kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

1сынып дүниетану "Қазақстанның рәміздері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

1 сынып дүниетану сабағы Қазақстанның рәміздері

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«1сынып дүниетану "Қазақстанның рәміздері"»

Бибақан НОМ

ҰМЖ бөлімі:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның рәміздері

Күні: 22.02.19ж

Мұғалімнің аты-жөні:Кусбекова Г.С

Сынып 1

Қатысқандар саны: 6 Қатыспағандар саны: 0

Оқу мақсаты

1.3.5.1. Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату

Сабақ мақсаты

Қазақстан Республикасының рәміздері туралы түсінік беру

Барлықбілім алушылар: Қазақстан Республикасының рәміздерін ажырата алады;

Көпшілігі: Тудың негізгі белгілерін біледі;

Кейбіреуі: Рәміздерді сипаттай алады

Бағалау критерийлері

Қазақсатан Республикасының рәміздерін ажырата алады;

Тудың белгілерін біледі.

Рәміздерді сипаттауды біледі.


Тілдік мақсаттар

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Ту-флаг- flag;

Елтаңба-герб- coat of arms;

Әнұран-гимн- anthem;

Мемлекеттік рәміз – государственный символ - state symbol

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Мемлекеттерді бір-бірінен қалай ажыратады?

-Рәміз деген не?

-Рәміздерді ата?

-Рәміздер авторларын ата

Құндылықтарды

дарыту

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясын басшылыққа ала отырып, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу, патриоттық сезімге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Сауат ашу / «Жеті жебе» әдісін қолдана отырып, білім алушылар Абылай хан тарихи тұлғаны сипаттайтын сын есімдерді жазады/

Көркем еңбек /жұмыс дәптерімен жұмыс кезінде бос орынға тәуелсіздікті білдіретін белгінің суретін салады/

Бастапқы білім

Мен қазақпын. Ата-бабамыздың ерлігін Толағай батыр мен Қасым хан туралы біледі

Саралау-

«Миға шабуыл, /«Дауыстап ойлау», /«Жеті жебе», "Ақиқат-Жалған"

Бағалау-

  • Ынталандыру, мадақтау

  • Топтар бір-бірін бағдаршам арқылы

«Шапалақтау», "Басбармақ" әдістері арқылы бағалайды


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


















1 минут





Тілдік мақсат



Ширату жаттығуы

Б /үзінді/: Ибрагим Ескендірдің орындауында «Көк тудың желбірегені» әні.

/Ұ,Қ/ Сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау үшін Белсенді оқыту әдісіндегі «Нұсқау беру мен айту» тәсілі арқылы.

/Ұ,Қ/«Миға шабуыл»тәсілі арқылы сұрақтарға жауап аламын білгендерін ауызша ой салу.Білім алушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді./

-Әнді естігенде қандай сезімде болдың?

- Ән не туралы?

- Рәміз деген не?

- Рәміздердің белгілері қандай?

Кері байланыс:Ынталандыру, мадақтау

Жарайсың! Өте жақсы!

Осы жерді сабақ мақсаты орындалады.Сабақтың тақырыбы хабарланады.

Топқа бөлу үшін саралау әдісінің«Жіктеу» тәсілі

Мемлекеттік рәміздер арқылы бөлу.

Мемлекеттік рәміз – государственный символ - state symbol

1 топ- Елтаңба-герб- coat of arms;

2 топ- Ту-флаг- flag

«Көк тудың желбірегені» әнінің дыбыстық жазбасы

Гимн


Елтаңба


Ту

Сабақтың ортасы

3 минут



















3 минут

Сауат ашу пәнімен байланыс













3 минут










3 минут

















Сабаққа байланысты деректі материал

2 минут













3 минут







Пәнаралық байланыс

Сауат ашу


1 минут


5 минут



2 минут






Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

5 минут




/Ұ/Оқулықпен жұмыс.

Білім алушыларды ойланту үшін, бірқатар жауаптар алу үшін,сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырып отыру үшін саралаудың

№1 тапсырма

«Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. Барлық білім алушылардың сабаққа қатысып отырғанына көз жеткізу үшін оқулықпен жұмыс кезінде «Кел, анықтайық!» айдары бойынша белсенді оқыту әдісіндегі «Сұрақ қою және талқылау» тәсілі

Оқулықтағы суреттерге назар аударып, берілген сұраққа жауап береді.

-Берілген суреттердің бәрі бірге қайда бейнеленген?

-Олардың әрқайсысы нені білдіреді?

Білім алушылардың жауабы тыңдалады.

