Сынып: 5б Күні: 2.12.16 Сабақтың тақырыбы: Тіл дамыту. Достық. Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік:« Достық » тақырыбы бойынша білім беру, өтетін сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерді пайдалана білу. 2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; ауызша ойлау мен сөйлесу қабілетін дамыту; сөз тіркестерін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру. 3.Тәрбиелік: Достықты бағалай білуге, адамгершілік қасиеттерін жетілдіру. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдістері: Сұрақ–жауап, әңгімелеу, іздендіру, ойын, практикалық әдістер. Сабақтың көрнекіліктері: интербелсенді тақта, карточкалар, мақал–мәтелдер. Сабақтың барысы: Ι. Ұйымдастыру кезеңі. ΙΙ. Үй тапсырмасын тексеру. «Достық» тақырыбына байланысты мақал–мәтелдерді қайталау. ΙΙΙ. Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. а) мәтінді оқу ә) жаңа сөздермен жұмыс б) сөз тіркестерін құрастыру в) грамматикалық тапсырмалар. Кіріспе сөз: Әрбір адамның досы бар. Досың болса, досыңмен әнгімелесесің, бірге сабақ дайындайсың, бірге ойнайсың. Қиын кезде досың көмектеседі. Бірақ достар әр түрлі болады. Мысалы: жақсы, жаман, қайырымды, қамқоршы. Бір мақалда айтқандай: Жаманмен жолдас болсаң, Кесірі жұғар. Жақсымен жолдас болсаң, Несібі жұғар. – Бұл мақалды қалай түсінесіңдер? – Мағынасы неде? Жаңа сөздер: Бет әлпеті–внешность Орта–средний Сүйкімді–привлекательный, милый. Ермегі–хобби Мінезі–характер Үйірме–кружок. Мейірімді–добрый Еңбекқор–трудолюбивый Қамқоршы–заботливый Бойы–рост Момын–скромный 1.Мұғалім сөздердің мағыналарын түсінуге бағыт береді.. 2.Сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру. а)Мұғалім мәнерлеп оқиды. ә)Оқушылар дауыстап қайталайды. б)Оқушылар тізбекпен оқиды. 3.Сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру. Тіл дамыту. Оқулықпен жұмыс: 1-тапсырма. 1. Сызба бойынша әңгіме құрастыру. 2. Диалог құрастыру.
Практикалық жұмыс: Тапсырма: 1. Көптік жалғауларды жалғау. Бекіту кезеңі: Плакат бойынша сұрақтарға жауап беру.
Ойын «Полиглот». Перевести слова на английский, казахский языки. 30–У меня есть друг.Менің досым бар. 30–Его зовут–Сергей. Оның аты–Сергей. 30–У него красивая внешность.Оның бет әлпеті сүйкімді. 20–хороший друг,жақсы дос, 20–добрый характер,мейірімді мінезі, 20–голубые глаза,көк көзі, 10–хобби,ермегі, 10–ученик,оқушы, 10–друг, дос, 5. Сабақтың қорытындылау. – Сондықтан, балалар достықты бағалай біліңдер. – Досың қиналғанда, қол ұшын бер. 6. Бағалау. 7. Үй тапсырмасы: «5»–«Менің досым» туралы шығарма жазу. «4»–«Достық» туралы өлеңді жаттау. «3»–жаңа сөздерді жаттау. Тест. 1. «Дос» сөзінің аудармасы қайсысы? а) рост ә) друг б) характер в) сверстник 2. Досымның бойы қандай? а) момын ә) қара б) қамқоршы в) орта 3. Жалғауларды тап: а) мен,сен ә) лар,дар,тар б) бор,кітап в) ші,шы 4.Сенің досыңның бет әлпеті қандай? а) сұлу ә) қысқа б) орта в) момын 5. Дұрыс жауабын тап: Досымның көзі ....... . а) ұзын ә) сыпайы б) қара в) мейірімді 6. Достық туралы мақалды тап: а) Отан – оттан да ыстық. ә) Ер дәулеті – еңбек. б) Жүз теңге ақшаң болғанша, Жүз досың болсын. в) Көз қорқақ, қол батыр. 7. Ол менің қандай досым? а) орта ә) жақсы б) бойы в) пікір 8. Досыңның шашы қандай? а) суық ә) мінезі б) қысқа в) ермегі 9. « Мінезі » сөзінің аудармасы қандай? а) характер ә) рост б) хобби в) музыка 10. Тар, тер, лар, лер,дар, дер қандай жалғаулар? а) септік ә) тәуелдік б) көптік в) жіктік Жауаптары: 1. ә 2. в 3. ә 4. а 5. б 6. б 7. ә 8. б 9. а 10.б