Мета: формувати в учнів поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров'я; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах, оцінювати інформацію; виховувати почуття відповідальності за збереження здоров'я.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: формувати в учнів поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров'я; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах, оцінювати інформацію; виховувати почуття відповідальності за збереження здоров'я. Обладнання: малюнок дороги, колобків з різними емоціями, сліди ніг, маркери, предметні малюнки, висловлювання про здоров’я.
Хід уроку
І.Організаційний момент Проведення хвилинки-аутотренінгу ( лунає лірична музика)
Вчитель. Доброго дня ! Приємно бачити вас здоровими та енергійними. Перш ніж ми почнемо наш урок нам треба заспокоїтись та зосередитись. Будь ласка, закрийте очі, уявіть, що ви знаходитесь у квітучому весняному садку і тихо промовляєте про себе: « Сьогодні - чудовий день. У мене - гарний настрій. Навколо мене - мої друзі. Я - буду плідно працювати. Я - дізнаюсь багато нового та корисного, бо я – завжди кмітливий та розумний». Сподіваюсь, що тепер ви готові слухати, сприймати та співпрацювати зі мною.
ІІ.Перевірка домашнього завдання.
Вчитель. Перша група повинна була скласти формулу здоров’я.
Друга група отримала завдання - скласти рекламу здорового способу життя. (Показ реклами).
Третя група – записати, які у вас є погані звички.
(Гризти нігті, смоктати ручку, не завжди мити руки, говорити грубі слова, сварки, бійки, тощо).
Очікування.
Вчитель. Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Сьогодні на уроці ми створимо «Шлях здорового способу життя». У кожного на парті лежить слід.
На цих слідах ми запишемо все те, що сприяє здоровому способу життя. На плакаті, який ви бачите на дошці, кожен з вас зробить свій крок.
Актуалізація опорних знань.
Вчитель. З кожним роком все більше людей обирає здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження і зміцнення свого здоров’я. Адже здоров’я – той чарівний ключик, який відчиняє двері до ваших мрій, бажань. Народна мудрість говорить, що здоров'я прибуває краплинами, а зникає пудами. Ці краплини здоров'я прибувають завдяки використанню цілого ряду умов. І сьогодні ми складемо індивідуальний план дій щодо збереження здоров’я і доведемо, що дотримуючись цього плану кожен із нас зможе бути здоровим.
По-перше,здоров’я – це відсутність хвороб та фізичних вад.
Гра «Так - Ні»
Вчитель. Я буду розказувати про те , якою повинна бути здорова людина, а ви, якщо згодні зі мною - показуєте зелену картку «Так», а якщо не згодні - показуєте червону картку «Ні».
Вчитель. Існує багато засобів впливу на організм людини. Це – ходьба й біг, стрибки й метання, ігри й плавання, ранкова гімнастика, пересування на лижах, катання на ковзанах та ін. Може виникнути запитання: які ж фізичні вправи найкорисніші, які з них краще впливають на організм?
Вчені, лікарі і спортивні педагоги вважають, що тільки різноманітні фізкультурні засоби, вправи з багатьох видів спорту можуть сприяти фізичному розвитку людини, зміцненню її здоров’я.
З цього можна зробити висновок, що здоров’я – це постійна рухова активність та заняття спортом.
Рухавка «Вітер дує і здуває…». (Діти виходять до дошки).
Вчитель. Вітер дує і здуває тих, хто:
не займається в жодній секції;
хто не робить ранкову зарядку;
хто не грає у рухливі ігри;
хто пропускає уроки фізкультури без поважної причини.
Поаплодуйте тим, хто залишився біля дошки. Які ж перші кроки з’являться на нашому шляху? (Заняття спортом, ранкова зарядка, рухова активність, здоровий сон, активний відпочинок).
Режим дня Вчитель. Для того, щоб людина була завжди охайною, все встигала зробити, не спізнювалася на заняття, на роботу, вона повинна дотримуватися режиму дня. Режим дня - це раціональний розподіл часу на всі види діяльності і відпочинку протягом доби. А потрібний він для того, щоб менше втомлюватися, щоб все встигати. Режим дня привчає до порядку.
Робота в парах.
