Сабақтың тақырыбы | Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» /1-сабақ/ |
Мақсаты | С.Мұратбековтің өмірімен, шығармашылығымен танысады; Оқушылардың ойлау қабілеттері артады; Өз бетімен жұмыстануға машықтанады; Оқушылар бойында қайырым, аяныш, төзім, қайрат, қарапайымдылық секілді қасиеттер қалыптасады; кейіпкер тағдырына ортақтаса білуге, сезімді, төзімді, қайырымды болуға дағдыланады. |
Оқыту нәтижесі | С.Мұратбековтің өмірімен, шығармашылығымен танысады; Оқушылардың ойлау қабілеттері артады; Өз бетімен жұмыстануға машықтанады; Оқушылар бойында қайырым, аяныш, төзім, қайрат, қарапайымдылық секілді қасиеттер қалыптасады; кейіпкер тағдырына ортақтаса білуге, сезімді, төзімді, қайырымды болуға дағдыланады. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, СТО технологиясының стратегиялары |
Сілтеме | Әдебиет оқулығы 7 – сынып 219-231-беттер; Өсімдіктер әлемі энциклопедиясы Ғаламтор материалдары htth// yotub.com. |
Дереккөз | Интер.тақта, фишкалар, тапсырмалар жазылған слайдтар, видеоролик |
Пәнаралық байланыс | Тарих, биология, қоғам және құқық негіздері |
| ресурстар | Сабақтың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
| І Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылармен сәлемдеседі Оқушылардың зейінін сабаққа аударады | Мұғаліммен сәлемдеседі, зейінін сабаққа аударады |
| ІІ Үй тапсырмасын сұрау: | Қ.Мырзалиевтің «Кәрі қыран» өлеңін сұрайды | Қ.Мырзалиевтің «Кәрі қыран» өлеңін айтады |
| ІІІ Бекіту: | Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды. | Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. |
| ІVЖаңасабақтыигеру: Білу ә) повестің авторы туралы мағлұмат б) үзінді туралы мәлімет | С.Мұратбеков туралы слайд арқылы түсіндіреді Үзіндінің басқа тілдегі аудамалары, т.б. туралы айтады | С.Мұратбеков туралы слайд арқылы тыңдайды. Үзіндінің басқа тілдегі аудамалары, т.б. туралы мәлімет алады. |
| Түсіну а/ Кітаппен жұмыс ә/ мәліметтер алу | Үзіндіні алдын-ала үйден оқып келуге беріп жіберілгендіктен, үзіндіденбелгілі бір жағдайларды көрсететін жерлерін тауып оқуды тапсырады. ҰОС-на аттанған Қазақстандықтар саны, олардың Кеңес Одағының батыры атағын алғандар туралы мәліметтер береді | Үзіндіні алдын-ала үйден оқып келгендіктен, үзіндіден белгілі бір жағдайларды көрсететін жерлерін тауып оқиды. ҰОС-на аттанған Қазақстандықтар саны, олардың Кеңес Одағының батыры атағын алғандар туралы мәліметтер алады |
| Талдау Кейіпкер келбеті | Аян мен оның замандастарын өзімен, өз замандастарымен салыстыруды тапсырады | Аян мен оның замандастарын өзімен, өз замандастарымен салыстырады |
| Жинақтау а/ Мектептің әлеуметтік педагогы ә/ ойтолғау б/ жусан иісі | Оқушыларға жетімдік, жетімдіктің салдары туралы мәлімет берді. Жетімдер туралы видеоролик көрсетіп, «Жетім көрсең,жебей жүр» дейтін халықтың ұрпағы ретінде, алыстан алмай-ақ өз мектебіндегі жетім балаларға беріліп жатырған көмектер жайында айтып берді. Аянның жетім қалуы, соғыс жетімдері мен қазіргі жетімдердің тағдырлары туралы пікірлерін тыңдай отырып, ойтолғау жазуды тапсырады. Шығарманың неліктен «Жусан иісі» деп аталғандығын сұрайды да, жусан өсімдігі туралы мәлімет беріп өтеді. | Жетімдік, жетімдіктің салдары туралы мәлімет . Жетімдер туралы видеоролик көрсетіп, өз мектебіндегі жетім балаларға беріліп жатырған көмектер жайында мағлұмат алды. Аянның жетім қалуы, соғыс жетімдері мен қазіргі жетімдердің тағдырлары туралы пікірлерін айтады, ойтолғау жазады. Шығарманың неліктен «Жусан иісі» деп аталғандығына жауап іздейді де, жусан өсімдігі туралы мәлімет алады. |
| Қолдану Синквейн | Бес жолды өлең құрастыруды тапсырады | Бес жолды өлең құрастырады. |
| Бағалау | Жинаған фишкалар арқылы бағалайды | |