kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өсімдік бөліктері. Жаратылыстану

Нажмите, чтобы узнать подробности

1 сыныпқа арналған жаратылыстану пәнінен  ҚМЖ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өсімдік бөліктері. Жаратылыстану»

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні : Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2. Тірі табиғат Бөлімше: Өсімдіктер

Күні:

Сынып: 1 «А»


Мектеп: «Винное орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Нурахметова Н.Т

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдік бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;

1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Өсімдіктердің қандай бөліктерден тұратынын білетін болады.

Көптеген оқушылар:Өсімдіктердің бөліктерін (тамыр, сабақ, жеміс ,тұқым) танып, ажыратады

Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөлімдерін және олардың қызметтерін біледі және зерттей алады.

Тілдік мақсаты

Тамыр, гүл, сабақ, жапырақ, жеміс, тұқым.

Бағалау критерийлері

Оқушылар өсімдіктердің бөліктерін ажырата алады.

Өсімдіктердің тұқымдарымен жемістерін ажыратады.

Қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасап, зерттей алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бір-бірімен ұйымшылдықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану . Өнер пәнімен байланысады, өйткені өсімдіктердің бөліктерінің суретін салады.

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім






теңдік пен теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдіктерді ажырата біледі



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы











Қызығушылығын ояту























Сабақтың ортасы



























Сергіту сәті











































Сабақтың соңы

Көңілді шеңбер. Оқушылар музыка әуенімен көңілді шеңберге жиналады.

Ойын "Не артық?"

Өсімдіктер туралы ән айту.

Электрондық оқулықтан өсімдіктердің бөліктері туралы көрсету.

(Ұ)Өсімдіктерді сипаттап,бөліктерін атау.

Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады?

Күтілетін жауаптар:

-Тұқымы,гүлі, сабағы,жапырағы,жемісі т.с.с.

(Қ/Б) Оқушылардың өсімдік бөліктерін атауын бағалау. Үш шапалақ

Ұ)Өсімдіктерді сипаттап,бөліктерін атау.

Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады?

Күтілетін жауаптар:

-Тұқымы,гүлі, сабағы,жапырағы,жемісі т.с.с.

(Қ/Б) Оқушылардың өсімдік бөліктерін атауын бағалау. Шапалақ

"Жемістермен жидектерді жеу» пантомимо ойнау.

Өсімдіктің жемісінде не бар?

Жемістің ішіндегі тұқым саны нешеу?

Олардың пішіні мне мөлшері қандай?

Қ/Б жекелей бағалау

« Ойлан тап» Жұмбақтар шешу.

Т. 1 тапсырма: Бағалау критерийі:

 Өсімдіктердің өмірлік формаларын (ағаш, бұта,

шөп) анықтайды.

 Ағаш, бұта және шөптердің негізгі белгілерін

Сипаттайды

Суреттерге мұқият қараңыз. Ағаштарды жасыл, бұталарды қызыл, шөптекті

өсімдіктерді көк түсті қарындашпен қоршап сызыңыз.

Музыка ырғағымен билеу.

Дескриптор:

өсімдіктердің түрлерін таниды;

- өсімдіктердің түрлерін сәйкес түспен белгілейді

Қ/Б жұлдызша арқылы бағалау

Ж: «Ойлан жұптас бөліс» Суреттерге қарап, жемістерді атау.

Жемістерді атайды. Қай ағаштың жемісі екенін түсіндіреді.

Қ/б Табыс ағашы арқылы бағалау

Т:Ж. Бағалау критерийі:

Өсімдіктердің негізгі мүшелерін ажыратады.

Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ,

жапырақ, гүл, жеміс) атайд

2 тапсырма: Суретке мұқият қараңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерін атаңыз. Өсімдіктің негізгімүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсетіңіз: тамыр – Т,

сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, Жеміс –Ж.

Дескриптор: Білім алушы

- өсімдіктің негізгі мүшелерін атайды;

- өсімдіктің тамырын «Т» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің сабағын «С» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің жапырағын «Ж» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің гүлін «Г» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің жемісін «Ж» әрпімен белгілейді

Қ/Б

Бақылау

-Жемістердің ішінде не болады?

-Суреттегі тұқымдар несімен ерекшеленеді?

-Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады?

Мектеп үлескісіне саяхат.

топтар

Сұраққа жауап бердім

Тапсырма орындадым

Зерттеуге қатыстым

Балл

қанат




+-

саят






Зерттеу

Оқушылар бірнеше топқа бөлініп жасайды.

Кез келген тұқымды алып, тәрелкеге мақта салып оны дымқылдау қажет. Енді дымқыл мақтаның үстіне тұқымды салып, бетін қақпақпен жабамыз.Қақпақта ауа өтетіндей тесіктер болу керек. 3 күнен кейін тұқым бөртіп, бір аптадан кеин онеді.

Ойлан

Тұқым өнуі үшін ылғал керек

Рефлексия. Сынып ортасына екі текше қойылады. Оқушылар өз орындарын табады.

«Мен өсімдіктің барлық бөліктерін атай аламын»-деген оқушылар биік текшеге отырады.

«Маған әлі де өсімдіктің бөліктері туралы оқып-білу керек»-деген оқушылар төменгі текшеге отырады




Өсімдік суреттері





Бөлме өсімдіктері.

Стақандар мақта тұқым,

Тұқымы бар жемістер шие алма, өрік










Маркерлер






















































Түрлі түсті қағаз желім, қайшы

А4









Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері









Стақан су мақта үрме бұршақ

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Мадақтау сэндвичі" әдісі

Үш бөліктен тұрады:

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;

3 бөлік – келешекке (маған ұнады, бірақ келесі жолы) психологиялық жаттығулар мен жадыны дамытуға арналған жаттығулар жиынтығын бағалағанда қолдандым.



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Тұқымның өнімін бақылап 3-6 күнен кейін суретін салу.

Зерттеуден кейін тұқымдағы өзгерістерді айтады.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Түрлі жемістерді беріп, олардың бөліктерін таптыру. Оқушылардың бөліктерін атай алуын сурет салғызу арқылы тексеру.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:





Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Өсімдік бөліктері. Жаратылыстану

Автор: Нурахметова Назым Турсынбековна

Дата: 23.01.2018

Номер свидетельства: 451922