Вибрати можливі правильні значення часу.
Підйом
7:00; 7:30
Водні процедури
18:00; 7:10
Сніданок
7:20; 7:45
Обід
15:00; 13:00
Початок виконання домашнього завдання
14:30; 20:00
Допомога матусі
16:00; 21:00
Перегляд улюбленої телепередачі
9:00; 20:00
Активний відпочинок
18:00; 21:00
Вечеря
19:00; 21:00
Підготовка до сну
21:00; 23:00
«Цікавинки».
• Мозок найкраще працює з 10‑ї до 12‑ї год.
• Шлунок найкраще працює о 13‑й год.
• Руки найкраще працюють з 15‑ї до 16‑ї год.
• Уроки найкраще робити з 16‑ї до 18‑ї год.
Вчитель. Візьміть цікавинки до уваги, вони допоможуть вам підтримувати здоровий спосіб життя.
Вправа «Так чи не так»
Вчитель. Давайте з’ясуємо, що у нас викрадає час, а що зберігає. Якщо я називаю «викрадачі часу» - ви робите крок назад, а «зберігачі часу» – крок вперед.
• Телевізор
• Режим дня
• Праця
• Читання
• Тривалий сон
• Хобі
• Сварка
• Ледарство
• Спорт
• Родина
• Школа
• Розмови по телефону
Вчитель. Який крок наступний? (Режим дня).
Харчування
Вчитель. У збереженні здоров'я не останнє місце займає харчування. Давайте з’ясуємо, для чого ми їмо.
Вправа «Незакінчене речення»
Ми їмо, для того щоб…
Робота в групах. Гра «Покупець»
Вчитель. Кожній групі учнів необхідно із запропонованих зображень продуктів харчування вибрати тільки корисні та скласти їх в кошик. Свій вибір прокоментувати.
Чому ці продукти корисні? Вірно, тому що в них є вітаміни. Які вітаміни ви знаєте?
Вчитель. Запам’ятайте основні правила харчування.
1. Їжу слід приймати в один і той самий час невеликими порціями, не менше трьох разів на день, а при схильності до повноти 4-6 разів.
2. Обов’язково снідай перед тим, як ідеш до школи, вечеряй не пізніше ніж за дві години до сну.
3. Добовий асортимент харчових продуктів повинен бути різноманітний, але важливо не переїдати.
4. Їж повільно, добре пережовуючи.
5. Не жуй на ходу.
6. Не відволікайся від їжі розмовами, читанням, грою.
7. З дитинства слід привчати себе не зловживати солодощами.
8. Дуже корисно споживати кисломолочні продукти.
Вчитель. Який наступний крок, що веде до здорового життя? (Повноцінне, раціональне харчування).
Фізкультхвилинка.
Вправа «Скинь втому».
Вчитель. Діти, станьте у велике коло. Розставте широко ноги, трохи зігніть їх в колінах, зігніть тіло, вільно опустіть руки, розправте пальці, нахилить голову до грудей. А тепер покачайтеся вбік, вперед, назад, а тепер різко потрусіть головою, ногами, тілом.
Ви скинули свою втому? Що ще залишилося? Тоді повторіть ще раз.
Чистота
Вчитель. «Чистота - запорука здоров'я». Чистота повинна бути не тільки у приміщенні. Кожен із нас повинен тримати у чистоті себе і дотримуватись таких правил гігієни:
вранці умивайся, мий вуха та шию;
чисть зуби вранці і ввечері;
мий руки перед їжею, після будь-якого забруднення;
слідкуй за нігтями;
користуйся гребінцем і носовою хустинкою;
ретельно мий овочі та фрукти.
- Якщо будете дотримуватися цих правил, то будете здоровими. - А як ви дотримуєтесь правил гігієни ми зараз перевіримо. Вправа «Я та правила гігієни»(вчитель зачитує твердження, а учні за допомогою карток зеленого та червоного кольорів відповідають «так або ні».
Руки після відвідування туалету треба мити з милом. (Так).
Гребінець, мило, зубна щітка, носовичок, рушник, зубна паста - належать до предметів індивідуального користування.(Так).
Інколи можна погризти нігті. (Ні).
