастауыштар: Киоскіде газет, журнал, кітаптар сатылады. Бірыңғай баяндауыштар: Далада иттер үреді, шуылдайды. Бірыңғай Толықтауыштар: VІ. Сабақты қорытындылау «Қызықты грамматика » жинағынан алынған өлең арқылы сабақты қорыту. VІІ. Үй тапсырмасын беру.