Ляззат Жармагамбетова
Донда Сенбин атындағы орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі.
Сарысу ауданы
Сайын Мұратбеков «Жусан иісі»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мәтіннің авторы,соғыс кезіндегі балалар өмірінің ауыр кезеңдері жайлы мағлұмат беру.Мәтіндегі негізгі идеяны ұғындыру.
Дамытушылық:Оқушылардың танымдық ойлау қабілеттерін дамыту,мәтінді өз бетінше талдай білуге,пікір айтуға,болжай білуге және қорытынды шығара білуге үйрету.Тіл байлығын арттыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды өз елін,жерін құрметтеуге және ерік-жігері күшті,сабырлы,салмақты,ұстамды болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ
Сабақтың әдісі:сын тұрғыдан ойлау,сұрақ-жауап,болжау,ой қозғау,топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:Суреттер,тірек сызбалар
Пәнаралық байланыс:дүниетану
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Келді көктем далаға,
Келді сұлу шағала
Аспандағы ақ құстар,
Ауылымды арала.
А-а-ай нұрлы көктем,
А-а-ай сүйді беттен
Гүл көктемді қарсы алып,
Би билейміз ән салып.(Оқушыларды қимылмен билетіп, сабаққа қызығушылығын арттыру)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
«Бәйге»ойыны арқылы
Сабағымыздың ұраны: Бірінші-біз сөйлейміз,
Сосын сіз толықтырасыз.
ІІІ.Жаңа сабақ
Тірек сөздерді болжату
-Сайын Мұратбеков
-1936
- Аян
- Соғыс(топпен жұмыс)
Кіндігімнің жас қаны
Тамған жерім ауылым,
Жусаны мен жуасы,
Бұрқыраған ауылым.
-Әр оқушы осы тірек сызбалар,өлең арқылы өз ойларын айтады.
-Оқушыларды тыңдап болған соң,өзім толықтырып кетемін.
Қазақ халқының басынан өткен ауыр кезеңдерінің бірі –Ұлы Отан соғысы жылдары.Бұл соғысқа Қазақстаннан бір жарым миллион адам қатысты.Оның 602 932 адамы соғыс кезінде қаза тапты.Қаншама бала жетімдіктен,ашаршылықтан зардап шекті.
-Мәтінді тізбектей оқыту
Талдау жұмыстары және тапсырмалар:
1.Бұл мәтін сендерге қандай сезім тудырады?
-Қуандым
-аядым
-таңдандым
-жылағым келді
2.Жаңылмай тап
(Өсімдіктердің ішінен жусанды тап)Бірнеше өсімдік түрлерін көрсету
-Иісі туралы не айтасыңдар?
Жусан туралы ойын тыңдап болған соң,толықтырып түсінік беру
3.Кейіпкерлерді атаңдар «Семантикалық карта»
Кейіпкерлер
досы
туысы
Бапай
+
Есікбай
+
Садық
+
4.Рольге еніп көр
1-топ :Аянның көшедегі ойнап жүрген кездегі жерін салып көр
2-топ:Қорадағы көңіл- күйін салып көр.
5.Сызба бойынша сөйлеңдер
1 топ 2топ
Аян қандай? Аянның кетуіне не әсер етті?
6.Қараңғы ат қораның ішін сипаттаған жерді іс- әрекетпен көрсетіп оқы.
7.Әңгімеге жоспар құр
-Аянның қаралы қағаз алуы
-
-
8.Аянға хат жаз.
Аянның келуі мүмкін бе? Болжату.
ІҮ.Сабақты қорыту
«Бармысың,бауырым?» Аян кейпіндегі баланы шақырып, сұрақтар қою. Тосын сый
Ү.Сабақты бекіту.
Елге қауіп төнбесін,
Егестен адам өлмесін!
Есен-аман болайық,
Енді соғыс болмасын!
Жасасын Жеңіс!
Бақытты елім күле бер!
Тәуелсіз болып болашағына жүре бер!
Болмасын соғыс!
Болмасын соғыс!
Үй тапсырмасы:»Жусан иісі»мәтінін түсініп оқу.
Бағалау:Жеңімпаз топты мадақтай отырып,оқушыларды бағалау