Дескриптор: Рәміздерді ажырата алады;

Кері байланыс:Топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды

№2 тапсырма

/Ө/«Дауыстап ойлау» тәсілі /Оқи отырып ой түю, ой бөлісу.

Білім алушыларды дұрыс тындауға ынталандырады. Оқылым, тындалым дағдылары қалыптасады. Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды/

Мәтінді дауыстап оқу.

  • Ерте кезде ту әскердің айбындылық символы болған. Туға ерекше құрмет көрсетілген. Ал қазіргі уақытта ол еліміздің тәуелсіздігін білдіреді. Қазақстанның туы көгілдір түсті. Көгілдір түс – еліміздің бейбітшілік пен тыныштықтың белгісі.

/Ұ/Білім алушылардың мақтаныш сезімін ояту үшін қазақстандық спортшыларды марапаттау сәті бейнеленген суреттерді тамашалатамын.


/Т/ «Кинометафора» тәсілі

/Білім алушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Білім алушылардың логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Бір мәселе бойынша суреттер көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады/

  • Бұл суреттерде не бейнеленген?

  • Сендер оларды қай жерден көрдіңдер?

  • Қай кезде туды биікке көтереміз?

Дескриптор: Тудың қай кезде биікке көтеретінін біледі.

Кері байланыс: «Шапалақтау»

Білім алушыларға оқулықтағы дерекке сүйене отырып жақсы құрылымдалған түсініктеме беру мақсатында белсенді оқыту әдісінің «Түсіндіру және сипаттау» тәсілін қолдандым

  • Абылай ханның туы ақ түсті болған. Ұлы ханның әскерлері осы тудың астында жоңғарларды жеңіп, жерімізді сақтап қалды.Білім алушыларға қазақтың атақты ханы Абылай ханның портретін көрсетемін. Абылай ханның қазақ халқына өте ауыр болған кезде өмір сүргенін және қазақ қолының жоңғарларға қарсы соғыстарына он бес жасынан бастап қатысқандығын айтамын. Абылай ханның ең үлкен ерлігі – қазақтың үш жүзінің басын бір тудығ астына біріктіре алғандығы екендігін айтып өтемін.

№3 тапсырма

./Алған білімдерін тиянақтау, толықтыру//«Жеті жебе» әдісін қолдана отырып, ақпаратты толықтырамын. Портреттің айналасына жеті жебе қойылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын сын есім сздерін жазып шығады

Білім алушылар жауаптары: ер жүрек, батыр, күшті, әділ, батыл, жау жүрек, мықты.

Дескриптор: Тарихи тұлғаларды сипаттай алады

Кері байланыс: Ауызша мадақтау

Сергіту сәті. «Көңілді күн» әуеніне билейді.

№4 тапсырма

/Ұ/Жұмыс дәптерімен жұмыс

«Менің елімнің рәміздері», «Біздің ту» тапсырмаларын орындайды.

Тапсырмаларды жылдам орындаған білім алушыларға қосымша тапсырмалар беру үшін саралаудың «Қарқын» тәсілі арқылы тапсырмалар беремін.

Дескриптор:

Рәміздердің негізгі белгілерін біледі;

* Рәміздерді таниды

/Т/Белсенді оқыту әдісінің «Бекіту мен қолданысқа енгізу» тәсілі арқылы тапсырма орындау.

  • Өз тобыңның туын жаса

Әр топ жасаған туларын қорғайды.

Кері байланыс: «Бас бармақ» арқылы


Оқулық

60-бет














Оқулық 61 -бет












Бейнебаян

Мультимедиа

проектор








Оқулық 61-бет













Абылай хан портреті











Қағаздан қиылған жебе











Жұмыс дәптері

39-41 бет








Түрлі-түсті қарындаштар,

қағаздар




Сабақтың соңы

2 минут












4 минут






























Рефлексия

1 минут

/Т/ Білім алушылардың алған білімдерін нақтылаумақсатында "Ақиқат-Жалған" тәсілі

  • Ту мемлекеттің тәуелсіздігін білдіреді

  • Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы қызыл түсті

  • Қазақстанның туында көгершін бейнеленген

  • Мемлекеттік рәміздер елдің тарихы туралы сыр шертеді

  • Мемлекеттік рәміздерге құрмет көрсету керек пе?

