Сабақ тақырыбы: Өсімдік бөліктері | Мұғалімнің есімі: Аккалиева Г. |
Күні : 23.09.2016ж. | Пәні: Жаратылыстану |
СЫНЫП: 1 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты: | 1.2.1.1өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың өмірлік формаларын анықтау; 1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;оқушылар: |
Табыс крирерийлері: | Барлық өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; |
| Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасау. |
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. |
Ресурстар: | өсімдік суреттері; бөлме өсімдіктері; үрмебұршақ тұқымдары; стақандар; пластикалық тостағандар (кішкене стақандар және басқа да ыдыстар); мақта; тұқымы бар жемістер (қызанақ, шие, алма, алмұрт және т.б.); алдын ала дайындалған тәжірибе нәтижесі. |
Күтілетін нәтижелер: | Өсімдіктердің қандай бөліктерден тұратынын білетін болады. Суретте көрсетілген өсімдік бөліктерін (тамыр, сабақ, жеміс, тұқым) танып, ажыратады. “Тұқымдар қалай өнеді?” зерттеуін жүргізуде оқушылар бақылау, талдау, қорытындылау дағ дыларын жетілдіреді. |
Алдыңғы оқу | Өсімдіктердің қандай түрлері болады? |
Сабақ барысы |
Жоспар кезеңдері | Жоспардың іс – әрекеттері | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-2минут | «Сен қайдасың?» тренинг өткізу · Сәлем достым (қол беріп амандасу) · Сен қалайсың? (иықтарын қағады) · Қайда болдың? (құлақтарын тартады) · Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды) · Сен келдің (қолдарын жаяды) · Жақсы болды (қатты құшақтайды) | |
Сабақтың ортасы 3-6минут | Кіріспе тапсырма. Оқушылардың сабаққа қы зығушылығын арттыру үшін сабақты ойыннан бастау. болады. Оқушылардан өздерін өсімдіктер рөлінде елестетулерін сұрау: қолдарын жоғары көтеріп, саусақтарының арасын ашу. Оқушылардан қандай өсімдікті бейнелегенін және қандай бөліктері бар екенін сұрау. | Кең аумақ |
7-11минут | Өсімдік бөліктері. Оқулықтағы өсімдік бөліктері бейнеленген суреттерге қарау. -Бұл өсімдікті қайдан кездестіреміз? Шағын топта бір-бірлеріне өсімдік бөліктеріне байланысты сұрақтар қою. Өсімдік бөліктерін нөмірімен атап, суреттерімен сәйкестендіру керек. Мысалы, 1 — тамыр. | Оқулық Өсімдік Суреттер |
12-13 минут | Сергіту сәті- көнілді әнге би | Музыка |
14-17 минут | Жеміс — өсімдіктің бөлігі. Суреттерге кара.Жемістерді ата. Жемістердің ішінде не болады? Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді? | Оқулық |
18-23 минут | Жұмыс дәптермен жұмыс | Жұмыс дәптері |
24-29 минут | Мектептегі өсімдіктер. Шағын тәжірибелік жұмыс. Осы жұмыстың барысында оқушылар “Барлық өсімдіктердің бөліктері бірдей ме?” деген сұраққа жауап берулері тиіс. Егер ауа райы қолайлы болса, далаға шығуға болады. Ал егер оған мүмкіндік болмаса, онда бөлме өсімдіктерімен сыныпта жұмыс. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізу. Оқушыларға өсімдіктерді немесе олардың бөліктерін жұлуға болмайтынын ескерту. Олар өсімдіктермен жұмыс істегеннен кейін қолдарын жууы керек. | Бөлме өсімдіктері |
30-33минут. | Зерттейік. Шағын тәжірибелік жұмыс жүргізіңіз. Жұмыс барысында оқушылар “Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері тиіс. Ойлан! Тұқымдардың өнуіне ылғал қажет, сондықтан олар ылғалды мақтада өнеді. Егер мақта құрғақ болса, тұқым өне алмайды. Егер тұқымды суға батырып қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға қажетті оттек жетіспей қалады. | Окулық Урмебұршақ Құтылар, мақта, су, стакан |
34-35минут | Марапаттау. | Смайликтер |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? | Бағалау | Пәнаралық байланыс |
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? | Оқушылар өсімдіктердің бөліктерін ажырата алады. Өсімдік бөліктері. Оқушылар өсімдіктің әр бөлігінің атын жазады. Жаза алмайтын оқушыларға өсімдік бөлігін, оның атауымен қосуды ұсыну. Тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалау. Орындау жылдамдығы мен ұқыптылығына назар аудару. Тапсырманы орындауға қиналған оқушы ларға көмектесу. Оқушылар өсімдіктердің тұқымдары мен жемістерін ажыратады. Жемістер және тұқымдар. Оқушыларға жеміс-ерді бояп, тұқымдардың суреттерін аяқтауды, сонымен қатар оны дұрыс атауымен қосып, өсімдікті атайды. Жемістердегі тұқым санына ерекше назар аудару. Бұл оқушыларға қиын болуы мүмкін. Оқи алмайтындарға көмектесу. Тұқымның өнуі. Оқушылардан үрмебұршақтың қалай өнетіндігін бақылау. Тұқымның өнуін бақылап, 3 және 6 күннен кейінгі суретін са луды тапсыру. Мұнда оқушылардың бақылау жүргізу және бақылау нәтижелерінің суретін дұрыс салу қабілеттерін атап, мақтап отыру. | Математика. Өсімдіктің биіктігін салыстыру. |