Білімділік:. Та?ырыпты? мазм?нына байланысты ал?ан білімдерін ?орытындылау.О?ушыларды? азаматты? жауаптылы?ын, ?о?ам алдында?ы міндеттерін т?сіндіру.Сайлауды? ?о?амда алатын орынын ашып к?рсету.
Т?рбиелік:О?ушыларды ?з бетімен ?ылыми ой ?орытындыларын жасай білуге да?дыландыру.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасындағы сайлау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:. Тақырыптың мазмұнына байланысты алған білімдерін қорытындылау.Оқушылардың азаматтық жауаптылығын, қоғам алдындағы міндеттерін түсіндіру.Сайлаудың қоғамда алатын орынын ашып көрсету.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
Дамытушылық: Ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабқтың түрі: қайталау. Сабақтың әдсі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясы бойынша ауызша, сұрақ-жауап. Көрнекілігі:констиуция, компьютер, видеопроектор,слайдтар Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а)амандасу,оқушыларды түгендеу
ә)психологиялық дайындық,аралас топтас ойыны арқылы оқушыларды ІІ топқа бөлу.
ІІ. Терминдерге тиісті анықтамалар беру (сәйкестендіру тесті)
Ұғым
Анықтама
Сайлау бюллетені
а)сайлаушы біреудің қадағалауынсыз өзінің сайлау бюллетеніне белгі қоятын бөлме.
Сайлау округі
ә)қоғамдық талқылау мен сынға ашық болу.
Үміткер
б)үкімет саясатына балама саясат ұсынатын саяси топ немесе саяси партия.
Тарату
в)дауыс беру құқығы бар азаматтар тізімі.
Дауыс беру бөлмесі
г)сайлаудың ашық және әділ өтуін қадағалау мақсатында сайлау барысын бақылайтын тәуелсіз тұлға.
Сайлаушылар тізімі
ғ)белгілі уақыт кезінде халық атынан өкілдік ету.
Ашықтық
д)сайлаушыларға дауыс беру үшін берілетін үміткерлердің аты-жөні жазылған кұжат.
Сайлау жарнасы
е)үміткердің өмірбаяны мен сайлау бағдарламасының сайлаушыларды таныстыруға және әртүрлі органдарда сайлау барысын қадағалау мақсатында оның атынан өкілдік ету үшін тағайындалған тұлға.
Оппозиция
ж)сайлатын лауазымға үміткерлікке тіркелмес бұрын сайлау комиссиясына төленетін ақша соммасы.
Бақылаушы
з)парламент құзіретін тоқтату тәртібі.
Сенімді өкіл
и)үміткердің мемлекеттік сайланбалы органға сайлану үшін өзі шығатын аумақтық бірлік.
Мандат
к)сайлау лауазымына талапкер ретінде тіркелген тұлға.
Ценз
л)сайлау заңының қандай да бір қызмет атқаруға шектеу қою түріндегі талабы.
ІІІ.Ролдік ойындар:
1)Сайлау учаскесіндегі бір сәт;
2)Сайлаушының құқығы.
IV. «Бәйге» топтар арасындағы білім сайысы.
V.Біздің мүддемізді парламентте кім қорғауы қажет?Оларды парламент депутаттығына үміткерлерге дауыс берерде маңыздылығы бойынша қойыңдар.
Қасметтер (мінез-құлық)
Маңыздылық деңгейі
А
Тартымды ажарлы адам
Ә
35-тен жас
Б
Күшті,мықты
В
Өте білімді
Г
Шыншыл
Ғ
Еңбекқор
Д
Сіздің туысыңыз
Е
Ауқатты
Ж
Билік басындағы адамның туысы
З
Өзгені тыңдай білетін адам
И
Қалжыңды ұнататын адам
К
Денсаулығы өте жақсы адам
Қ
Жақсы шешен
Л
Шешімді баяу қабылдайтын адам
М
Дауысы зор адам
Н
Әскери тәжірибесі бар адам
Ң
Үкіметте тәжірибесі мол адам
О
Жеке бизнесте тәжірибесі мол адам
Ө
Өзін қоршаған адамдардан қорқатын адам
П
Кедейлерге қамқорлық көрсететін адам
Р
Әйелдердің қоғамдағы жағдайына қам жейтін адам
С
Менің тілімде сөйлейтін адам
Т
Белгілі бір мәселені жан-жақты талқылайтын,шыдамды адам
Ү
Басқа қасиеттері
VI.Кестемен жұмыс.
Британдық парламенттің төменгі палатасының статусын Қазақстан Республикасының парламенттің төменгі палатасының статусымен салыстыр.
Британдық парламенттің мүшесі
Қазақстандық парламенттің мүшесі
Жасқа қойылатын талаптар
Білімге қойылатын талаптар
Тілге қойылатын талаптар.
Тұрғылықты жері
Табысын деклорациялау
Басқа квалификациялық талаптар
Өкілдік мерзімі
Кіммен сайланады.
Кіммен ұсынылады.
Сайлау жүйесі.
Ашық немесе құпия дауыс беру.
VI.Сабақты қорытындылау.Синквейн.
Кім?Не?(зат есім)
Қандай?(сын есім)
Не істейді?(етістік)
Сөйлем
Синоним
VIІ.Үй тапсырмасы: «Қазақстан Республикасындағы сайлау» тақырыбына эссе жазу.