Кері байланыс: «Бағдаршам» арқылы

/Ө,Қ/Барлық білім алушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың не түсінгендеріне көз жеткізу мақсатында .Саралау әдісінің «Қорытынды»тәсілін қолдандым.Өтілген тақырыпқа шолу жасап. Оның қорытындысын шығару, білім алушылардың не үйренгенін түйіндеу белсенді оқыту әдісінің «Қорытынды шығару, есте сақтау» тәсілі арқылы білім алушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды

5-тапсырма:

*Рәміздерді атаңыз.

*Қазақстан Республикасының туында не бейнеленгенін көрсетіңіз.


Бағалау критерийі

Дескриптор

  • Қазақстан Республикасының рәміздерін таниды;

  • Басқа елдердің рәміздерінен ажырата алады;

  • Рәміздердің негізгі белгілерін біледі:

* Рәміздерді ажырата алады;

* Рәміздердің негізгі белгілерін біледі;

* Рәміздерді таниды


.

Кері байланыс. Смайликтер арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерін білдіреді.













Бағдаршам таяқшалары





Қалыптастыру-шы бағалау парақшалары





















Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге

Сабақ, оқу мақсаттары шынайы

Оқушылар ҚР рәміздерімен таныстыру

Сыныптағы ахуал жұмыс істеуге қолайлы болды.

Оқушыларда ішінара ОМ-ға жете алмағандар болды.Өте баяу қимылдайтындар.

Берілген уақытымда үлгердім.Жоспарыма түзетулер енгізген жоқпын



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі

сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






























Саралау

Бағалау

Денсаулық

Топқа бөлу үшін «Жіктеу» тәсілін қолдандым.

Мемлекеттік рәміздер арқылы бөлу.

Мемлекеттік рәміз – государственный символ - state symbol

1 топ- Елтаңба-герб- coat of arms;

2 топ- Ту-флаг- flag

3 топ- Әнұран-гимн- anthem


«Диалог және қолдау көрсету» тәсілін білім алушыларды ойланту үшін, бірқатар жауаптар алу үщін қолдандым.Мысалы,

оқулықтағы "Кел», анықтайық" айдар бойынша тапсырмасын орындағанда сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырып отырдым.

Тапсырмаларды жылдам орындаған білім алушыларға қосымша тапсырмалар беру үшін «Қарқын» тәсілін қолдандым. Мысалы, «Бос орынға еліміздің тәуелсіздігін білдіретін белгінің суретін салу» тапсырмасы беремін.

Білім алушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарын білу, жаңадан меңгерген дағдыларын қолдану және дамыту үшін саралау әдісінің «Қорытынды» тәсілін қолдандым.

/Ұ«Миға шабуыл»тәсілі арқылы сұрақтарға жауап аламын/./Көрген ақпарат туралы бар білгендерін ауызша ой салу.Білім алушыларға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді./

/Ө/«Дауыстап ойлау» тәсілі Оқи отырып ой түю, ой бөлісу.Білім алушыларды дұрыс тындауға ынталандырады. Оқылым, тындалым дағдылары қалыптасады. Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды.

Жұптаса отырып берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып ой түйеді. Бір- біріне түсіндіреді./


/Т/«Кинометафора» әдісі./Білім алушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Білім алушылардың логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Бір мәселе бойынша бейнебаяннан үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады/

/Ұ/«Жеті жебе» тәсілін қолдана отырып, ақпаратты толықтамын /Алған білімдерін тиянақтау, толықтыру/

Портреттің айналасына жеті жебе қойылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын сын есім сздерін жазып шығады

Жауаптары: ер жүрек, батыр, күшті, әділ,

батыл, жау жүрек, мықты.

Кері байланыс: Ауызша мадақтау

/Т/ "Ақиқат-Жалған"/ тәсілі білім алушылардың алған білімдерін нақтылау/

/Ө,Қ/Жұмыс дәптерімен жұмыс

Дескриптор :

* Рәміздерді ажырата алады;

* Рәміздердің негізгі белгілерін біледі;

* Рәміздерді таниды

Кері байланыс:

  • Ынталандыру, мадақтау

  • Топтар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды

«Шапалақтау»

  • «Бас бармақ» арқылы

  • Смайликтер арқылы білім алушылар сабақтан алған әсерлерін білдіреді



Сегіту сәті «Көңілді күн» би


«Өз тобыңның туын жаса» топтық жұмыс барысында қауіпсіздік ережелер мен тазалықты сақтау мұқият қадағаланады./жапсырма, түрлі-түсті қаламдар, түрлі-түсті қағаздар /






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Окружающий мир

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
1сынып дүниетану "Қазақстанның рәміздері"

Автор: Кусбекова Гайниза Солтановна

Дата: 07.04.2019

Номер свидетельства: 506354
