kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дүниетану пәнінен сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

. Жүйке жүйесінің қызметі және сезім мүшелерінің қызметі жайлы түсінік беру. Олардың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану пәнінен сабақ жоспары»

Сабақтың тақырыбы: Жүйке жүйесі.Сезім мүшесі.
Мақсаты:
1. Жүйке жүйесінің қызметі және сезім мүшелерінің қызметі жайлы түсінік беру. Олардың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту.
2. Оқушылардың танымдылық қасиеттерін дамыту, оқушылар өз білімдерін толықтыру, салыстыру және ойлау қабілетін дамыту.
3. Оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Жүйке жүйесі. Сезім мүшелерін біледі, қызметі мен құрылысын түсінеді, жеке бас гигиенасынсақтайды.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Қолданылатын әдіс - тәсілдер: баяндау, түсіндіру, сұрақ - жауап, талдау, зерттеушілік, жинақтау.
Құрал - жабдықтар: алма, лимон, доп, әтір, тұз бен қант, дискке жазылған жануарлардың дыбыстары, интербелсенді тақта.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, өзін өзі тану, музыка.

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Психологиялы ахуал тудыру
Ал, балалар, күндей жадырап, Амансың ба, алтын күн!
Жұлдыздай жарқырап, Аманыңсың ба, көк аспан!
Судай таза, мөлдір көңіл - күймен Амансың ба, достарым!
Бүгінгі сабағымызды бастайық. Сендерді көрсем шаттанам!

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
1. Ас қорыту мүшелерін көрсет
2. Тамақты аз немесе артық жеу қандай жағдайға әкеледі?
3. Күнделік ті дұрыс тамақтану керек пе?
4. Тамақтанудың қандай тәртіптерін білеміз?
5. Тамақтануға қатысты түрлі тазалық ережелерін білеміз бе?

ҮІ. Жаңа сабақ
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын білу үшін бірнеше жұмбақтарды шешейік
1. Көреді бәрін өзгенің, көре алмайды өздерін. (көз)
2. Екі шырақтың арасында бір өзім, (мұрын)
3. Күмбір, күмбір, қарағым, қартайғанша жарадың. (Құлақ)
4. Денесі жұмсақ, сүйір, көп сөйлеуге үйір. (Тіл)
5. Бунақты көсеу, тармағы бесеу. (Қол мен саусақ)
А) Оқушылардың түсіндіруі
Ә) Мұғалімнің түсіндіруі

Ү. Сарамандық жұмыс
Балалар, сендердің алдарыңда қорап тұр. Қораптың ішіндегі заттарды өз топтарының атауларына байланысты таңдап алыңдар. Неге бұл затты алғандарыңды дәлелдеп беріңдер.
Көз:
*Біздің топ - көз тобы.
*Біз кемпірқосақ суретін таңдадық.
*Оның жасыл, қызыл, көк, және т. б түстері бар.
* Кемпірқосақты көзбен көреміз, қолмен ұстай алмаймыз, иісін сезе алмаймыз.
Тіл:
*Біздің топ - тіл тобы.
*Біз қант пен тұзды таңдадық.
*Қант - тәтті.
*Тұз ащы.
*Тәттіні

ҮІ. Сергіту сәті
ҮІІ: Дәптер мен жұмыс
ҮІІІ. Кітаппен жұмыс
Жүйке жүйесінің гигиенасын әңгімелеу
Ұйқы туралы жалпы түсінік
ІХ. Ой толғаныс. «Егер сезім мүшелері болмаса» деген тақырыпта эссе жазу.
Х. Сәйк

Сабақтың тақырыбы: Жүйке жүйесі.    

Сабақтың мақсаты: ми, жүйке жүйесінің құрылымы, оның маңызы мен атқаратын қызметі туралы түсінік қалыптастыруға ықпал ету; жүйке жүйесін нығайту тәртібін талдау; балаларды өз бетінше бақылау, салыстыруға және талдау жасауға үйрету; сезім мүшелерін сақтауды үйрету.

Сабақтың көрнекідігі: «Ми және жүйке жүйесі» кестесі.

 Сабақтың барысы:

 I. Қызығушылықты ояту.

  Адамның қандай дене мүшелерін білесің? Олар қандай қызмет атқарады?

  Мұғалім сезім мүшелеріне баса назар аударады.

- Барлық органдар жұмысын қандай мүше басқарады деп ойлайсың?

   Балалар жауап беруге қиналып жатса, мұғалім көмектеседі.

  II. Тақырыпқа кіріспе.

1.     Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырады, оқушыларға тапсырма беріп, кестеден адам мүшелерін көрсетеді.   Осы сабақ арқылы балалар сезім мүшелерінің адам өмірінде қандай рөл атқаратынымен танысады. Сезім мүшелері - бесеу. Адам сыртқы дүниенің, өз денесінің жай-күйін де осы сезім мүшелерінің көмегімен біліп отырады.

1.     Бабалар даналығынан: «Айналадағы дүниені көретін көз емес, дыбысты еститін құлақ емес, иісті сезетін мұрын емес, ол ми!»

-         Мұны қалай түсіндіңдер?

2.     Мидың жұмысы. Ол қандай қызмет атқарады?  Миға ауырсыну, қарын ашу сынды және т.б. белгілер келіп түседі.

  III. Жаңа сабақ Біз сезім мүшелері арқылы сыртқы дүниемен байланысамыз. Сезім мүшелері өзара байланыса қызмет етеді. Олар бір-біріне көмектесіп, бір-бірін толықтырып отырады. Барлық сезім мүшелерінің жады (есте сақтау қабілеті) болады. Мәселен, таңқурай жеген адам оның дәмін ешқашан қарақат немесе басқа нәрсенің дәмімен шатастырмайды.  Барлық сезім мүшелерін ми басқарып отырады. Сезім мүшелері өздеріне келіп түскен дабылды миға жеткізеді. Ми келген дабылды қабылдап, мүшелерге бұйрық береді.Алдымен мұғалім, содан соң балалар тақырыпқа қатысты мысалдар келтіреді.

— Бас миы қай жерде орналасқан? (Бассүйектің ішінде. Омыртқадағы жұлын содан бастау алады). Ми мен омыртқадағы жұлыннан адамның барлық дене мүшелеріне жүйке тамырлары таралады, одан жүйке жүйесі құралады.

   1. Оқулық бойынша жұмыс.

Балалар «Жүйке жүйесі» мәтінін оқиды. Содан кейін мұғалім балалармен бірлесіп мәтінді талқылап, маңызды тұстарын белгілейді және сызба құрылады.

Жүйке жүйесі гигиенасы және күн тәртібіне назар аудару.

2. Практикалық жұмыс.  3. Зерттеу жұмысы.4. Сөздік жұмыс.

IV.  Сабақты қорыту. Өзіңді тексер.

-         Адамға сезім мүшелері не үшін қажет?

   - Біз қоршаған әлемді қалай танып-білеміз?

   - Жүйке жүйесінің негізгі орталығы қай жерде орналасқан?

- Жүйке тамырлары қандай болады?

  Негештің сұрағы:

   - Жүйкені не үшін сақтау керек?

   V. Үй тапсырмасы.Оқулықтағы мидың, жүйке жүйесінің жұмысы туралы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру. Спорт, шынығу туралы мақалдар, өлеңдер дайындау.


 




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Обществознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дүниетану пәнінен сабақ жоспары

Автор: Сартаева Акерке Аскарбековна

Дата: 08.04.2017

Номер свидетельства: 407637
