Сабақтың тақырыбы: Сын есім. Сабақтың тақырыбы: Жіктеу есімдігі.
Мақсаты:1.Оқушылардың сын есім 1Жіктеу есімдігі туралы
туралы ұғымын толықтыру,сөйлем түсінік беру, сөйлемде дұрыс
ішінен сын есімді тауып,сұрақ қоюға қолдануды меңгерту.
үйрету.
2.Грамматикалық тапсырмалар арқылы теориялық ойлау тілін дамыту,өз бетінше жұмыс істеу және ой қорытыту машығын арттыру.
3.Оқушыларды ұйымшылдыққа,ізденімпаздыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: плакат,үлестірме карточкалар
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі:түсіндіру,сұрақ жауап,оқулықпен,сызбалармен жұмыс.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
ІІ.Психологиялық дайындық.
Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.Кіріктірген бөлім.
«Сөз таптары» зат есімге сурет,етістік,сын есім.
Жұппен жұмыс. 2.Оқулықпен жұмыс.Өлеңді
Суреттер беріп,оларға қандай сұрағына мәнерлеп оқу. 481-Жаттығу.
Мен,біз,сен,сендер,сіз,сіздер,ол,олар
Жауап беретін сөздер жазу.
сөздері жіктеу есімдіктері деп
аталады.Жіктеу есімдіктері
жіктеледі,септеледі.
Заттың сынын,көлемін,пішінін 3.Өздік жұмысы. «Ой жинақта»
білдіретін сөздерді сын есім дейміз. 484-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп 2.Оқулықпен жұмыс. жазып,есімдіктерді табу.
-Мәтінді оқу. «Тоғайда» Заттың
сынын білдіретін сөздерді табу.
3.2-жаттығу.(тақта ж.)
Сабақтың тақырыбы: Сын есім. Сабақтың тақырыбы: Жіктеу есімдігі.
Мақсаты:1.Оқушылардың сын есім 1Жіктеу есімдігі туралы
туралы ұғымын толықтыру,сөйлем түсінік беру, сөйлемде дұрыс
ішінен сын есімді тауып,сұрақ қоюға қолдануды меңгерту.
үйрету.
2.Грамматикалық тапсырмалар арқылы теориялық ойлау тілін дамыту,өз бетінше жұмыс істеу және ой қорытыту машығын арттыру.
3.Оқушыларды ұйымшылдыққа,ізденімпаздыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: плакат,үлестірме карточкалар
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі:түсіндіру,сұрақ жауап,оқулықпен,сызбалармен жұмыс.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
ІІ.Психологиялық дайындық.
Күлімде, күн,күлімде,
Күлсін барлық бала шат.
Берекелі бүгіндей
Бейбіт болсын болашақ.
Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ.Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту.Кіріктірген бөлім.
«Сөз таптары» зат есімге сурет,етістік,сын есім.
2-сынып | 4-сынып |
1.Оқулықпен жұмыс. -Мәтінді оқу. «Тоғайда» Заттың сынын білдіретін сөздерді табу. Заттың сынын,көлемін,пішінін білдіретін сөздерді сын есім дейміз. 2.Мұғалімнің басшылығымен. 2-жаттығу.(тақта ж.) Жұмыс дәптермен тапсырма орындау. Ойын кезеңі. 5.Тапсырмалар. Терме диктант. Дәрігер. Ақ желеңді киемін, Аппақ болып жүремін. Аппақ болып жүргенді Өзім өте сүйемін. Дәрігермін мен деймін, Кәрі әжемді емдеймін. Көп көп ішіп дәріні, Кәрілікті жең деймін. Заттың сынын,сапасын білдіретін сөздерді теріп жаз. Қарсы мағыналы сын есімдерді тауып жаз. Арзан ..... ұзын......... Кең ....... ескі ....... Жақсы ........ терең....... Ащы ......... сұйық........ Сын есімдерді қатыстырып сөйлем құра. Әдемі, жылы,жасыл. Сын есімге зат есімді тіркестіріп жаз. Ақ,қызыл,көк,ұзын,жүйрік,тәртіпті. | 1.Өздік жұмысы. «Ой жинақта» 484-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жазып,есімдіктерді табу. Мен,біз,сен,сендер,сіз,сіздер,ол,олар Сөздерді жіктеу есімдіктері деп аталады.Жіктеу есімдіктері жіктеледі,септеледі. 2.Оқулықпен жұмыс.Өлеңді мәнерлеп оқу. 481-Жаттығу. 3. 485-жаттығу Слайд. Тапсырмалар. Сөйлемдерді оқы,қайталанып келген сөздердің орнына тиісті есімдікті қой. Серік ерте тұрды.Серік атасына көмектесті.Серіктің атасы риза болды. Берілген етістіктер мен жіктеу есімдіктерін қатыстырып,сөйлем құра. Қуанды,ойнады,барды. Көп нүктенің орнына сұрау есімдігін қой. Сабақ... басталды?Дәулет ... келді?Айдар ... оқушы? |
Сергіту сәті.
Арайлап таң атты,
Түтін тіке ұшады.
Қарлығаштар қанатын
Самғап биік ұшады.
Кіріктірілген бөлім. «Қызық әңгіме»
1 сұрақ: «Кім?, не?»
2 сұрақ: «Қай жерде?»
3 сұрақ: «Не істеді?
4 сұрақ «Ол не айтты?»
5 сұрақ: «Адамдар не деді?»
6 сұрақ: «Оқиға немен тынды?»
2-сынып | 4-сынып |
7.Қорытындылау.? «Зымыран сұрақтар» Зат есім сұрақтары? Жалқы есімді ата. Заттың қимылын білдіреді? Ойнап жүр қандай етістік? Арыстан не істейді? Кім әндетіп отыр? Заттың сынын білдіреді? Сын есім сұрақтары? Алма қандай? Қандай бала арлы бала? 8.Үйге тапсырма.4-жаттығу. 9.Бағалау. | 7.Қорытындылау. Тест арқылы білімін бекіту. 8.Үйге тапсырма.489-жаттығу. 9.Бағалау. |