Нігті на руках слід підстригати 1 раз на тиждень, а на ногах – 1 раз у два тижні. (Так).
Приймати ванну треба 1 раз на місяць. (Ні, на тиждень).
Колупатися між зубами металевими предметами. (Ні).
Після вживання їжі слід полоскати рот холодною водою. (Ні, теплою).
Вчитель. Який наш наступний крок? Що ми запишемо? (Чистота, гігієна тіла).
Загартовування
Вчитель. Загартовування – це послідовне підвищення опірності організму шкідливим впливам навколишнього середовища. Які способи загартовування ви знаєте?
Способи загартування:
Водою. Це обливання, обтирання, душ.
Повітрям. Це повітряні ванни. Приймають через 1-2 год. після їжі при температурі не менше 20 градусів від 15 хв. до 3 годин. Також дуже корисним є сон при відкритих вікнах.
Сонцем. Це сонячні ванни. Приймають між 8 та 11 годинами дня від 5 хв. до 50 хв.
Комплексне загартування - це поєднання вищезгаданих способів загартування.
Вчитель. Хто запише який наступний крок? (Загартовування).
Корисні і шкідливі звички.
Вчитель. Звичка – це спосіб поводитися, не замислюючись, що, як і чому ти робиш. Звички бувають: корисні, шкідливі, нейтральні. Такікорисні звички як робити зарядку, чистити зуби, активно відпочивати, правильно харчуватися, тощо – поліпшують здоров’я. Недарма народна мудрість говорить: "Сонце, повітря та вода - наші найкращі друзі!". Пам'ятайте завжди про це. Шкідливі звички, як куріння, паління, наркоманія, алкоголь – загрожують здоров’ю. Нейтральні звички– не впливають на здоров’я. До них належить, наприклад, порядок вдягання, читання книг, зачісування волосся, тощо. Шкідливі звички, мовби тінь,
Все ходять за тобою,
І так чекають на ту мить,
Щоб потягнуть з собою.
Наркотики, цигарки і спиртне –
Це просто страх.
Як подружитись з ними –
Здоров’ю буде крах.
Подумай, перш ніж щось робити,
Як далі будеш ти з цим жити.
Вчитель. А зараз виконаємо вправу «Займи особисту позицію». Уважно послухайте твердження і з яким ви будете згодні – плескайте в долоні.
Пробувати наркотики заборонено.
Алкогольні напої слід уживати дорослим людям.
Алкогольні напої отруйні для організму.
Слід заборонити продаж тютюнових виробів.
Пробувати наркотики дозволено всім.
Продаж тютюнових виробів слід збільшити.
Вправа «Чи знаєте ви…»
Вчитель. Ви отримали аркуші з інформаційним матеріалом. Кілька хвилин вам дається на ознайомлення зі змістом, а потім ви ланцюжком будете представляти свій матеріал.
Висловлювання.
Шкідливі звички руйнують волю і здоров’я, знижують
працездатність, скорочують тривалість життя.
Ті, хто полюбляє сигарети, хворіють на рак.
Через вживання нікотину, у людини-курця може виникнути захворювання на рак легенів. Велике навантаження отримує і серце. Вчені підрахували, що курець у 10 разів більше хворіє на рак та на інфаркт міокарда, ніж люди, які не курять.
Вчені підкинули ще цікаві факти про сигарети, підрахувавши, що курець в середньому живе на 14 років менше, аніж людина без цієї шкідливої звички.
Через вживання наркотичних речовин, особливо ін'єкційне введення, людина має ризик захворіти на ВІЛ/СНІД.
Алкогольні напої шкідливо впливають на печінку людини. Також від алкоголю страждають ожирінням, захворюваннями серця.
50% наркоманів накладають на себе руки під час ломки, це свідчить, що страждання від неї такі жахливі, що вони обирають... смерть, тільки б звільнитися.
Вправа на релаксацію «Моя заповітна мрія»
Вчитель. Заплющить очі та намалюйте у своїй уяві заповітну мрію. Уявили? А тепер запам’ятайте, що лише здоровий спосіб життя допоможе здійснити вашу мрію. Шкідливі звички її занапастять.
Який же наступний крок до здорового життя? (Відсутність шкідливих звичок).
