Сыныбы:1а
Күні:22. 09. 2016
Сабақтың тақырыбы: Достық
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Балалардың достық жөнінде ұғымын дамыту.
Коррексиялық түзету:Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып мазмұнын ашу, балалардың ойлау іздеуін дамыту.
Тәрбиелілігі: Балалар достарын қастерлеуге, сыйлауға, адамгершілікке, кішіпейілділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап,мақал-мәтел,әңгіме әңгімелеу,сергіту тақпақтар.
Көрнекілігі: Кітап суреттер.
Сабақтың өту барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды толық айналамен таныстыру сабағына дайындау.
2. Үй жұмысын сұрау:Кешегі өткен тақырыпты қайталау,уй тапсырмасын бекіту.
3. Жаңа сабақ: Достық.
4. Жаңа сабақты түсіндіру:Бүгінгі сабақ тақырыбымен таныстыру.
Балалар біз бүгінгі сабағымызда достық тақырыбында әңгімелесеміз.Біздің қазақ халқында "Досы жоқ адам, тұзы жоқ тағам" деген мақал бар.
Міне тағамның дәмін келтіретін тұз болса, өмірдің мәнін келтірітін дос. Дос деген үш әріптен құралған өте қысқа сөз,бірақ мағынасы көп, терең,дос деген адамның қасынан табылатын қиындық пен қуанышты бірге бөлісетін жақсы, жақын дос.Біздер тек адамдармен адамдар, балаларымен балалар арасындағы достық қана емес, қоршаған ортаны, тіршілік, табиғат барлығын жақсы көріп,олармен дос болып,оларға қамқорлық жасап, қорғаумыз керек.Балалар сендер сыныптас ұл-қыздарменде тату-тәтті, ауызбіршілікте болуларың керек.Үйлеріңде үй жануарларменде дос болуға болады. Кім қандай жануарларды жақсы көреді? және оған қомқоршы бола біледі.Мысалы: ит ол адамның досы бола біледі, ит бұрынан аталарымыз "ит жеті қазынаның бірі "ол адамның досы - дейді.Шынында да үйде ит үйге бөтен адамдар келсе үріп жатпайды, ал туыстарымыз келсе үрмейді үйге кіре бер дегендей құйрығын бұлаңдатып жата береді.
Сергіті сәті:
Кел балалар күлейік және қимыл- қозғалыс жасау.
Кел балалар күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек,
Көңілді боп жүрейік.
Жүректен шыққан жылы сөз,
Жүрекке барып жетеді.
Жылы сөзден дос жүрегі,
Мейрімге толып кетеді.
Достыққа толы жүректер,
Орындала берсін тілектер.
Достық оты жалынды,
Жылытсын бәрің бәріңді.
Жеке оқушымен жұмыс: Жеке оқушыны шақырып досының кім екенін сұрау.
Сабақты қорыту: Сабақты сұрақтар арқылы бекіту.
Оқушылырды бағалау, мадақтау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтау, мадақтау.