kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жасанды жарық көздері дегеніміз не?

Нажмите, чтобы узнать подробности

жарықтың табиғи және жасанды түрлерін ажырата білу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жасанды жарық көздері дегеніміз не?»

Астана қаласы

Ж.Жабаев атындағы

4 мектеп- гимназиясының

бастауыш сынып мұғалімі

Туленова Жанар Амангалиевна


Пәні: жаратылыстану

Күні :

Сынып: 1 «Е»

Сабақ тақырыбы:

Жасанды жарық көздері дегеніміз не?

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;

Барлық оқушылар:

Жасанды жарық көздерін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Жасанды жарық көздерін ажыратады;

Кейбір оқушылар:

Жасанды жарық көздерінің қолданылуын біледі;

Ресурстар:

тірек сөз жазылған үлестірмелі материалдар жиынтығы;

аппликациямен жұмыс жасау кезінде пайдала­натын жиынтық;

алғашқы жарық көздерінің суреттері.

Интернет-ресурстар. http://svet58.ru/ru/articles/34).

Бағалау критерийі

Білім алушы

Жасанды жарық көздерін таниды және атайды;

Жасанды жарық көздерін ажырата алады;

Дескриптор:


Білім алушы

- суретте берілген жарық көздерін табады;

- табиғи жарық көздерін анықтайды;

- жасанды жарық көздерін анықтайды;

- жасанды жарық көздерінің қолданылу мақсатын

сипаттайды;

- жасанды жарықтың қолданылуына мысал келтіреді.

Тірек сөз

Жасанды жарық көзі

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс- әрекеті



І.Ұйымдастыру кезеңі












Cабақтың басы






































Сабақтың ортасы


























































Сабақтың соңы


-Сәлемдесу;

-Сабақтың мақсатын хабарлау;

-Ұйымдастыру кезеңі

Күлім қағып көзіммен,

Бір,екі, үш деп санайын.

Қарап тұрып көршіме,

Қолымды мен бұлғайын.

Жылы,жылы жүзіммен,

Маңдайыннан сипайын.

Ыстық алақаныммен,

Қолыңды бер қысайын.

Кіріспе тапсырма

Жұптық жұмыс.

Оқушыларға екі түрлі суретті ұсынамын. Суреттерді салыстыр. Жарық көздерін сыз.

Жұп арасында тексереді.Жасанды жарық көздеріне бағдаршам, үйдегі шамдар, фонарь, көше шамы жатады.

Сұрақ:

1.Жарық көздерінің қандай түрін білесіңдер? Одан басқа қандай жарық көзін атауға болады?

1.Оқушылар жарық көздерінің табиғи жарықтан бөлек жасанды жарық бар екенін анықтайды.

Бірінші суретте күндізгі уақыт бейнеленген, ал екінші суретте табиғи жарық көзі — жұлдыздар. Бірақ олардың жарығы әлсіз. Алайда қала көшелері жақсы жарықтандырылған.

Сен білесің бе?

Адам баласына жарықтың қажеттілігі артып, ерте заманнан бері жасанды жарық көздерін ойлап таба бастады. Алдымен от, алау, шырпы шам, кейіннен шырақ, майлы және керосинді шамдар, XIX ғасырдың соңында электр шамы пайда болды. Саздан, темірден жасалған «шәйнекке» майлы білте салып, жарық шығаруды ең алғаш гректер ойлап тапқан.





Жасанды жарық көздері.

Топтық жұмыс.Практикалық тапсырма. Оқушыларға фонарь, бөлме шамы, аспашам беріледі. Оқушылар топта талдайды. Топ арасында бір-бірін бағалайды.

1.Жарық көздерінің қай түріне жататынын ажыратады;

2.Өмірде қалай, қайда қолданылатынын айтады;


Шамшырақ” жаттығуы.

(орындарынан тұрып орындайды).

“Көздеріңді жұмыңдар. Терең тыныс алыңдар. Теңіздің ортасында жартасты жағалау бар деп елестетіңдер. Аралдың ең биік нүктесінде шамшырақ тұр. Әркім өзін адамдарға көмектесетін шамшырақпын деп есептесін. Аралда күшті жел тұрғанда сен қозғалмайсың. Күн демей, түн демей сен мұнара басынан жарық сәулесін шашып тұрасың. Саған адамдар сенеді, көмекке дайын тұратыныңды бағалайды, көздеріңді ашыңдар”.

Сұрақтар: “Шамшырақтың орнында өзіңді қалай сезіндің? Теңізшілерге жол көрсетy сендерге ұнай ма? Сендерге қандай жағдайда сенім артуға болады?”

Жеке жұмыс.

“Жарық көзі”тапсырмасы. Оқушыларға жарық көздерін дайындауға арналған ресурстар беріледі. (фольга, ермексаз, қарындаш пен қағаз, түрлі фигуралар бейнеленген қағаз, желім, қайшы)

1.Берілген ресурстарды пайдаланып жарық көзінің суретін салады,бейнелейді, жасайды;

2. Қандай жарық көзіне жататынын айтады;


Жеке жұмыс.

Берілген суреттерден жасанды жарық көздерін тауып, оларды боя.

1.Жасанды жарық көздерін табады, оларды бояйды.


Кері байланыс

1.Бүгінгі сабақта маған қызықты болған_____

2. Бүгінгі сабақта мен үшін қиын болғаны___

Сәлемдесу;

Оқу- құралдарын түгендеу;

Сабақтың мақсатын зер салып тыңдайды;




Қарайды, салыстырады атайды


Жұпта тексереді.












































Оқушылар берілген жарық көздерін қарайды, топта талдайды.

Қандай жарыө көзіне жататынын айтады.

Адам өмірінда қалай қолданылатынын айтады.






Орындарынан тұрып,көздерін жұмып елестетеді.


Не сезінгендерін айтады.






Ресурстардың көмегімен жарық көздерін дайындап, олардың қай түрге жататының айтады.


Суреттерден жасанда жарық көзі бейнеленген суреттерді тауып, бояйды.
























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жасанды жарық көздері дегеніміз не?

Автор: Туленова Жанар Амангалиевна

Дата: 08.06.2018

Номер свидетельства: 472702