Екологічні проблеми
Вчитель. Сьогодні, на жаль, потрібно боротися за фізичне здоров'я людини. Через те, що ми порушили зв'язок з навколишнім світом, на нашій Землі дуже загострені екологічні проблеми.
Інтерактивна вправа «Коло ідей»
Вчитель. Тому кожен із нас повинен задуматись над тим, що ми сьогодні повинні робити для того, щоб зберегти красу на Землі і не забруднювати нашу планету. А краса – це чисті водойми, не засмічені луги, свіже повітря.
Треба сортувати сміття для переробки.
Вимикати світло в кімнаті, коли там нікого немає.
Треба вимикати прилади, що не використовуються.
Можна замінити лампочки в оселі на більш економні.
Перебуваючи біля водойм, треба зберігати воду чистою.
Миючись треба використовувати якнайменше води.
Відремонтувати всі підтікання.
Треба піклуватися про рослини.
Прибирати після себе місце відпочинку.
Купувати продукти з екологічними позначками.
Проводити акції з очищення території від сміття.
Вчитель. Який наступний крок? (Дбати про чистоту довкілля).
Вчитель. Наше здоров’я залежить ще і від наших емоцій, почуттів, відношення до оточуючих. Подивіться на ці малюнки. Вам треба назвати емоційні стани, зображені на картках.
Які емоції позитивно впливають на наше здоров’я?
Який наступний крок? (Віра, любов, довіра близьким людям,гарні стосунки з друзями, володіння емоціями).
Робота в групах.
Вчитель. Як же знайти свій шлях до здоров’я і не помилитися? Спробуємо знайти відповідь на це питання, виконуючи наше наступне завдання. У кожного на парті лежать аркуші з висловлюваннями о різних способах життя. Ваша задача прокоментувати.
Перша група: Міцне здоров’я – це виключно результат досягнень сучасної медицини.
Друга група : Міцне здоров’я - це результат занять спортом та здорового способу життя
Третя група: Міцне здоров’я - це правильне використання корисних рослин та народних рецептів
Четверта група: Міцне здоров’я – це сила духу, рівновага та впевненість у своїх силах.
(Представники від кожної групи коментують висловлювання)
Гра «Аналітики»
Висновок. Ми прослухали різні погляди щодо варіантів підтримки здоров’я та його відновлення. Та чи можемо ми сказати, що тільки один із цих шляхів є вірним? Який шлях ми повинні обрати, щоб бути міцними та здоровими? Для цього ми проведемо наступну гру - «Аналітики», яка допоможе нам оцінити переваги та недоліки кожного напрямку. Для цього кожна група повинна проаналізувати відповідь однієї з інших груп за методом «Прес».
Схема аналізу за методом «Прес» ( написана на дошці)
Я вважаю, що цей спосіб життя….
Тому, що …
Наприклад …..
Отже…..
V. Підсумок уроку.
Вчитель. Який же шлях треба пройти для того, щоб бути здоровим? Результатом нашої роботи став «Шлях здоров’я», який веде від народження – до довгого щасливого життя.
Дбати про чистоту довкілля.
Раціональне харчування.
Загартовування.
Ранкова зарядка.
Рух.
Здоровий сон.
Гігієна тіла.
Чистота.
Віра, любов, довіра близьким людям,гарні стосунки з друзями.
Дотримання режиму дня.
Навчитися володіти емоціями.
Ні – шкідливим звичкам.
Висновок. Виберіть серед них найважливіші. Чи легко це зробити? Чому?
Оскільки кожна з цих умов є необхідною, всі вони рівноцінні, тож запам’ятайте – для того, щоб бути фізично здоровим треба постійно йти цим шляхом і нікуди не звертати.
Тож крокуйте по життю цим «Шляхом здоров’я», і ваше життя буде довгим і щасливим.
Гра «Кордон»
Вчитель. А тепер станьте в одну лінію. Хто вважає, що здоров’я – найдорожчій скарб і дорожчого від здоров’я нічого немає зробіть крок вперед.
Література
Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 4 класу.– К.Форум, 2004
Будна Н.О., Головко З.Л., Рябова С.І. Уроки з курсу «Основи здоров’я 4 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: Богдан, 2005