Просмотр содержимого документа
««Жабайы жануарларды? ?ыс?ы тіршілігі»»
Сабақтың тақырыбы: «Жабайы жануарлардың қысқы тіршілігі»
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: жабайы аңдардың қысқы тіршілігі туралы түсініктерін қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Сурет бойынша толық сөйлем құрастырту, сұраққа жауап бергізу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Жануарларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:аралас
Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,әңгімелеу.
Көрнекілігі: жабайы аңдардың қысқы тіршілігі бейнеленген суреттер, слайд, жабайы жануарлардың суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру: Сәлеметсіңдерме балалар! Бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болғалы тұр. Бүгін бізде қонаққа ұстаздарымыз келіп отыр. Білімдерімізді жақсылап көрсетейік.
Шаттық шеңберін құру.
Балалар, далада күн суытқанымен біздің жүрегіміз ыстық, мейірімге толы. Бір-бірімізге деген жылы сөздерімізді айтып, көңіл күйімізді көтерейік.
Қуан, шаттан. Қуан шаттан,
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң, қайырлы күн,
Күліп шықты күн бүгін.
Өткенді қайталау:
1.Қандай құстар қыста қыстап қалады?
2.Біздер құстарға қандай қамқорлық жасауымыз керек?
3.Қандай ертегі тыңдадыңдар?
4.Ертегіде не туралы айтылған?
Жаңа сабақ:
Балалар қыстап қалатын құстардан басқа біз нелерді білеміз?
Жануарларды білеміз.
-Бүгінгі жаңа сабағымыз «Жануарлардың қысқы тіршілігі»
Сұрақ-жауап әдісі арқылы балалар жануарлар туралы өз білімдерін ортаға салады.
Балалар, аңдарды қыстың қатты суық аязынан не қорғайды? (Жылы үлпілдеген жүні, іңдері, апандары). Аңдардың суреттерін көрсете отырып:
Қыста қоян мен тиіннің жүнінің түсі қалай өзгереді?
а)Сурет бойынша жануарлардың қысқы тіршілігі туралы әңгіме құрастыру.
- Қыста аңдар немен қоректенеді?
- Қыста қояндар мен бұғылар қысқа азық даярламайды. Қоян ағаштардың бұталарын кеміріп жеп күн көреді. Бұғы ағаштардың кішкентай бұтақтарын жейді. Түлкінің мұрны өте иісшіл, құлағы жақсы естиді. Ол қарды иіскелеп, қар астындағы тышқанның дыбысын естіп қояды. Түлкінің қысқы азығы - тышқан. Ал аю қысқа азық жинайды. Денесіне май жинап алып, қыс бойы апанында жатып табанын сорады.
Сергіту сәті:
Ұзын құлақ, сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлермен,
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын сап көзінің.
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің.
ә)Сөздік жұмысын жүргізу:
Суыққа дірдектеп - қалшылдап тоңу, бүрсеңдеу.
Айдын - жайылып жатқан су алабы.
б)Дәптердегі тапсырманы орындау: бір қоян, бір аюдың суреттерін салу. Қоянның тамағы сәбіз, аюдың тамағы бал екенін айтқызу.
в) Ә. Табылдының «Ақ аю» өлеңін жаттату: педагог мәнерлеп оқиды, балпаң-балпаң сөзіне сөздік жұмысын жүргізу (балпаң-балпаң - теңселе басып баяу қозғалады), балаларға өлең жолдарын бірнеше рет қайталату.
д) «Қандай жануар?» дидактикалың ойыны. Шарты: бір бала хатқалтадан жануарлардың суретін алады. Сол жануардың қысқы тіршілігі туралы Сабаққа жақсы әңгімелейді.
Сабақты қорытындылау:
а) «Ақ аю» өлеңін 1-2 балаға жатқа айтқызу.
ә) Жануарлардың қысқы тіршілігі туралы алған білімдері сұрақ-жауап әдісі арқылы пысықталады.
- Қандай жануарлар қысқа азық жинайды?
- Ал қандай жануарлар қысқа азық жинамайды?
- Жануарлардың қысқы тіршілігі туралы не білдік?
Бағалау:Сабаққа жақсы қатысқын оқушылар білімін мадақтап,бағалау.