Пәні
Әдебиеттік оқу
Сабақтың атауы
«Жусан иісі» Сайын Мұратбеков
Сілтеме
Әдебиет оқулығының әдістемесі, интернет
Сабақтың жабдығы
С.Мұратбеков портреті, кітаптары, тірек-сызбалар
Мақсаты
а) жазушының өмірінен мәлімет беру, көркем шығарманы талдау арқылы әңгіменің құндылығын, өміршеңдігін таныту,
ә)Шығарма кейіпкерлерін, Аян бейнесін талдау
б) оқушыларды адамгершілікке, имандылыққа, мейірімділікке, достыққа баулу.
Оқыту нәтижесі
С.Мұратбековтың «Жусан иісі» әңгімесінің мазмұнын түсінеді, тақырыпты меңгереді.
Топқа бөлу
Сыныпты жыл мезгілдеріне қарай төрт топқа бөлу. Күз айында туылғандар 1 - топ, қыс айында дүниеге келгендер 2 - топ, көктем айындағылар 3 - топ, жаз айындағылар 4 - топ болып бөлінеді.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ынтымақтастық атмосферасы
Психологиялық дайындық.
Екі көзің не үшін керек?
Жақсыларды көру үшін.
Екі құлағың не үшін керек?
Ақыл кеңес тыңдау үшін.
Екі қолың не үшін керек?
Елге көмек беру үшін.
Екі аяғың не үшін керек?
Туған жерде жүру үшін!-
Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады
Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын сұрау,бағалау
Бедел Тұрсынбаевтың «Алғашқы көмек» әңгімесі
Балалар өте жақсы дайындықпен келіпсіңдер, жарайсыңдар!
Қызығушылықты ояту
БББ кестесі
Санамақ
Алшаға кеп күнара,
Қонушы еді бір ара.
Бүгін тоғыз туысын,
Ертіп келді бұл ара.
Сонда бүгін алшаға
Келіп қонды қанша ара?
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс
Қазақ халқының басынан өткен ауыр кезеңдердің бірі –Ұлы Отан соғысы жылдары. Бұл соғысқа Қазақстаннан бір жарым миллион адам қатысты. Оның 602932 адамы соғыс кезінде қаза тапты.Қаншама бала жетімдіктен, ашаршылықтан зардап шекті. Соның бірі - Сайын Мұратбековтің «Жусан иісі» әңгімесіндегі Аян тағдырымен танысасыңдар.
Мәтінді тізбектеп оқу
Мұғалім: әр топтан бір-бір оқушының орындығына стикер
жапсыру арқылы топ лидерін анықтайды. Осы оқушылар мәтіннің мазмұнын ашады,
түсіндіреді.
Әңгімені 4 бөлімге бөлеміз:
-Әр топ өздеріне берілген бөлімді іштей 2минут оқиды,
-Топпен бірігіп тағы 2минутта талқылайды, ат қояды.
-Енді отырған орындарында, қонақтопқа барып,мәтінді
ретімен әңгімелейді. 3минут беріледі.
-Қонақ топтан өз тобымызға қайтамыз.
Сергіту сәті
Иiлiп оңға бiр, иiлiп,
солға бiр.
Жаттығу жасаймын.
Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ, сол аяқ
Жаттығу оңай-ақ.
Оқушылар денелерін жатықтырады
Ой шақыру.
Жүгіртпе сұрақтар қойылады, оқушылар кезекпен жауап береді.
1.Сайын Мұратбеков қай жылы дүниеге келген?
2.Әңгіме неге «Жусан иісі» деп аталған?
3.Аян үшін жусан иісі нені білдіреді?
4.Аян ертегіні қандай мақсатпен айтады?
5.Әңгіме сендерге қандай әсер қалдырды?
Топтастыру стратегиясы: Аян бейнесін құрастыр.
Аян
1.Аянның ең жақсы қасиеті қандай?
Аянның ең жақсы қасиеті- ешкіммен төбелеспейтіндігі, сөзге келмейтіндігі.
2.Аянның басқа балалардан ерекшелендіріп тұратын тағы бір қасиеті қандай?
Аянның ұстамдылығы, төзімділігі, қайғы-қасіретті қажыр-қайратпен көтере білетіндігі.
Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
Әңгіме кейіпкерлері
Адамгершілік қасиеттері
Қандай әсер қалдырды?
Сабақты бекіту:
Топтық жұмыс: (Оқушылардың жаңа тақырып бойынша білімдерін бекіту) 5-6 минут уақыт беріледі.
1топ. Әңгімені әрі қарай аяқтайды «Эссе жазу» әдісі
2топ. Тақырып бойынша « Идеяны бейнелеу».әдісі
3топ. Тақырып бойынша « Постер қорғау.»әдісі
4топ. Аянға хат жазады «Еркін жазу »әдісі
Сабақты қорытындылау
-Балалар, біз бүгін Аянның бойындағы адамгершілік қасиеттерін дәріптеуге арналған әңгімені оқып талдадық. Сендердің бойларыңда да Аянның осы қасиеттері болуы керек деп ойлаймын. Өмірдің ащы дәмін ерте татқан Аян-ның келешектегі өмірі жарқын болсын дейік.! Болашағы нұрлы жас жеткіншектер! Сендерге айтарым, сендердің өмірлерің бақытты болсын!
Рефлексия
Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
Бағалау парақшасы таратылады.
Оқушы пікірлері тыңдалады.
Үйге тапсырма:
«Жусан иісі» әңгімесін оқу.
Күнделіктеріне жазады