Сабақтың мақсаты: Балалардың жануарлар туралы білімдерін толықтыру, олардың пайдасы маңызы, туралы түсінік беру. Олардың түрлерін бір - бірінен ажыратуға,зейін қойып тыңдауға үйрету көзделіп, жануарларға байланысты тақпақтар мен мақал мәтелдер айтқызу сұрақ – жауап, жұмбақ шешу арқылы тіл байлықтарын дамыту. Аңдарға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Ой қозғау, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік, ойындар.
Сабақтың барысы:
Арайлап таң атты
Алтын шуақ таратты.
Жарқырайды күніміз
Жарқырайды даламыз.
Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Қыс мезгілі.
Қыс мезгілінде неше ай бар?
3 ай бар.Олар: желтоқсан,қаңтар,ақпан.
Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Күн суытады,қар жауады, әр түрлі мерекелер бар.
Сендер қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар?
Қармен ойнайды, аққала жасайды.
Өте жақсы. Жарайсыңдар!
Балалар біз бүгінгі сабағымызда жануарлар туралы айтамыз. Айтыңдаршы, жануарлар дегенде көз алдарыңа не елестейді. Қандай жануарларды білесіңдер?
Балалар жануарлардың екі түрі бар. Жер бетіндегі ең биік жануар – Керік.
Үй жануарлары Жабайы жануарлар
Қой Арыстан
Сиыр Жолбарыс
Жылқы Қоян
Ешкі Аю
Ит Керік
Түйе Түлкі
Мысық
Жұмбақ:
Қиқу салып бақырып Өзі қу,
Айқайлауды тауыпты. Жүрген жері айқай шу.
Қыт – қыт дейтін шақырып (түлкі)
Кім біледі..(тауықты).
Балалар өздері білетін жануарлар туралы өлең,тақпақтарын айтады:
Тауға шықсаң қалың қар, 2. Ұзын құлақ сұр қоян,
Сайға түссең қалың қар Естіп қалып сыбдырды.
Шырша үсті қалың қар Ойлы – қырлы жерлермен
Байқаңдар қар астында Ытқып – ытқып жүгірді.
Ұйықтап жатқан аю бар. Қарап еді артына
Қиығын сап көзінің
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің.
Дидактикалық ойын:
Кім тапқыр? Үй жануарлары мен жабайы жануарларды тауып, оларды ажырат.
Кім жылдам? Үй жануарын тап та, қол шапалақта.
Анасын тап: Әр жануарлардың өз анасын тауып, жапсыру.
Ертегілер әлемі: «Бауырсақ» ертегісі.
Қорытынды сұрақтар:
Бүгінгі сабағымызда не туралы өттік?
Жануарлардың неше түрі бар?
Қандай ойындар ойнадық?
Жер бетіндегі ең биік жануар?
Балаларды бағалау. Мадақтау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Балалардың жануарлар туралы білімдерін толықтыру, олардың пайдасы маңызы, туралы түсінік беру. Олардың түрлерін бір - бірінен ажыратуға,зейін қойып тыңдауға үйрету көзделіп, жануарларға байланысты тақпақтар мен мақал мәтелдер айтқызу сұрақ – жауап, жұмбақ шешу арқылы тіл байлықтарын дамыту. Аңдарға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Ой қозғау, сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік, ойындар.
Сабақтың барысы:
Арайлап таң атты
Алтын шуақ таратты.
Жарқырайды күніміз
Жарқырайды даламыз.
Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Қыс мезгілі.
Қыс мезгілінде неше ай бар?
3 ай бар.Олар: желтоқсан,қаңтар,ақпан.
Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Күн суытады,қар жауады, әр түрлі мерекелер бар.
Сендер қыс мезгілінде қандай ойындар ойнайсыңдар?
Қармен ойнайды, аққала жасайды.
Өте жақсы. Жарайсыңдар!
Балалар біз бүгінгі сабағымызда жануарлар туралы айтамыз. Айтыңдаршы, жануарлар дегенде көз алдарыңа не елестейді. Қандай жануарларды білесіңдер?
Балалар жануарлардың екі түрі бар. Жер бетіндегі ең биік жануар – Керік.
Үй жануарлары Жабайы жануарлар
Қой Арыстан
Сиыр Жолбарыс
Жылқы Қоян
Ешкі Аю
Ит Керік
Түйе Түлкі
Мысық
Жұмбақ:
Қиқу салып бақырып Өзі қу,
Айқайлауды тауыпты. Жүрген жері айқай шу.
Қыт – қыт дейтін шақырып (түлкі)
Кім біледі.......(тауықты).
Балалар өздері білетін жануарлар туралы өлең,тақпақтарын айтады:
Тауға шықсаң қалың қар, 2. Ұзын құлақ сұр қоян,
Сайға түссең қалың қар Естіп қалып сыбдырды.
Шырша үсті қалың қар Ойлы – қырлы жерлермен
Байқаңдар қар астында Ытқып – ытқып жүгірді.
Ұйықтап жатқан аю бар. Қарап еді артына
Қиығын сап көзінің
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің.
Дидактикалық ойын:
Кім тапқыр? Үй жануарлары мен жабайы жануарларды тауып, оларды ажырат.
Кім жылдам?Үй жануарын тап та, қол шапалақта.
Анасын тап: Әр жануарлардың өз анасын тауып, жапсыру.